رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 123 خبر


  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۰ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 12 May

به گزارش جامعه نیوز:  کیفیت نان با نظارت درست نمی‌شود/رییس اتحادیه نانوایان: نان را گران کنید حجت اله نصیری، رییس اتحادیه نانوایان استان البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، در خصوص وضعیت نان در استان، گفت: آردهای نانوایی‌ها متفاوت است و حدود ۲۰ نوع آرد است و کیفیت‌های متفاوتی دارند و از […]

به گزارش جامعه نیوز:

 کیفیت نان با نظارت درست نمی‌شود/رییس اتحادیه نانوایان: نان را گران کنید

حجت اله نصیری، رییس اتحادیه نانوایان استان البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، در خصوص وضعیت نان در استان، گفت: آردهای نانوایی‌ها متفاوت است و حدود ۲۰ نوع آرد است و کیفیت‌های متفاوتی دارند و از آردهای بی‌کیفیت تا آردهای معمولی هستند و آرد خوب فعلا نداریم و نان‌ها بی‌کیفیت هستند.

اگر قیمت نان افزایش پیدا کند، نان مرغوب می‌شود؟

وی با بیان اینکه وضعیت نان در تمام استان‌ها به همین صورت است، اظهار کرد: در برخی استان‌ها قیمت جدید و افزایشی نان اعلام شده است، بنابراین مواد اولیه بهتری تهیه می‌کنند و نان‌ها با کیفیت بیشتری عرضه می‌شوند. اما در البرز ما خمیر مایه هم  پیدا نمی‌کنیم و خمیرمایه ای که در سال ۹۸ با قیمت ۱۸ هزار تومان تهیه می‌کردیم، حالا باید با قیمت ۴۸ هزار تومان بخریم. اگر نانوایی‌ها بخواهند نان‌های با کیفیت تری عرضه کنند هزینه هایشان بالاتر می‌رود.

نانوایی‌ها توان پرداخت دستمزد کارگران را ندارند

این مقام مسؤول با اشاره مشکلات متعدد نانوایی‌ها که موجب تعطیلی و جمع آوری برخی از آنها شده است، تصریح کرد: افزایش دستمزد کارگران توسط دولت موجب شده نانوایی‌ها کهرگر با قیمت مناسب پیدا نکنند. با توجه به درآمد موجود، نانوایی ها نمی توانند بیشتر از ۱۲۰ هزار تومان به شاطر‌ها بدهند در حالیکه کارگران توقع حقوق ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزار تومان دارند. وقتی دولت دستمزد کارگران را افزایش می‌دهد، باید درآمد نانوایی‌ها هم بالا ببرد تا نانوایی‌ها بتوانند حقوق کارگران را پرداخت کنند.

این خبر را هم ببینید:  صاعقه 3 کشته و مصدوم در آذربایجان‌شرقی ‌برجای گذاشت

کیفیت نان آزاد بالاتر است

وی آخرین تغییر قیمت نان را در ۹۸/۸/۸  اعلام کرد و افزود: پیش از سال ۹۸ قیمت نان در  نانوابی های آزادپز با توجه به قیمت آرد، توسط نانوایی تعیین می شد‌. اما در سال ۹۸  به نانوایی‌های آزادپز نیز قیمت داده شد. به دلیل اینکه قیمت آرد آزادپزها بالاتر است؛ قیمت نان هم در این  نانوایی‌ها  بالاتر است و نانوا می‌تواند از هر کارخانه ای می خواهد آرد بخرد و نانها با کیفت تر هستند. در سال ۹۸ نان سنگک دولتی ۱۱۰۰ تومان و قیمت نیمه یارانه ای  آن  در نانوایی‌های آزادپز ۱۳۰۰ تومان تعیبن شد.

اختیار استفاده از آرد مرغوب دست اتحادیه نیست

نصیری گفت: آرد خوب وجود دارد؛ اما متاسفانه اختیار استفاده از آن دست اتحادیه نانوایان نیست. تعیین قیمت و نوع آرد در اختیار  مسئولان کشوری است. اکر قرار باشد نان خوب با آرد مرغوب و دلخواه به مشتری بفروشد، جریمه می شود و باید همه چیز بر اساس قانون و قیمت های تعیین شده باشد و  نان خودبخود در حال بی کیفیت شدن است.

آپشن فروشی، بهانه ای برای افزایش قیمت نان

وی در خصوص کنجد و مواد افزودنی که برخی نانوایی ها به اجبار به مشتریان می فروشند؛ بیان کرد: متاسفانه به دلیل اینکه اجازه نمی دهند نان به قیمت واقعی خود برسد، نانوایی ها  با افزودن  کنجد، سبزی و غیره،  آپشن فروشی  را  بهانه کرده و نان را با قیمت بیشتری می فروشند. اگرچه این امر تخلف است؛ اما  ما نمی توانیم به نانوایی ها مراجعه کنیم چون اعتراض نانوایان بیش از مشتری هاست و  نانوایی ها می گویند که  اتحادیه عُرضه ندارد قیمت واقعی نان را بگیرد.

این خبر را هم ببینید:  ازبکستان و روسیه سند همکاری راهبردی نظامی امضا کردند

نه برای مشتریان و نه برای نانوایان کاری از اتحادیه ساخته نیست!

رییس اتحادیه نانوایان البرز  با اعتراض به عدم توجه و حمایت دولت از نانوایی ها، بیان کرد:  دولت محترم که در سال های اخیر دستمزد کارگران را ۳۶ درصد افزایش داده ، آیا ریالی به درآمد نانوایی‌ها اضافه کرده که نانوایلن بتوانند دستمزد کارگران را بپردازند. اتحادیه نه می تواتد حق نانوایان را بگیرد و نه از حقوق مشتریان دفاع کند و اعلام می کنم که  کاری از دست من  بر نمی آید. همه استان ها وضعیت به همین صورت است اما برخی از استان ها از جمله استان قم قیمت  جدیدشان را گرفتند اما ما هنوز  حرفمان به جایی نرسیده است.

اتحادیه نانوایان مسؤولیت نظارت برنانوایی را ندارد

وی افزود: کیفیت نان با نظارت درست نمی‌شود؛ نظارت به اتحادیه ربطی ندارد و به صنعت، معدن و تجارت، استانداری و فرمانداری مربوط می‌شود. اتحادیه فقط جواز می‌دهد. آیا نظارت از بین ۶۴ اتحادیه فقط اتحادیه نانوایان  مسئولیت نظارت دارد؟! دولت چرا یارانه به نانوایان نمی دهد و این مبلغ را باید نانوا از جیبش بدهد؟!

انتهای پیام/ج


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها