پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

جامعه نیوز
اخبار ویژه

کاهش بدهی دولت به قرارگاه در خط آهن چابهار- زاهدان/ افتتاح راه‌آهن زاهدان- خاش در سال جاری

به گزارش جامعه نیوز:

کاهش بدهی دولت به قرارگاه در خط آهن چابهار- زاهدان/ افتتاح راه‌آهن زاهدان- خاش در سال جاری

سعید محمد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آخرین وضعیت پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان اظهار داشت: خط ریلی چابهار- زاهدان مسیر استراتژیک است و تنها بندر اقیانوسی کشور را به شبکه ریلی متصل می‌کند و جزئی از طرح بزرگ یک کمربند- جاده کشور چین است.

وی ادامه داد: ‌قرارگاه از سال‌های گذشته بندر شهید بهشتی را در چابهار تکمیل کرد و فاز یک که ظرفیت خوبی برای کشور ایجاد کرد را احداث کرد اما راه‌های دسترسی به بندر چابهار ضعیف است و از ظرفیت بندر استفاده مناسبی نمی‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا گفت:‌این خط آهن در واقع جزئی از کل شبکه خط آهن چابهار- زاهدان- یونسی- مشهد- سرخس است و کشورهای آسیای میانه از تکمیل این خط ریلی استقبال می‌کنند زیرا کوتاه‌ترین مسیر ایجاد می‌شود.

محمد افزود: ‌مقام معظم رهبری از سال‌های گذشته بر تکمیل این خط آهن تاکید داشتند ضمن اینکه ۳۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به راه‌آهن چابهار- زاهدان اختصاص دادند.

وی گفت:‌خط آهن چابهار- زاهدان ۷۳۰ کیلومتر مسیر ریلی است که در مناطق صعب‌العبور و برخی مناطق ناامن اجرا می‌شود؛ کارگاه‌های قرارگاه خاتم شامل ۸ کارگاه در این پروژه فعال است. ۱۵۰۰ دستگاه ماشین‌آلات و ۳۵۰۰ نفر نیروی انسانی در این پروژه داریم و کار به خوبی پیش می‌رود.

* افتتاح مسیر ریلی زاهدان- خاش در سال جاری

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اظهار داشت: بخش ریلی زاهدان- خاش امسال افتتاح می‌شود. همچنین بخش چابهار تا ایرانشهر سال ۱۴۰۰ تکمیل خواهد شد و پس از آن اتصال ایرانشهر به خاش تکمیل می‌شود.

این خبر را هم ببینید:  سفته تسهیلات کرونایی بنگاه‌ها الکترونیکی شد +سند

محمد ادامه داد:‌ بخش زاهدان تا سرخس باید از همین امروز برنامه‌ریزی شود. زاهدان به شبکه ریلی متصل است و اما ضرورت دارد در این کریدور زاهدان به سه راه یونسی متصل شود.

* کاهش بدهی دولت در خط آهن چابهار- زاهدان به قرارگاه

وی در باره طلب قرارگاه از دولت در پروژه خط آهن چابهار- زاهدان بیان کرد: طلب ۳۰۰ میلیارد دلاری مالی دولت به ۸۰ میلیارد تومان کاهش یافته است. البته این پروژه سنگین و پرهزینه است و در واقع باید ماهی ۳۰۰ میلیارد تومان وارد پروژه شود.

* تامین ۱۰۰ هزار تن ریل تولید داخل برای پروژه در گام اول

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اظهار داشت: برای تکمیل خط آهن چابهار- زاهدان ریل ملی را از ذوب‌آهن تامین کردیم؛ یعنی ۱۰۰ هزار تن ریل ملی تولید داخل تامین شده است ضمن آنکه تراورس‌ها را هم در کارگاه خودمان تولید می‌کنیم و پروژه کاملا ایرانی است.

انتهای پیام/

 

 

 


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *