رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

به گزارش جامعه نیوز:  کاهش تولید محصولات زراعی در خراسان شمالی/باران ۱۳۸ میلی‌متر کمتر بارید جواد تشکری در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: متأسفانه امسال، سال زراعی بسیار خشکی بود و میزان بارندگی نسبت به سال قبل ۵۸ درصد معادل ۱۳۸ میلی‌متر و نسبت به بلندمدت ۵۲ درصد معادل ۱۰۹ میلی‌متر کاهش داشته است. […]

به گزارش جامعه نیوز:

 کاهش تولید محصولات زراعی در خراسان شمالی/باران ۱۳۸ میلی‌متر کمتر بارید

جواد تشکری در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: متأسفانه امسال، سال زراعی بسیار خشکی بود و میزان بارندگی نسبت به سال قبل ۵۸ درصد معادل ۱۳۸ میلی‌متر و نسبت به بلندمدت ۵۲ درصد معادل ۱۰۹ میلی‌متر کاهش داشته است.

وی گفت: از اول فروردین امسال تا به امروز میزان بارندگی فقط ۱۱ و ۸ دهم میلی‌متر بوده است که این میزان بسیار کم است و بدان معناست که عملاً بارندگی نداشتیم اگر بخواهیم میزان بارندگی‌ها با فروردین‌ماه پارسال را مقایسه کنیم امسال نسبت به سال قبل ۳۱ درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم و این شرایط خوبی نیست.

معاون بهبود تولیدات گیاهان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: از اول سال زراعی یعنی پاییز پارسال شاهد یک ناهنجاری دمایی بودیم، یعنی در پاییز هوا سرد و در زمستان که هوا باید سرد باشد هوا گرم‌تر شد.

تشکری افزود: متأسفانه در زمستان ۹۹ نسبت به زمستان ۹۸، ۱۷ و ۷ دهم درصد افزایش دما داشتیم و این پاییز سرد و زمستان گرم باعث شوک به گیاهان شد.

وی گفت: سال زراعی از پاییز ۹۹ محاسبه می‌شود که در این ۷ ماه در مورد تغییرات بارندگی ۵۲ درصد نسبت به بلندمدت، عقب هستیم و به لحاظ دمایی هم ۸ و ۲ دهم درصد هوا گرم‌تر شده است.

تشکری اظهار داشت: عدم بارندگی و ناهنجاری‌های دمایی و سرمازدگی‌های مقطعی باعث می‌شود که حدوداً در مزارع دیم ۶۷ درصد و در مزارع آبی ۳۵ درصد کاهش تولید داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: پیش‌بینی می‌شود ۱۴۵ هزار تن گندم آبی و دیم تولید داشته باشیم که این رقم در سال قبل ۲۶۶ هزار تن بود.

این خبر را هم ببینید:  رئیس سابق موساد: اگر حمایت آمریکا نباشد، طور دیگری در دنیا دیده می‌شویم

معاون بهبود تولیدات گیاهان سازمان جهاد کشاورزی تصریح کرد: طبق آمار در سال جاری حدود ۵۲ درصد کاهش تولید مرتعی وجد دارد و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود استان در بحث علوفه مشکلاتی را خواهد داشت.

جواد تشکری در پایان گفت: خسارت‌ها در زمین‌های دیم تمام استان مشهود است و در زمین‌های آبی در مانه‌وسملقان و اسفراین کاهش آن قابل‌لمس‌تر خواهد بود.

انتهای پیام/ز


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها