پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
گفت‌وگوی وزاری خارجه قزاقستان و فرانسه؛ افغانستان محور مذاکرات - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

گفت‌وگوی وزاری خارجه قزاقستان و فرانسه؛ افغانستان محور مذاکرات

به گزارش جامعه نیوز:

 گفت‌وگوی وزاری خارجه قزاقستان و فرانسه؛ افغانستان محور مذاکرات

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «مختار تلئوبردی» وزیر امور خارجه قزاقستان و «ژان ایو له دریان» وزیر امور خارجه فرانسه در یک تماس تلفنی همکاریهای دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.

طرفین در جریان این تماس تلفنی وضعیت کنونی و چشم انداز همکاری دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، تجاری و اقتصادی را بررسی و تشدید روابط بین دوایر دولتی و تجاری دو کشور اشاره کردند.

سران نهادهای دیپلماتیک دو کشور از برگزاری چهاردهمین جلسه کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی در «پاریس» و همچنین سفر هیئت وزارت خارجه فرانسه در ماه می سال جاری و امضا نقشه راه همکاری‌های تجاری و اقتصادی تا سال ۲۰۳۰ میلادی استقبال کردند.

علاوه بر این، ضمن بررسی مسائل بین المللی به توسعه اوضاع در افغانستان توجه ویژه شد.

شرکت‌های فرانسوی از بزرگترین سرمایه گذاران در اقتصاد قزاقستان به شمار می‌روند. حجم سرمایه گذاری آنها در اقتصاد قزاقستان از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ میلادی ۱۶.۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

حجم تجارت متقابل بین قزاقستان و فرانسه در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲.۸ میلیارد دلار را تشکیل داده که ۱.۸ میلیارد دلار از آن صادرات محصولات قزاقی و ۱ میلیارد دلار مابقی به واردات کالاهای فرانسوی مرتبط است.

انتهای پیام/


این خبر را هم ببینید:  فریبا:نمی‌دانم اشتباهات علیه استقلال کی‌ به پایان می‌رسد/برنامه تیم مجیدی باید روی جام حذفی باشد