پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

به گزارش جامعه نیوز:

یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین از اماکن زیارتی شیعیان است که عاشقان اهل‌بیت (ع) برای زیارت پدر و پسر امام رضا (ع) به نزدیکی پایتخت عراق مشرف می‌شوند.

حرم امامین جوادین (ع) در گذشته از اماکن زیارتی کوچک به شمار می‌رفت که با کمک‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات روند توسعه و بازسازی این حرم مقدس آغاز شد، تا جایی که اکنون حرم کاظمین به عنوان یکی از زیباترین حرم‌ها در میان اعتاب مقدس عراق به شمار می‌رود.

13990407001070 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

طلاکاری گنبد موسی بن جعفر (ع) طی ۲ سال و نیم انجام شد

همزمان با دهه کرامت و در آستانه ولادت امام رضا (ع)، رحمت‌الله طاهری، جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس به تشریح اقدامات متنوع انجام شده در یک دهه اخیر به منظور توسعه و بازسازی حرم امامین جوادین (ع) پرداخت و گفت: از سال ۸۸ که به کاظمین مشرف شدم، فعالیت توسعه و بازسازی حرم امامین جوادین (ع) با مرمت گنبد حرم موسی بن جعفر (ع) همزمان شد.

13990407001068 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

وی با بیان اینکه طلاکاری گنبد موسی بن جعفر (ع) حدود دو سال و نیم به طول انجامید، افزود: پس از اتمام طلاکاری گنبد، سنگ رواق امامین جوادین (ع) را تعویض و به صورت همزمان مسجد صفویه را نیز احیا کردیم.

احیای مسجد صفویه در جوار حرم امامین جوادین (ع) توسط ستاد بازسازی عتبات

طاهری با اشاره به اینکه مسجد صفویه قبل از مرمت و بازسازی به انباری تبدیل شده بود، گفت: در این مکان نخاله سنگ، آهن و چوب  قرار داده بودند و تا سه متر از ارتفاع دیوارها رطوبت بسیاری وجود داشت که با تلاش مهندسان و هنرمندان ایرانی، ۵ هزار و ۵۰۰ مترمربع بند آجر درآورده و با مواد مختلف همچون پودر آجر، چسب چوب و کتیرا آجرها را مرمت کردیم و به خاطر رطوبت یک هزار و ۱۰۰ متر کانال به ارتفاع یک متر و عرض ۸۰ سانتی متر زدیم و حدود ۲۲۰ متر نیز آجرچینی کردیم.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین با بیان اینکه برای مرمت و بازسازی مسجد صفویه از بهترین سنگ ایرانی یعنی پرتقالی استفاده شد و دیوارها و کف نیز با مرمر کرمی رنگ ترمیم شده است، خاطرنشان کرد: در مسجد صفویه، کتیبه‌ها را نیز احیا و تمامی چشمه‌ها را رسم‌بندی کردیم و روی رسم بندی‌ها، ۲ هزار و ۲۰۰ متر آینه‌کاری صورت گرفت. 

این خبر را هم ببینید:  تذکر نماینده مجلس در مورد اقدام غیر قانونی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

طاهری با اشاره به اینکه کتیبه کوفی در مسجد صفویه نیز از نو احیا شد، گفت: در ردیف اول قسمت شرقی مسجد صفویه تَرَک سرتاسری وجود داشت که برای ترمیم آن ۲۴۰ تن سبک‌سازی کرده و معمارهای استادکار را از اصفهان آوردیم و در نهایت حدود سه سال مرمت و احیای آن طول کشید.

13990407001069 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

۱۸ ورودی برای تشرف به مسجد صفویه احداث شد

وی به نصب درهای مختلف در مسجد صفویه همجوار با حرم امامین جوادین (ع) اشاره کرد و افزود: برای تردد راحت زائران از مسجد صفویه به حرم امامین جوادین (ع) درهای مختلفی پیش‌بینی و نصب شد، به طوری که سه در برای قسمت شرقی، سه در قسمت غربی و سه ورودی از صحن امام محمد باقر (ع) و ۶ ورودی به خود رواق زدیم.

13990407001062 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین با بیان اینکه حدود ۶ هزار مترمربع سنگ کف و پله در صحن امام علی (ع) حرم امامین جوادین (ع) کار شده است، تصریح کرد: قسمتی از حرم به نام مسجد امام رضا (ع) را سنگ‌کاری و آینه‌کاری کرده‌ایم و بعد دیوار و کف ایوان‌ها را که تخریب شده بود؛ ترمیم و بازسازی کردیم.

ترمیم سنگ دیوارهای حرم از زمان قاجار/ ایوان قریش طلاکاری شد

وی با اشاره به اینکه در زمان قاجار ارتفاع سنگ دیوارهای حرم ۱۶۰ بود که حدود ۸۰ سال قبل تا ارتفاع سه متر سنگ دیگری جایگزین کرده بودند، گفت: در آن زمان کاشی‌ها را تخریب کرده بودند و بر روی آن کاشی جدیدی قرار دادند که ما سال ۹۳ سنگ ۸۰ سال قبل را درآورده و روی همان سنگ زمان قاجار با ارتفاع ۱۶۰ کاشی‌کاری را آغاز و قسمت‌های باقی مانده در حجره‌ها را نیز آینه‌کاری کردیم. 

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین در ادامه به کاشی کاری ایوان باب‌المراد حرم امامین جوادین (ع) اشاره کرد و افزود: ایوان باب‌المراد که بازسازی آن مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار بود، دوباره طلاکاری شد. ورودی ایوان قریش نیز آینه‌کاری و از نو مقرنس‌کاری و درنهایت کل ایوان طلاکاری شد.

