رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
  • الأحد ۱۶ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 28 February
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: یوسف ایرانی‌ها و عزیز جهان/ مردی با فضائل کمیاب! همین دیروز| گروه تاریخ خبرگزاری فارس ـ امین رحیمی: از آن آدم‌های درجه یک بود. وقتی فهمید شیعیان علی (ع) در یک جغرافیای دیگر از جهان اسلام، مشکلات و مصائبی دارند، راهی شد؛ هجرت کرد و آنجا هم عزیز دل‌ها شد؛ همان‌طور که اینجا […]

به گزارش جامعه نیوز:

یوسف ایرانی‌ها و عزیز جهان/ مردی با فضائل کمیاب!

همین دیروز| گروه تاریخ خبرگزاری فارس ـ امین رحیمی: از آن آدم‌های درجه یک بود. وقتی فهمید شیعیان علی (ع) در یک جغرافیای دیگر از جهان اسلام، مشکلات و مصائبی دارند، راهی شد؛ هجرت کرد و آنجا هم عزیز دل‌ها شد؛ همان‌طور که اینجا عزیز بود. روزگاری شیعیان لبنان در محرومیت بودند؛ نه حزبی داشتند در سیاست و نه نقشی در اداره امور کشور. این‌گونه بود که «سید عبدالحسین شرف‌الدین عاملی» رهبر شیعیان لبنان وصیت کرد پس از وی مردم از سیدموسی صدر برای رهبری شیعیان این کشور دعوت کنند.

این وصیت، بی‌دلیل هم نبود؛ بیش از ۲۰۰ سال است که خاندان صدر، بزرگ‌ترین خاندان شیعه در ایران و عراق و لبنان هستند و سیدموسی هم همان موقع مشهور بود به فضائل کمیاب. وی در سال ۱۳۳۸ شمسی به این وصیت لبیک گفت و خدا هم کمکش کرد تا در لبنان خدمات ارزنده‌ای به شیعه ارائه کند؛ از تاسیس «مجلس اعلای شیعیان لبنان» برای افزایش سهم شیعیان در مدیریت این کشور تا راه‌اندازی مراکز خاص شیعیان برای بهبود وضعیت فرهنگی و معیشتی و اشتغال و سوادآموزی، تاسیس «حرکت المحرومین» به عنوان نخستین سازمان غیردولتی شیعیان، تلاش برای جلوگیری از جنگ داخلی و ایجاد صلح و حفظ تمامیت ارضی لبنان.

13990605001277 Test NewPhotoFree - یوسف ایرانی‌ها و عزیز جهان/ مردی با فضائل کمیاب!

سید موسی صدر با محرومیت‌زدایی از روستاهای لبنان به مردی محبوب نزد شیعیان و مردم کشورهای خاورمیانه تبدیل شد

مردی شبیه یوسف (ع)

سیدموسی، سازمان‌های خیریه‌ای در شهرها و روستاها برای شیعیان راه‌اندازی کرد و معروف است که تکدی‌گری را به کلی در شهر «صور» و نواحی اطراف آن از بین برد. شیعیان تا پیش از آن مظلوم‌ترین طایفه لبنان بودند، ولی با رهبری سیدموسی بار دیگر هویت و انسجام و عزت تاریخی شیعیان لبنان احیا شد. وی با سران کشورهای منطقه، رهبران مذاهب و شخصیت‌های برجسته فرهنگی و دینی دیدارهای مکرر داشت و نفوذش در منطقه از او چهره‌ای بین‌المللی ساخته بود. یوسف ایرانی‌ها در جهان عزیز بود؛ تا اینکه یک روز به دعوت معمر قذافی به لیبی رفت و دیگر از او اثری یافت نشد که نشد. در این سال‌ها خبرهای متناقضی از وی به ایران می‌رسد؛ برخی خبرها به فاصله چند سال یا حتی یک دهه. خبرهایی آمد که توسط قذافی به شهادت رسیده است و خبرهای دیگری آمد که او را در زندان‌های لیبی دیده‌اند. در این سال‌ها کمیته‌ها و گروه‌های مختلفی هم برای یافتن او یا کسب خبر دقیقی از سرنوشتش تشکیل شد؛ ولی سیدموسی آن چهره زیبایش را نشان نداد.

این خبر را هم ببینید:  دفتر نشر آثار رهبر انقلاب مجموعه محصولات افول غرب را ویژه نوجوانان منتشر کرد

13990605001278 Test NewPhotoFree - یوسف ایرانی‌ها و عزیز جهان/ مردی با فضائل کمیاب!

سید موسی صدر در دیدار رهبران مذاهب بر اتحاد ادیان علیه زورگویی در جهان تاکید داشت

سیدموسی شبیه یوسف (ع) است؛ نیست؟ خیلی شباهت دارد. حتی اینجا هم شبیه یوسف (ع) است، اینجا که امام صادق (ع) فرموده‌اند: «بسیار گریه‌کنندگان ۵ نفرند؛ آدم (ع) و یعقوب (ع) و یوسف (ع) و فاطمه (س) و علی بن حسین (ع)» و سیدموسی صدر در گفت‌وگو با نشریه الیقظه کویت در سال ۱۳۵۳ گفته است: «من بسیار گریه می‌کنم. گریه برای من امر غریبی نیست.»

امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز ۱۰ شهریور مصادف با ۳۱ اوت (آگوست) میلادی و ۱۱ محرم هجری قمری در تقویم تاریخ مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ـ درگذشت «ابوعیسی ترمذی» محدث مشهور در سال ۲۷۹ قمری
ـ مرگ «شارل کولن» فیزیکدان مشهور فرانسوی در سال ۱۸۰۶ میلادی
ـ روز ملی و استقلال مالزی در سال ۱۹۵۷ میلادی
ـ روز استقلال ازبکستان و قرقیزستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی
ـ وقوع زمین لرزه در بوئین زهرا با ۱۲ هزار کشته در سال ۱۳۴۱ شمسی
ـ وقوع زمین لرزه شهر فردوس در استان خراسان جنوبی با حدود ۱۰ هزار کشته در سال ۱۳۴۷ شمسی
ـ روز تجلیل از اسرا و مفقودین در ایران
ـ روز بانکداری اسلامی در ایران

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها