پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
کشت گلایول برای اولین‌بار در چهارمحال و بختیاری/پیش‌بینی برداشت 1.5 میلیون شاخه گل - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

کشت گلایول برای اولین‌بار در چهارمحال و بختیاری/پیش‌بینی برداشت ۱.۵ میلیون شاخه گل

به گزارش جامعه نیوز:

 کشت گلایول برای اولین‌بار در چهارمحال و بختیاری/پیش‌بینی برداشت ۱.۵ میلیون شاخه گل

ابراهیم شیرانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد از کشت گل گلایل برای اولین‌بار در استان خبر داد و گفت: پنج هکتار زمین زیر کشت پیاز گلایل رفته است که از ابتدا تا انتهای پروژه کشت برای یک هزار نفر اشتغال‌زایی می‌شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه رقم گلایل مورد کشت، آمستردام و در سایز ۶ و ۸ است، افزود: میزان پیاز مورد استفاده در این فصل یک میلیون و ۵۰۰ هزار برآورد شده که پیش‌بینی می‌شود ۹۰ درصد بازدهی داشته باشد و در خلیج فارس و بازار داخلی به فروش برسد.

وی ادامه داد: مدّت زمان کشت هر دوره  ۸۵ روز است که بین هر دوره فاصله ۱۰ روزه زمان گذاشته می‌شود تا حجم زیادی از گل وارد بازار نشود.

شیرانی بیان کرد: گل گلایل از انواع گل‌های شاخه بریده و از خانواده زنبق است که اگر نتیجه این کشت مطلوب باشد از سال‌های آینده در مناطق مستعد استان هم تکرار می‌شود.

وی اظهار کرد: این گل در کشور در فصل پاییز و زمستان کشت و در فصل بهار برداشت می‌شود اما در مناطق سردسیر مانند استان ما از اردیبهشت کشت و پس از دوره ۸۵ روزه برداشت می‌شود.

شیرانی گفت:  در هر هکتار ۳۰۰ هزار پیاز مورد کشت قرار می‌گیرد که پیش‌بینی می‌شود یک و نیم میلیون گل شاخه بریده برداشت ‌شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که آب و هوای استان از نظر طول رشد، مطلوب و در ارتفاع بالا است کیفیت گل‌ها سوپر و برای صادرات مناسب است که اگر شرایط مطلوب باشد در سال‌های آینده از کشاورزان مختلف کشور دعوت می‌شود تا برای کشاورزی در استان مشغول کار شوند که هم سبب اشتغال‌زایی و هم سبب افزایش صادرات در استان و کشور می‌شود.

این خبر را هم ببینید:  قالیباف: با دو برنامه می‌توان نابسامانی‌های اقتصادی را رفع کرد/ خنثی کردن تحریم‌ها اساس کارهای امروز است

 انتهای پیام/۶۸۰۳۶