این خبر را هم ببینید:  رئیس جمهور دستور تشکیل ستاد احیای رودخانه زاینده رود را صادر کند

13990407001065 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

طلاکاری سه مناره حرم امامین جوادین (ع)/ وجود انحنا در یکی از مناره‌ها مانع طلاکاری آن شد

طاهری به طلاکاری مناره‌های حرم امامین جوادین (ع) اشاره کرد و گفت:  حرم امامین جوادین (ع)  چهار مناره بزرگ دارد که که تمامی این مناره‌ها طلاکاری شدند که البته طلاکاری سه مناره به طور کامل انجام و نصب شده است. اما طلاکاری یکی از مناره‌ها به دلیل انحنای ۸۰ سانتی‌متری هنوز باقی مانده است که پس از اتمام مقاوم‌سازی، نصب طلاکاری آغاز خواهد شد.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین با بیان اینکه در ایوان‌های باب‌المراد، قبله و قریش به دلیل رطوبت چندین کانال احداث شده است، خاطرنشان کرد: این کانال‌ها به ارتفاع ۱۵۰ در ۱۷۰ سانتی‌متر پیش بینی شده که بتن ریزی آن صورت گرفته است. ایوان قبله نیز بهترین ایوان در اعتاب مقدسه به شمار می‌رود که افتتاح شده است.

13990407001067 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

احداث ۲۴۰ چشمه سرویس بهداشتی در ورودی صاحب الزمان (عج)

طاهری با اشاره به اینکه احداث ۲۴۰ چشمه سرویس بهداشتی در ورودی صاحب الزمان (عج) یعنی قسمت غربی حرم امامین جوادین (ع) در حال انجام است، گفت: طرح دیگری نیز برنامه‌ریزی شده است که این اقدام برای افزایش ارتفاع بخش مسقف داخل صحن امام محمدباقر (ع) حرم کاظمین است که قصد داریم سقف را برداریم. این سقف اکنون دو متر و ۲۰ سانتی‌متر است که حداقل باید ۴ متر شود و البته قابلیت افزایش ارتفاع تا ۷ متر را نیز دارد. 

13970911000232 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

وی با بیان اینکه مسقف سازی مسجد صفویه از دو طرف حدود هفت سال به طول انجامید، افزود: دو طرف مسجد صفویه به عنوان شرق و غرب حرم به شمار می‌رود. قسمت شرقی یک هزار و ۳۰۰ متر و قسمت غربی ۹۷۰ متر مسقف است که سال ۹۷ این اقدام به اتمام رسید و افتتاح شد. به طوری که اکنون دو صحن مسقف زیبا با طراحی و هنرمندی خاص در حرم امامین جوادین (ع) وجود دارد و سقف بالایی طوری طراحی شده که قابلیت استفاده برای زائر را داشته باشد.

این خبر را هم ببینید:  جزئیات طرح اصلاح قانون اختیارات سازمان اوقاف/ تعیین تکلیف موقوفه‌های اجاره‌ای و تخلیه آن

صحن رضوی به همت ستاد بازسازی عتبات مشهد در کاظمین ساخته می‌شود

طاهری با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای دو طرح دیگر در حرم امامین جوادین (ع) خاطرنشان کرد: قسمت شرقی حرم امامین جوادین (ع) یعنی باب‌المراد به سمت ایران اسلامی و حرم امام رضا (ع) است. برهمین اساس، مقرر شد صحن رضوی با مسؤولیت ستاد بازسازی عتبات مشهد در این قسمت از حرم ساخته شود که البته اکنون به خاطر تملیک اراضی، این پروژه فعلا متوقف شده است.

13990407001072 Test NewPhotoFree - یک دهه بازسازی حرم پدر و پسر امام رضا (ع) در کاظمین + عکس

 

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین به مساحت صحن صاحب الزمان (عج) در حرم امامین جوادین (ع) اشاره کرد و افزود: صحن صاحب الزمان (عج) نیز با مساحتی بالغ بر ۴۸ هزار مترمربع در نظر گرفته شده که احداث آن آغاز شده است، البته اکنون به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است. همچنین با توجه به محدودیت سرویس بهداشتی برای ایام زیارت اربعین، قرار شد چندین چشمه سرویس بهداشتی و حمام نیز در قسمت جنوبی حرم امامین جودین (ع) ساخته شود.

تعویض حدود ۱۲ هزار متر سنگ کف صحن حرم امامین جوادین (ع) طی دو سال

طاهری با بیان اینکه از اوایل سال ۹۲ با توجه به لزوم تعویض سنگ‌فرش صحن حرم امامین جوادین (ع)، حدود ۱۲ هزار متر سنگ کف صحن حرم تعویض شد، خاطرنشان کرد: ایوان‌ها و حجره‌های صحن، سنگ و کاشی معرق شدند و کتیبه هم نو شد. همچنین قسمت دیوار بالای ایوان‌ها که گچ بودند، کاشی کاری شدند که این عملیات سال ۹۲ شروع شد و تا ۹۴ به پایان رسید.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات در کاظمین با اشاره به اینکه اقدامات توسعه و بازسازی حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین با کمک‌های مردمی و به همت ستاد بازسازی عتبات صورت گرفته است، گفت: حرم امامین جوادین (ع) از زیباترین و بزرگترین حرم‌های عراق است. حرم پدر و پسر امام رضا (ع) ۴ مناره بزرگ و ۴ مناره کوچک دارد، ایوان‌ها نیز بسیار زیبا مهندسی شده است؛ چرا که زائرانی از ایران به کاظمین مشرف می‌شوند، توقع دارند حرم پدر و پسر امام رضا (ع) همچون حرم رضوی زیبا باشد و احساس غربت نکنند.

انتهای پیام/