پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
کشف ۹۰درصد تریاک دنیا توسط ایران - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

کشف ۹۰درصد تریاک دنیا توسط ایران

به گزارش جامعه نیوز:

 کشف ۹۰درصد تریاک دنیا توسط ایران

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر موادمخدر در نشست تخصصی با مجمع خیرین کشور ضمن تبریک دهه کرامت ،گفت: طی ۴۰ دهه گذشته، در چهار حوزه مقابله، درمان، پیشگیری و توانمندسازی اقدامات گسترده‌ای انجام شد که همگامی و متوازن بودن این چهار حوزه با یکدیگر، موجب رسیدن به نتیجه موفق در مبارزه خواهد شد.

وی افزود: انتظار جامعه آن است که موادمخدر در کشور نباشد تا کسی مصرف نکند، البته این انتظاری درستی است و لازم است اما کافی نیست؛ چرا که تولید موادمخدر در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی حدود ۲۰۰ تن بود که بعد از گذشت نزدیک به دو دهه، تولید موادمخدر به بیش از ۹ هزار تن رسید.

دبیرکل ستاد بیان کرد: طبق گزارش سال ۲۰۲۰ سازمان ملل، ۹۰ درصد تریاک، ۲۶ درصد هرویین و ۴۸ درصد مرفین در دنیا از سوی ایران کشف می‌شود که رقم قابل توجهی است و حاکی از اقتدار جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با موادمخدر است.

مؤمنی افزود: در حوزه‌های پیشگیری، توانمندسازی، اشتغال و بازگشت بهبودیافتگان به جامعه نقش خیرین و نهادهای فرهنگ‌ساز بسیار مهم است و همان‌طور که مقام معظم رهبری  فرموده‌اند، «اعتیاد در رأس آسیب‌ها است»؛ چرا که اعتیاد هم خودش آسیب است و هم منشا آسیب‌های دیگر است.

وی خطاب به خیرین گفت: هیچ دولتی به تنهایی و بدون حضور مردم و دلسوزی خیرین نمی‌تواند به رفع همه آسیب‌ها بپردازد؛ لذا از مجمع خیرین کشور که بدون منت و اخلاص به بخش‌ مختلف کمک می‌کند و در امور خیر مشارکت بسیاری دارد برای یاری این حوزه دعوت کردیم تا به همفکری و کمک‌های شما عزیزان در این حوزه هم‌اندیشی نمائیم.

این خبر را هم ببینید:  دستور کارهای مجلس| بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری/ قرائت گزارش بررسی وضعیت بازار سهام و فولاد

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر راه‌اندازی و ساماندهی مرکز نگهداری و درمان زنان معتاد و ایجاد مراکزی برای نگهداری معتادان دارای بیمارهای خاص، توجه به توانمندسازی و اشتغال مددجویان را از جمله مواردی برشمرد که می‌توان با کمک خیرین انجام داد.

مؤمنی با بیان اینکه اگر همه اقشار جامعه در این امر یاریگر هم باشند، به نتایج اثربخشی خواهیم رسید، تصریح کرد: به طور مثال در تبریز کمترین سرمایه‌گذاری دولتی و بیشترین نتیجه را شاهدیم، خیرین در آن استان کمک‌های بسیاری به معتادانی که جهت درمانشان اقدام کرده‌اند، دارند؛ مانند مهارت زنبورداری و تولید عسل از سوی بهبودیافتگان، به‌گونه‌ای که این محصول به آذربایجان نیز صادر می‌شود، همچنین در قم، بهبودیافتگان مهارت تولید مهر و تسبیح را آموزش دیده‌اند و محصولاتشان در بازار آن استان به فروش می‌رسد.

وی بیان کرد: ایجاد مرکز نگهداری فرزندان دارای خانواده آسیب‌دیده از دیگر اقداماتی است که در صورت ایجاد آن، می‌توان از رها شدن و اعتیاد کودک یا نوجوانی در جامعه جلوگیری کرد و ایجاد چنین مرکزی از سوی خیرین بسیار راهگشا خواهد بود.

مؤمنی در پایان بر اشتغال بعد از درمان تأکید کرد و آن را بسیار مهم برشمرد و گفت: اشتغال انگیزه و عاملی مهم در عدم بازگشت فرد به اعتیاد است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی افزود:آسیب اجتماعی کشور، اعتیاد است

همچنین  حبیب‌الله بور بور رئیس مجمع خیرین کشور در این نشست، با بیان اینکه اولویت‌دارترین آسیب اجتماعی کشور، اعتیاد است، گفت: فرمایش امام خمینی (ره) که فرمودند «نجات یک معتاد، نجات یک ملت است»، نشان می‌دهد که همه باید نسبت به معضل اعتیاد به فکر باشیم تا این مشکل حل شود.

این خبر را هم ببینید:  رازگشایی از جیغ و داد ضدانقلاب

وی پیشنهاد داد که در مجمع خیرین، مجمع خیرینی در صنف‌های مختلف تشکیل شود تا آسیب‌های مربوط به آن صنف در همان مجمع مرتبط بررسی شود.

بور بور گفت: باید مسئله اعتیاد را به جایی برسانیم که متقاضی برای مصرف مواد مخدر نداشته باشد؛ زیرا تا زمانی که متقاضی وجود داشته باشد، تولیدکننده و قاچاقچی موادمخدر هم وجود دارد.

در پایان نشست، رئیس و اعضای مجمع خیرین کشور بر همکاری در عرصه مبارزه با موادمخدر اعلام آمادگی کردند و مقرر شد مجمع آسیب‌های اجتماعی نیز تشکیل شود.

انتهای پیام/