پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

کشاورزی گرفتار بی برنامگی الگوی کشت، عرضه و تقاضا است

به گزارش فارس به نقل از خانه ملت، حسین محمدصالحی دارانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۱ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: مردان و زنان سرافراز در شهرستان های فریدن، داران، فریدون شهر، چادگان و بویین میان دشت در کنار ملت آزاده ایران در انتخابات ۱۴۰۰ حماسه ای دیگر بنیان نهادند و با مشارکت ۸۳ درصدی خود بار دیگر ثابت کردند در لحظه های پر خطر و خطیر سربازان گمنام و حامیان حقیقی نظام اسلامی و انقلاب هستند اما کاستی ها و نارسایی ها در منطقه همچنان آزار دهنده است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان، بوئین و میاندشت در مجلس بیان کرد: برخی واحد های پیام نور در پایان دولت دوازدهم در مناطق محروم از دفترچه انتخاب رشته حذف شدند، از وزیر علوم درخواست بازگرداندن فوری آنها را داریم. دفتر خبری شهرستان فریدن پس از ۲۰ سال سابقه امروز خودرو، دوربین و تجهیزات قبلی را ندارد و سال ها است بدون خبرنگار مانده است، باعث تاسف است که صدا و سیمای کشور با درآمدهای فوق نجومی در تامین این خواسته بی تفاوت مانده است، مسئولین صدا و سیما اگر توان تامین تجهیزات را ندارد اعلام کنند تا از طریق بنگاه های خیریه به کمکشان بشتابیم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اظهار داشت: شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان، بوئین و میاندشت قطب تولیدات کشاورزی و آب ریز مهم زاینده رود در استان اصفهان است اما خشکسالی های اخیر امان مردم را بریده است لذا باید مبالغ دریافتی از حوزه صنعت برای تنش های آبی برای حق آبه و نکشت به این منطقه نیز پرداخت شود، خسارات وارده به کشاورزان پیاز و سیب زمینی کار در سال های اخیر آنان را به فلاکت و آوراگی کشانده اکنون که قدری قیمت محصول رو به تعادل است دولت مانع صادرات نشود چرا که قیمت تمام شده سیب زمینی ۳۵۰۰ تومان است و بیشتر محصولات کشاورزی گرفتار بی برنامگی الگوی کشت و عرضه و تقاضا هستند.

این خبر را هم ببینید:  جلسه علنی عصر امروز مجلس تا ساعت 20 ادامه دارد

وی ادامه داد: هویج مدل ۹۹، ۵۰۰ تومان و هویج گارانتی دار ۱۴۰۰ را با قیمت ۳۰ هزار تومان در بازار دیدیم، از وزیر کشاورزی تقاضای جدی داریم در برنامه ریزی الگوی کشت و ساماندهی عرضه و تقاضا در ثبات قیمت های واقعی بکوشد. پروانه های نظام صنفی کشاورزان در هیچ اداره و نزد هیچ مسئولی اعتبار و ارزش ندارد، راهی بیاندیشید تا همگان قدر و قیمت کشاورزی را دریابند.

این نماینده مجلس مطرح کرد: در تورم اخیر قیمت قند و شکر بیش از ۲ برابر شد اما شرکت های قند همچنان اجحاف می کنند و چغندر قند به همان قیمت سال قبل از کشاورز می خرند، آیا ظلم دلالان و واسطه ها کافی نیست؟مناسب با افزایش قیمت قند و شکر قیمت چغندر قند نیز باید افزایش پیدا کند و در اسرع وقت اصلاح و متناسب سازی شود.

صالحی دارانی در ادامه نطق خود گفت: متاسفانه از سوی استان اعلام می شود در حوزه انتخابیه بنده سقف صدور مجوز مرغداری و پرورش دام و طیور پر شده است و امکان ایجاد مجموعه جدید نیست، اگر کشور با مشکل شدید تامین مرغ و تغذیه مردم رو به رو است پس این موانع بزرگ بر سر راه تولید چیست که احداث دامداری، مرغداری و گلخانه در این کشور از رفتن به کرات و سیارات دیگر هم دشوار تر شده است؟

وی اظهار داشت: بیشتر روستاهای منطقه با فرو نشست آب زیر زمینی به صورت سیار آبرسانی می شود و لازم است وزارت نیرو برای این بحران بزرگ اعتبار کافی جهت پروژه تامین آب شرب چهار شهرستان که در ردیف ملی بودجه ۱۴۰۰ قرار گرفت، درنظر گیرد.

این خبر را هم ببینید:  نامه نمایندگان به قالیباف| طرح شفافیت آرا با قید فوریت بررسی شود

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر در مجلس انقلابی حرف از مدیران با حقوق نجومی زده می شود لازم است مدیران پر تلاش اندک بگیر غیر نجومی را هم ببینیم و نگاهی به حقوق و مزایای کارکنان دامپزشکی و سایر سازمان ها بیاندازیم و با خود بیاندیشیم که خدمتگذاران آموزش و پرورش و این سازمان ها چگونه زندگی می کنند، فرهنگیان و بازنشستگان لشکری و کشوری امروز چشم انتظار تکریم از سوی دولتمردان جهادی و مجلس انقلابی هستند تا رتبه بندی واقعی برای معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان به نتیجه برسد، بشتابید که فردا دیر است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان، بوئین و میاندشت در مجلس اظهارداشت: بیشتر روستاهای شهرستان های فریدن، فریدون شهر، چادگان و بویین میان دشت مشکل جدی در اینترنت دارند و دانش آموزان در استفاده از فضای مجازی آسیب دیده اند و همچنان از اینترنت بهره اند.

وی افزود: پاداش پایان خدمت فرهنگیان مدت ها است به تعویق افتاده است شاید در این اوضاع تورم زمانی پاداش پایان خدمت فرهنگیان و حقوق معوقه معلمان اعزام به خارج پرداخت شود که فقط با آن بتواند یخچال معمولی برای جهیزه فرزندش تهیه کند، با این کمبود نیرو در آموزش و پرورش حداقل نیروهای با تجربه حق التدریس، نهضتی، خرید خدمات، پیش دبستانی و سرباز معلم را دریابید تا در کمک به آموزش و پرورش انگیزه بیشتر در خدمت داشته باشند، برای کمک به آموزش و پرورش مدارس غیرانتفاعی را دریابید و موانع دست و پاگیر نو سازی برای آنان نتراشید و با اختصاص سهمیه سرباز معلم این مدارس را یاری کنید.

این خبر را هم ببینید:  یک مجلس زنانه برای دختران شهید کابل

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوارها در مجلس بیان کرد: معقوله فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند توجه جدی است اما متاسفانه ادارات ارشاد حوزه انتخابیه بنده با حداقل نیرو اداره می شوند و در سال های اخیر به صورت قانونی یا غیرقانونی فقط شاهد خروج نیرو از این ادارات بوده ایم لازم است وزیر مطابق چارت سازمانی دستور بررسی و تامین نیرو را صادر کند./

پایان پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *