رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

به گزارش جامعه نیوز: کتابی درباره آقاسی به بازار می‌آید/ چه کسی شمع بیت‌المال را خاموش کرد؟ به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «چه کسی شمع بیت المال را خاموش کرد» نام اثر جدید حسین قرایی است که با محوریت گزیده اشعار زنده یاد محمدرضا آقاسی جمع‌آوری و به زوی توسط انتشارات شهید […]

به گزارش جامعه نیوز:

کتابی درباره آقاسی به بازار می‌آید/ چه کسی شمع بیت‌المال را خاموش کرد؟

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «چه کسی شمع بیت المال را خاموش کرد» نام اثر جدید حسین قرایی است که با محوریت گزیده اشعار زنده یاد محمدرضا آقاسی جمع‌آوری و به زوی توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار می‌شود.

بر اساس این گزارش، در تاریخ ادب فارسی، شاعران زیادی با عنوان «مردمی» قلمداد می‌شوند، ولی در دوره معاصر، به ویژه بعد از مشروطه که شعر اجتماعی‌تر می‌شود، دیده نشده که صاحب نظران حوزه ادب فارسی در مورد شاعری این چنین بگویند و راجع به او این گونه روایت کنند: «آقاسی را به سازمان تبلیغات مشهد دعوت کردیم. سالن اجتماعات آن جا ششصد نفر بیشتر ظرفیت نداشت. با حضور آقاسی، آن سالن اجتماعات مملو از جمعیت می‌شود و سه طبقه پر می‌گردد. سازمان تبلیغات از مشتاقان شعر او تا آن جا که از ترس فروریختن ساختمان ۲ آتش نشانی را در جریان قرار می‌دهد.

از ویژگی‌هایی که در چشم انداز رنگین کمانی شعر آقاسی قابل درنگ است «اعتراض» است و «اعتراض»! اعتراض در چارچوبی عقلایی. اکثر اعتراض‌های این شاعر دردمند، با روحیه انقلابی‌اش گره می‌خورد. حاصل این گره خورد گی تحسین آمیز «شیعه نامه» را رقم زده است که مثنوی می‌زند؛

جان مولا حرف حق را گوش کن، شمع بیت المال را خاموش کن

در گزیده شعر «شمع بیت المال را خاموش کن» توجه نگارنده بر شعرهای مردمی و اجتماعی آقاسی است. یافتن شعرهای آقاسی از کتاب‌های دیگر و شنیدن همه اشعار او و گزینش آن‌ها کار صعبی است؛ ولی علاقه نویسنده برای شناساندن یکی از شاعران خوب این روزگار کار را راحت کرده است.

این خبر را هم ببینید:  چرا کره جنوبی پول‌های ملت ایران را پس نمی‌دهد؟

کتاب «چه کسی شمع بیت المال را خاموش کرد» نام اثر جدید حسن قرایی است که با محوریت گزیده اشعار زنده یاد محمد رضا آقاسی جمع آوری و به زوی توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار می‌شود.

حسین قرایی پیش‌تر با آثاری چون «دلت را خانه ما کن»، «در جست و جوی مهتاب»، «از مشهد تا ژوهانسبورگ» و… به جامعه کتابخوان معرفی شده است.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها