رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
  • الجمعة ۶ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Friday 23 October
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  ‌مجلس نسبت به رفع تحریم‌های تسلیحاتی در ۲۷ مهر ۹۹ حساسیت ویژه دارد زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با وجود اینکه آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شده است، اما با زورگویی و […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ‌مجلس نسبت به رفع تحریم‌های تسلیحاتی در ۲۷ مهر ۹۹ حساسیت ویژه دارد

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با وجود اینکه آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شده است، اما با زورگویی و به طور غیرقانونی ادعا می‌کند که حق باز گرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را دارد. این کشور در روز ۳۰ مرداد ۹۹ اعلانیه ای مبنی بر عدم پایبندی ایران به برجام داده و ادعا کرد که مکانیزه حل اختلاف (موسوم به مکانیزم ماشه) را فعال کرده است و در روز ۳۰ شهریور ۹۹ به طور یکجانبه اعلام کرد که قطعنامه‌های تعلیق شده قبلی دوباره به علیه ایران فعال شده است.

وی افزود: در این میان، دیگر اعضای برجام ادعا می کنند که قطعنامه‌های شورای امنیت بازگشته و در ظاهر از ایران حمایت می کنند.

الهیان همچنین تصریح کرد: اروپایی‌ها که در زمان خروج آمریکا از برجام هم در «لفظ»، اعلام کرده بودند که به برجام متعهد می مانند اما در «عمل» از تحریم‌های آمریکا به طور کامل تبعیت کردند. در دوره اخیر نیز این کشورها در لفظ از ایران حمایت می کنند، اما گذر زمان نشان خواهد داد که چقدر بر ادعای خود پایبندی عملی خواهند داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: از آنجایی که اقدام اخیر آمریکا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است، بنابراین کمترین انتظار از دیگر اعضای شورای امنیت به خصوص کشورهای عضو برجام (۱+۵) این است که پیش نویسی قطعنامه‌ای را برای تسویه به این شورا ارائه کنند مبنی بر اینکه «قطعنامه‌های قبلی بازنگشته و اقدام آمریکا محکوم می گردد». این اولین نشانه از صداقت کشورهای ۴+۱ خواهد بود.

وی ادامه داد: با وجود نقض مکرر برجام توسط طرف‌های مقابل و به طور ویژه خروج آمریکا از این توافق، تاکنون جمهوری اسلامی ایران راهبرد صبر استراتژیک را در پیش گرفته بود، اما دولت آمریکا و هم‌دستان اروپایی آن باید متوجه تغییرات ویژه در مجلس شورای اسلامی باشند. مجلس انقلابی بیش از این اجازه پایمال شدن منافع ملی ایران را به دول غربی نخواهد داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: مجلس شورای اسلامی نسبت به اجرای « عملی» قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و همچنین رفع تحریم‌های تسلیحاتی در موعد ۲۷ مهر ۹۹ حساسیت ویژه داشته و کوچکترین نشانه از اجرای این قطعنامه‌ها با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی (با وجود لفاظی‌های بی فایده) به منزله بازگشت قطعنامه‌ها و از بین رفتن کامل برجام (به شکل توقف اجرای تمامی تعهدات عملیاتی و نظارتی ایران) خواهد بود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها