رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

به گزارش جامعه نیوز:  ‎نقش برجسته «چشمه علی» پاکسازی شد/ لزوم نصب دوربین مداربسته در کنار اثر ۸ هزارساله نوروز تقی پور رئیس اداره میراث ‌فرهنگی شهرستان ری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ری اظهار کرد: پس از اعلام گزارش مخدوش شدن نقش برجسته چشمه علی با رنگ، در همان ساعات ابتدایی روز دوشنبه […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ‎نقش برجسته «چشمه علی» پاکسازی شد/ لزوم نصب دوربین مداربسته در کنار اثر ۸ هزارساله

نوروز تقی پور رئیس اداره میراث ‌فرهنگی شهرستان ری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ری اظهار کرد: پس از اعلام گزارش مخدوش شدن نقش برجسته چشمه علی با رنگ، در همان ساعات ابتدایی روز دوشنبه ۶ اردیبهشت‌ماه کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی و متخصصان مرمتی از محل بازدید کردند و مشخص شد که قسمتی از کتیبه با استفاده از اکسیدان رنگ مو مخدوش شده است. 

وی گفت: پس از نمونه برداری‌های اولیه و بررسی میزان و نحوه آسیب‌ها، گروه مرمتی ۵ نفره برای مرمت و پاکسازی از صبح روز سه شنبه اقدام کردند و در کمتر از ۲۴ ساعت اثر رنگ از روی نقش برجسته پاکسازی شد.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی شهرستان ری تصریح کرد: نقش برجسته چشمه علی امروز به حالت اولیه درآمد اما نکته مهم بحث حفاظت از این اثر تاریخی و مهم است که شهرداری، نیروی انتظامی، فرمانداری و سایر ارگان‌ها باید توجه ویژه به آن داشته باشند. 

تقی پور ادامه داد: حفاظت از مجموعه چشمه علی در اختیار اداره میراث فرهنگی نیست بلکه اینجا یک مکان عمومی است که همه مردم و مسؤولان باید مراقبت کنند ضمن آنکه در رابطه با اهمیت این آثار باید بین مردم فرهنگ سازی شود. 

وی با اشاره به اینکه کیوسک نیروی انتظامی در محل مستقر است، تأکید کرد: برای پیشگیری از هرگونه آسیب احتمالی به این مجموعه، نصب دوربین‌های مدار بسته و افزایش نیروهای حفاظتی لازم است. 

به گزارش فارس، چشمه‌ علی یک از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به شمار می‌رود که در جنوب تهران و شمال شهرری قرار دارد. تپه پیش از تاریخ و ۸ هزار ساله چشمه علی در کنار این چشمه به وجود آمده است. این اثر کهن در ۲۵ فروردین ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۲ در فهرست آتار ملی کشور قرار گرفته است.  

این خبر را هم ببینید:  بهره‌برداری از ۵ گالری مرکز فرهنگی دفاع مقدس سمنان تا پایان سال

همچنین فتحعلی شاه قاجار پس از اتمام جنگ ایران و روس برای نشان دادن قدرت و اقتدار خود تصمیم گرفت به روش ایرانیان باستان نقش خود و فرزندانش را بر روی سنگی حکاکی کند. به دلیل پیشینه ۸ هزار ساله چشمه علی و قرار داشتن این چشمه در معرض دید عموم دستور داد تا نقش برجسته وی و ۱۶ تن از پسرانش بر روی تپه سنگی چشمه علی حکاکی شود. این کتیبه سنگی قاجاری نیز در نهم فروردین ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسید.

انتهای پیام/۶۷۰۶۲/م/س


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها