رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۷ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Friday 25 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  کشوری می‌تواند پرونده برجام را به شورای امنیت ببرد که خود، مفاد آن را رعایت کرده باشد به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که معاونت حقوقی رئیس جمهور برای دریافت مطالبات […]

به گزارش جامعه نیوز:

 کشوری می‌تواند پرونده برجام را به شورای امنیت ببرد که خود، مفاد آن را رعایت کرده باشد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که معاونت حقوقی رئیس جمهور برای دریافت مطالبات ایران از کشورهای مختلف چه اقداماتی انجام داده، گفت: تیمی متشکل از تمام بخش‌های حقوقی مختلف در حال بررسی تمام راه‌حل‌ها در این زمینه است.

وی تاکید کرد: همزمان به طرف مقابل توجه داده شده که زمینه‌های اقدام حقوقی در حال انجام است و آنها هم تلاش کرده که به دلیل تذکرات ما، همکاری‌هایی از سوی یکی‌دوتا از کشورها آغاز شده است. پیشنهاداتی هم ارائه دادند که ما به ازای این مبالغ، نیازهایی که هست تا حدی تامین کنند.

جنیدی خاطر نشان کرد: اگر پیشرفت‌ها در حدی که می‌خواهیم نباشد اقدامات حقوقی در حدی که می‌تواند تاثیرگذار باشد حتماً انجام می‌شود.

وی درباره اقدامات حقوقی آمریکا در شورای امنیت و واکنش ایران به آن بیان داشت: ما استدلال‌های روشنی داریم، استدلال آیینی و شکلی ما این است که اگر می‌خواهیم به توافقی استناد کنیم باید اول به آن متعهد باشیم یا در آن عضویت داشته باشیم یا طرف فعال باشیم که آمریکا چنین موقعیتی در برابر برجام ندارد.حتی اگر هم فرض کنیم طرفی مشارکت‌کننده باشد که آمریکا نیست، مطابق مواد ۱۰ و ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ که مستند خود آمریکاست، کسی می‌تواند این مساله را به شورای امنیت ببرد که خودش سند برجام را رعایت کرده باشد.

وی تصریح کرد: ایرادات ماهوی هم از جمله این است که اگر قرار است تحریم‌ها برگردد ما باید تا زمانی که آمریکا از برجام خارج می‌شد، ما برجام را نقض کرده باشیم در حالی که تا یک سال بعد از آن، تأییدات سازمان ملل را درباره رعایت همه جوانب برجام را داشته‌ایم و پس از آن هم خروج تدریجی ما نقض قرارداد برجام نیست و در جهت اعمال حق ما ذیل ماده ۳۶ برجام است. ما از شورای امنیت باید توقع داشته باشیم که تفسیر منطقی را مبنای کار قرار دهد و شورای امنیت می‌تواند از گردش این اخطاریه جلوگیری کند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها