پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

۹۰ درصد کاندیداهای شورا تایید صلاحیت شدند/ هیات اجرایی بار اصلی تایید صلاحیت را بر دوش هیات نظارت انداخت

به گزارش جامعه نیوز:

 ۹۰ درصد کاندیداهای شورا تایید صلاحیت شدند/ هیات اجرایی بار اصلی تایید صلاحیت را بر دوش هیات نظارت انداخت

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، حجت‌اسلام احمدحسین فلاحی امشب در نشست پرسش و پاسخ مجازی درباره تایید صلاحیت کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا اظهار کرد: هیات‌های اجرایی تنها ۵۸ نفر را رد صلاحیت کردند و سپس اعلام کردند و عمده کار را بر عهده هیات نظارت بر انتخابات گذاشتند.

وی با بیان اینکه در یک منطقه طی مدت دو ساعت همه پرونده‌ها را بررسی کردند که غیر ممکن است اظهار کرد: هنوز روند تایید صلاحیت‌ها به اتمام نرسیده و ممکن است ادله جدیدی به دست مراجع رسیدگی برسد.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان با اشاره به اینکه از حدود ۴۰۰ کاندیدا در شهر همدان ۲۷ نفر رد صلاحیت شدند و عده‌ای هم انصراف دادند گفت: بیش از ۹۰ درصد افراد را تایید صلاحیت کردیم، افرادی که پرونده اقتصادی، سیاسی و اعتقادی داشتند را نمی‌توانیم نادیده بگیریم و آنها را تایید کنیم!.

وی با اشاره به اینکه افراد دارای مشکلات مالی هم در همدان و هم در شهرهای دیگر وجود داشت به طوری که رانت‌های استفاده شده، زمین‌هایی که گرفته شده و تخلفاتی رخ داده است‌ ادامه داد: هیات اجرایی در برخی از شهرستان به دقت بررسی نکردند و بسیاری از افراد که باید رد صلاحیت می‌شدند را بر عهده هیات نظارت گذاشتند و مصاحبه کردند که ۹۵ درصد تایید صلاحیت شدند در صورتی که هنوز تایید نهایی نشده بود.

این خبر را هم ببینید:  فرازی از دعای جوشن کبیر را بخوانید و فیلم بگیرید

فلاحی افزود: به همه شهرستان‌ها سفر کردم و ویژه یادآور شدم که سفارش هیچ فردی حتی نمایندگان را نیز نباید بپذیرند و اگر مدیران و یا سایر اشخاص بر روی تایید صلاحیت فردی تاکید داشته باشند، بر روی آن فرد بیشتر متمرکز شده و با دقت بیشتر بررسی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ملاک ما قانون است و جناح‌های سیاسی مطرح نیست تصریح کرد: مهمترین موضوع ما مساله پاکدستی بوده و بر امور اقتصادی بیشتر متمرکز شدیم و افرادی که اعتراض دارند می‌توانند موارد خود را مطرح کنند و حتی در شورای نظارت مرکزی نیز اعتراض خود را بررسی کنند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان با تاکید بر اینکه افراد دارای پرونده اقتصادی تایید صلاحیت نشده‌اند ادامه داد: به برخی از افراد توصیه شد که انصراف دهند اما برخی اصرار داشتند که وارد شوند، افراد اگر بخواهند پرونده آنها را می‌آوریم و می‌خوانیم اما توصیه می‌کنیم که اصرار نکنند.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر گذشته که در سطح کشور شکل گرفت با مشکلات فراوانی روبه‌رو بود خاطرنشان کرد: وجهه شورای شهر و روستا در دوره گذشته به خاطر ضعف مجلس قبلی آسیب دیده اما این دوره انتخابات را مجلس انقلابی برگزار می‌کند پس مردم انتظار دارند که در شورا افراد پاکدستی را ببینند.

فلاحی با اشاره به اینکه ما تا پایان راه با مراجع استعلامی همراه هستیم و اعتراضات را هم بررسی می‌کنیم گفت: افراد شایعه‌پراکن می‌دانند که ما اهل مماشات نیستیم و  تحت فشار کسی اقدامی نخواهیم کرد، افرادی که فکر می‌کنند با رایزنی و فشار می‌توانند ورود کنند، مطمئن باشند کار آنها تاثیری نخواهد داشت و ما محکم روی حقوق مردم ایستاده‌ایم.

این خبر را هم ببینید:  نیکزاد: دولت قبل درباره معیشت مردم با مجلس همکاری نکرد

وی با تاکید بر اینکه تایید یا رد صلاحیت به صورت محرمانه است اظهار کرد: برگه تایید به صورت محرمانه به افراد اعلام می‌شود و اگر در سطح عموم مطرح شده توسط هیات اجرایی درز کرده است چرا که توصیه ما این است که آبروی مردم حفظ شود.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان با اشاره به اینکه وقتی برگه به دست کاندیدا نرسیده پس از کجا خود و یا دیگران متوجه شده‌اند؟ افزود: این درست نیست چون  ممکن برخی از افراد که رد صلاحیت شدند، مجددا تایید شوند.

وی با اشاره به اینکه عالی ترین دبیرخانه در سطح کشور را تشکیل دادیم تصریح کرد: فردی که حدود ۱۴ انتخابات برگزار کرده و سال‌ها دادستان و قاضی بوده به عنوان دبیر انتخاب شده است.

فلاحی با اشاره به اینکه فرآیند بازرسی در این دوره تغییر خواهد کرد ادامه داد:  تعداد بازرسان را هم داخل شعب و هم اطراف شعب اخذ رای افزایش دادیم.

وی با بیان اینکع خاطرنشان کرد: ما به مردم قول دادیم و اطمینان می‌دهیم امانت را حفظ می‌کنیم تأکید کرد: نسبت به آبروی افراد نیز حساس هستیم اما از تایید افراد دارای سابقه معذوریم.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان همدان گفت: شورای اسلامی شهر و روستا، پارلمان یا مجلس کوچک است و سرنوشت هر شهری را به شورای اسلامی شهر می‌سپاریم و مردم سالاری با شورا را تا دل روستاها می‌بریم.

انتهای پیام/۸۹۰۴۰/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *