پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
کسری بودجه عربستان به بیش از ۲۹ میلیارد دلار رسید - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

کسری بودجه عربستان به بیش از ۲۹ میلیارد دلار رسید

به گزارش جامعه نیوز:

کسری بودجه عربستان به بیش از ۲۹ میلیارد دلار رسید

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، گزارش وزارت دارایی عربستان نشان داد با کاهش درآمدهای ریاض به علت کاهش قیمت نفت، این کشور در سه ماهه دوم امسال با کسری ۱۰۹.۲ میلیارد ریالی (۲۹.۱۲ میلیارد دلاری) مواجه شده است.

بحران کرونا، به بخش های غیرنفتی بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان در سال جاری صدمه زده و این خسارت بر تاثیرات کاهش تاریخی قیمت نفت بر اقتصاد عربستان افزوده است.

درآمدهای نفتی عربستان در سه ماهه دوم امسال نسبت مدت مشابه به سال گذشته ۴۵ درصد کاهش یافته و به ۲۵.۵ میلیارد دلار رسیده است. مجموع درآمدهای نفتی و غیر نفتی ۴۹ درصد کاهش یافته و به نزدیک ۳۶ میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس گزارش عملکرد سه ماهه ای بودجه این کشور، مجموع مخارج سه ماهه دوم به صورت سالانه ۱۷ درصد کاهش یافته و به ۶۵ میلیارد دلار رسیده است. با این حال هزینه ها در مقایسه با سه ماهه نخست ۷.۵ درصد رشد کرده است.

مونیکا مالک، اقتصاددان ارشد در بانک تجاری ابوظبی گفت: «کاهش هزینه ها برای کنترل کسری لازم است… موضع فعالانه دولت قبلا در اعلام اقدامات ریاضتی در ماه آوریل نشان داده شد. با این حال، این امر چشم انداز بهبود اقتصادی را تیره می کند.»

به نوشته رویترز، از انجاییکه عربستان امسال با رکود عمیق مواجه است، ریاض گام هایی نظیر حذف کمک های هزینه های زندگی کارمندان دولتی و سه برابر کردن مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۱۵ درصد را برای افزایش درآمدهای دولتی انجام داد.

این خبر را هم ببینید:  نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام علی‌اکبری در دانشگاه تهران برگزار می‌شود

صندوق بین المللی پول اعلام کرد، اقتصاد این کشور در سال جاری ۶.۸ درصد کوچک تر خواهد شد اما مقامات عربستانی این رقم را «بدبینانه» می دانند.

بر اساس این گزارش، عربستان که در سه ماهه نخست امسال کسری بودجه ۹ میلیارد دلاری را ثبت کرده بود، تاکنون در سال جاری ۱۲ میلیارد دلار در بازارهای بین المللی و ۱۰.۹۶ میلیارد دلار در بازارهای داخلی استقراض کرده است.

وزیر دارایی عربستان در این ماه گفت عربستان در نظر دارد تا حداقل یک بار دیگر استقراض بین المللی انجام دهد.  

انتهای پیام/