رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

به گزارش جامعه نیوز:  کاهش یک میلیون نفری جمعیت شاغلان کشور در پاییز ۹۹ تحت تاثیر شیوع کرونا به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «تحلیل شاخص های بازار کار در فصل پاییز ۱۳۹۹» آورده است؛ بازار کار کشور […]

به گزارش جامعه نیوز:

 کاهش یک میلیون نفری جمعیت شاغلان کشور در پاییز ۹۹ تحت تاثیر شیوع کرونا

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «تحلیل شاخص های بازار کار در فصل پاییز ۱۳۹۹» آورده است؛ بازار کار کشور در سال ۱۳۹۹ بیش از هر چیز متأثر از شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. نتایج طرح آمارگیری نیروی کار پاییز ۱۳۹۹ نشان می‏‌دهد که در پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا جمعیت شاغل کشور حدود یک میلیون نفر کاهش یافته که بخش عمده این کاهش اشتغال (۷۲ درصد) در بخش خدمات رخ داده است. این در حالی است که در فصول بهار و تابستان ۱۳۹۹ به ترتیب ۱۴۹۹ و ۱۲۰۹ هزار نفر از تعداد شاغلین کاسته شده است. این ارقام نشان می‏‌دهد با گذر از شوک اولیه شیوع ویروس کرونا، از میزان کاهش اشتغال نیز کاسته شده است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید: نرخ بیکاری کاهش ۱/۲ درصدی نسبت به پاییز ۱۳۹۸ داشته است، اما از آنجایی که کاهش این نرخ با افزایش جمعیت غیرفعال همراه بوده، نمی تواند بهبود وضعیت بازار کار را نشان دهد؛ زیرا افزایش جمعیت غیرفعال، پیامدهای مهمی در سیاستگذاری دارد و فعال کردن افراد غیرفعال حتی از استخدام مجدد بیکاران دشوارتر است.

بررسی آمارهای جریان نشان می دهد که ۱۰/۱ درصد از جمعیت فعال در دوره مورد بررسی از بازار کار خارج و غیرفعال شده اند که اگر این افراد در بازار کار باقی می‌ماندند و به جمعیت بیکار اضافه می شدند، نرخ بیکاری به ۱۸/۴ درصد می‏‌رسید.

این خبر را هم ببینید:  مجلس برای توسعه اینترنت روستایی 300 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داد

براساس این گزارش، یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر بازار کار در سال ۱۴۰۰ رویکرد بودجه نسبت به اشتغال‌زایی است. لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در انتهای پاییز ۱۳۹۹ به مجلس ارائه شد و از آنجایی که بودجه مهم ترین سند مالی حاکمیت است، می تواند اثر قابل توجهی بر بازار کار داشته باشد. با این حال کسری بودجه قابل توجه و آثار بی‌ثبات کننده آن بر اقتصاد کشور، در کنار پراکندگی و عدم انسجام احکام اشتغال‌زایی در لایحه و مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ امیدواری به حل مشکلات اشتغال از کانال بودجه را کاهش می دهد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها