پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
40 هزار میلیارد تومان از جیب سهامداران به جیب رانت‌خواران رفته است - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

۴۰ هزار میلیارد تومان از جیب سهامداران به جیب رانت‌خواران رفته است

به گزارش جامعه نیوز:

 ۴۰ هزار میلیارد تومان از جیب سهامداران به جیب رانت‌خواران رفته است

حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به دنبال کردن طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه توسط جمعی از نمایندگان مجلس، اظهار داشت: فولاد مبارکه در حال حاضر ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت تولید در سبا و مبارکه دارد که متاسفانه در دو سال اخیر به دلیل سوء مدیریت بیش از ۲ میلیون تن تولید از دست رفته است.

وی افزود: در بخش صادرات بر خلاف برخی رپرتاژهای خبری، متاسفانه این شرکت در دوره مدیریت فعلی به دلیل عدم انگیزه و توانایی در دفاع از حقوق شرکت، بیش از ۴ میلیون تن صادرات انجام نشده دارد و کمترین آمار صادرات در دوره فعلی رقم خورده و کار به جایی رسیده که برخی شرکتها با ظرفیت تولیدی کمتر از نصف فولاد مبارکه ، صادراتی نزدیک به ۲ برابر این شرکت داشته اند. این موضوع به معنی از دست دادن سالیانه یک میلیارد دلار ارز بوده است.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه عنوان کرد: در بخش فروش داخلی فولاد مبارکه و هرمزگان سالیانه حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تختال ( شمش ) ، ۴ میلیون تن ورق گرم و حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن ورق سرد و پوشش دار به فروش رسیده است.

موسوی لارگانی در همین رابطه اضافه کرد: در هر کیلو از محصولات فروخته شده بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان رانت توزیع شده که متاسفانه به تعداد محدودی از افراد رسیده است. کافی است اشاره کنم که تختال فروخته شده تنها به حدود ۲۰ نفر و ۸۰ درصد ورق گرم به کمتر از ۱۰۰ نفر داده شده است. 

این خبر را هم ببینید:  تجلیل دانشجویان از عراق برای میزبانی هرساله از زوار حسینی/ قدردانی سفیر عراق از ایران برای مبارزه با داعش

وی با اشاره به دیگر تخلفات صورت گرفته در این بخش گفت: در بخش ورق سرد هم هر روز شاهد اعتراض مشتریان واقعی این شرکت هستیم. وجود برخی افراد سفارش شده سیاسی و وابستگان آنها متاسفانه موجب شده تا رانتی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال که معادل ۲ برابر سود سالیانه فولاد مبارکه است از جیب میلیونها سهامدار به جیب تعداد معدودی افراد خاص برود. عدم شفافیت فولاد مبارکه و سکوت در مقابل این رانت بزرگ باید مورد رسیدگی قرار گیرد. 

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: افزایش بدهی فولاد مبارکه به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان و ابهامات اساسی در مورد قراردادهای خرید و توسعه و موضوعات مختلف دیگر به شدت موجب نگرانی بوده و در چنین شرایطی حضور وزیر صمت در این شرکت با سخنان اخیر ایشان در مورد قصد مبارزه با فساد و رانت تناسبی ندارد.

انتهای پیام/