پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
۲۱ درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

۲۱ درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند

به گزارش جامعه نیوز:

 ۲۱ درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش در نشست  مشترک مدیران‌کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت‌بدنی و سلامت استان‌ها که با حضور وزیر آموزش و پرورش در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: در سال‌های اخیر با تلاش‌های فراوان توانستیم جمعیت چند صدهزار نفری دانش‌آموزان در برنامه‌های ورزشی را به جمعیت کل دانش‌آموزان افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲ اجرای سند تحول را دنبال و کنترل چاقی و تغذیه سالم دانش‌آموزان  را در دستور کار داریم، ادامه داد: بر اساس گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۶۰ درصد ابتلا به دیابت و ۱۸ درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بر اثر اضافه وزن و چاقی است؛ همچنین ۲ تا ۹ درصد هزینه‌های سلامت صرف پیامدهای چاقی افراد جامعه می‌شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان آمارهایی در مورد شاخص‌های توده بدنی دانش‌آموزان گفت: ۹،۵ درصد دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و بیش از ۱۱ درصد دانش‌آموزان چاق هستند. البته علت چاقی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است لذا کنترل چاقی دانش‌آموزان در اختیار خانواده و مسؤولین است.

وی چاقی را مادر همه بیماری‌ها دانست و عنوان کرد: امروز باید به کمک فرزندانمان بیاییم و متغیرهای محیطی که باعث چاقی دانش‌آموزان می‌شود را اصلاح کنیم.

حمیدی، غربالگری، ارجاع دانش‌آموزان چاق دارای بیماری، مشارکت موثر خانواده در کنترل چاقی و اضافه وزن و…  را از جمله برنامه‌های مدارس عنوان کرد و گفت: مدرسه می تواند با اجرای دقیق برنامه های سلامت، چاقی دانش آموزان را پایان دهد.

این خبر را هم ببینید:  صندوق بیمه بیکاری ملی تاسیس می‌شود

آغاز طرح غربالگری دانش‌آموزان از ۱۵ آبان

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش، سه عامل آموزش، اجبار و کمک کردن را در رفع مشکل چاقی دانش‌آموزان را موثر دانست و بیان کرد: ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها باید موضوع چاقی را در دستور کار شوراهای آموزش و پرورش قرار دهند؛ بنابراین در سال تحصیلی آینده و در ۱۵ آبان، اولین مرحله غربالگری دانش‌آموزان را انجام دهند و ثبت توده بدنی دانش‌آموزان را در اسفند داشته باشند. همچنین بارگذاری و تلفیق مسائل آموزشی در شبکه شاد از انتظارات معاونت تربیت‌بدنی از ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها است.

حمیدی با بیان اهمیت رسیدگی به سرویس‌های بهداشتی و آبخوری مدارس در سلامت دانش آموزان گفت: انتظار داریم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سرویس‌های بهداشتی و آب‌خوری‌های مدارس را استانداردسازی کند.

وی با تأکید بر اینکه ریشه تمام فعالیت‌های تربیت‌بدنی و سلامت در داخل مدرسه است، گفت: چاقی کودکان ریشه غالب امراض در میانسالی و بزرگسالی است و عوامل فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و … نیز در آن دخیل است.

شاخص توده بدنی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده تعیین می شود

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش، نیازهای پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان را حمایت ملی و حاکمیتی، مشارکت و حمایت وزارتخانه‌ها در اجرای موفق این پروژه دانست و اظهار کرد: با اتکا به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان را در سال تحصیلی جدید کلید زده‌ایم تا با تعیین شاخص توده بدنی دانش‌آموزان ابتدایی توسط آموزگاران پایه و دانش‌آموزان متوسطه توسط یکی از دبیران و با نظارت معلمان متخصص درس تربیت‌بدنی یک اقدام ارزشمند برای سلامت دانش‌آموزان دارای چاقی و اضافه وزن را رقم بزنیم تا در پایان سال تحصیلی کاهش۳درصدی دانش آموزان دارای اضافه وزن را داشته باشیم‌.

این خبر را هم ببینید:  اسرائیل تهدید است یا فرصت؟!

وی با اشاره به اینکه ۲۱ درصد دانش‌آموزان دچار چاقی هستند و حتما در ایام قرنطینه به این آمار افزوده شده است، یادآور شد: مشکل اضافه وزن در دوران قرنطینه را هم باید در نظر گرفت لذا طرح کنترل اضافه وزن و چاقی با لحاظ شرایط کرونایی بر اساس سبک زندگی فعال و سالم پیش‌بینی و طراحی شده است.

حمیدی به شرایط زرد، قرمز و سفید در مورد بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و گفت: اگر مدارس در سال آینده تحصیلی در مناطق قرمز تشکیل نشوند دانش‌آموزان با کمک خانواده‌های خود می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌هایی که در شبکه شاد بارگذاری می‌شود وزن خود را کنترل کنند و به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند لذا آموزش‌ خانواده‌ها یکی از برنامه‌های معاونت تربیت بدنی و سلامت در شرایط کروناست.

 انتهای پیام/