رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

به گزارش جامعه نیوز:  گوزن زرد ایرانی در معرض خطر انقراض/۲۹ راس گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک مشاهده شد حجت جباری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به وضعیت گوزن زرد ایرانی، اظهار داشت: گوزن زرد ایرانی در فهرست قرمز ارائه شده از طرف اتحادیه بین‌المللی حفاظت ( IUCN)  در رده […]

به گزارش جامعه نیوز:

 گوزن زرد ایرانی در معرض خطر انقراض/۲۹ راس گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک مشاهده شد

حجت جباری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به وضعیت گوزن زرد ایرانی، اظهار داشت: گوزن زرد ایرانی در فهرست قرمز ارائه شده از طرف اتحادیه بین‌المللی حفاظت ( IUCN)  در رده EN قرار دارد که به معنی در خطر انقراض است و طی سال‌های گذشته از جمله اقدامات انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور معرفی این گونه در زیستگاه‌های مناسب در استان‌های مختلف کشور بود که در بعضی از آنها زادآوری و افزایش جمعیت اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: یکی از این زیستگاه‌های مهم برای نگهداری این گونه، جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه بود که تا قبل از بحران دریاچه، جمعیت گوزن از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده است.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان‌غربی اضافه کرد: اما بروز بحران در این دریاچه طی سال‌های گذشته آسیب‌های جدی به جمعیت این گونه وارد کرده  است.

جباری بیان کرد: جزیره اشک  با مساحت ۲۳۰۰ هکتاری دومین جزیره بزرگ پارک ملی دریاچه ارومیه است که به عنوان یکی از زیستگاه‌های گوزن زرد، با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

وی با اشاره به معضلات عدیده‌ای که در این زیستگاه وجود دارد، یادآور شد: اگرچه بعضی مشکلات همانند کاهش منابع آب شرب و علوفه تا حدودی مرتفع شده است که از جمله این اقدامات افزایش تعداد آب انبارها و آبشخورها در جزیره اشک برای تامین آب مناسب و کافی برای نیاز شرب گوزن زرد انجام شده است.

این خبر را هم ببینید:  دربی خودروسازان با طعم ترافیک/سایپا پشت خط تصادف ماند+ فیلم

جباری خاطرنشان کرد: اما مشکلات ناشی از ورود گونه‌های مهاجم گوشتخوار همانند شغال و پلنگ موجب کاهش جمعیت گوزن زرد شد و هر چند اقدامات بسیار زیادی نیز برای کنترل جمعیت شغال در جزایر انجام شد اما به دلیل گستردگی جزایر، دشواری تردد به آنها و  شب‌زی بودن گونه‌های مذکور، حذف کامل این گونه‌ی مهاجم از جزایر امکان‌پذیر نشده است.

وی با اشاره به آخرین آمار گوزن زرد ایرانی در جزیر اشک گفت:  بر اساس آخرین برآورد انجام شده تعداد ۲۹ راس گوزن زرد در جزایر مشاهده شده است و برابر برنامه عمل ملی تدوین شده برای نجات نسل گوزن زرد ایرانی که به استان آذربایجان‌غربی هم ابلاغ شده است، محوطه ۲۲ هکتاری پاسگاه محیط بانی رشکان به عنوان مرکز تکثیر گونه در شمال غرب کشور انتخاب شد.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان‌غربی اذعان کرد: برای تجهیز این مکان تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است و پروژه ۶۰ درصد پیشرفت کاری دارد.

وی با بیان اینکه سیستم دریافت تصاویر به صورت آنلاین با نصب دوربین‌ها در جزیره اشک در حال حاضر استفاده می‌شود، افزود: این زیستگاه به طور مداوم و مستمر تحت بررسی و پایش کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار می‌گیرد.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: پارک ملی دریاچه ارومیه علاوه بر گوزن زرد ایرانی دارای قوچ و میش ارمنی نیز است که برابر آخرین سرشماری انجام شده طی سال گذشته حدود ۱۲۰۰ راس قوچ و میش ارمنی در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه زیست می‌کنند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها