رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

به گزارش جامعه نیوز:  چین: محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا جنگ، هرج و مرج و آشوب بوده است به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز پنجشنبه از «دیپلماسی زورگویانه» آمریکا انتقاد کرد. «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکا چین را به […]

به گزارش جامعه نیوز:

 چین: محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا جنگ، هرج و مرج و آشوب بوده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز پنجشنبه از «دیپلماسی زورگویانه» آمریکا انتقاد کرد.

«وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکا چین را به دیپلماسی زورگویانه متهم کرده است گفت: «هیچ‌کس بیشتر از آمریکا شایسته عنوان “دیپلماسی زورگویانه” نیست و هیچ کس نمی‌تواند این پروانه را از آنها بگیرد.»

وی در ادامه گفت: «در سال ۱۹۷۱، الکساندر جورج، استاد دانشگاه استانفود نخستین کسی بود که این مفهوم را برای خلاصه کردن سیاست آمریکا در قبال لائوس، کوبا و ویتنام در آن زمان به کار بود. آمریکا از طریق اقداماتش نظیر تهدید نظامی، انزوای سیاسی، تحریم‌های اقتصادی و تحریم فناوری به دنیا نشان داده دیپلماسی زورگویانه به چه معنا است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: «از منظر تهدیدهای نظامی، مصداق‌های کلاسیک “اقدامات زورگویانه” توسط آمریکا به جنگ، هرج و مرج، آشوب و تراژدی‌های متعدد منجر شده‌اند… به عنوان مثال، آمریکا در سال ۱۹۹۴ دولت هائیتی را به استعفا مجبور کرد و از آن به عنوان یکی از مصادیق کتابی دیپلماسی زورگویانه نام برد.»

وانگ ونبین تصریح کرد: «از منظر انزوای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی، آمریکا سال‌ها است که از چماق بزرگ تحریم‌های اقتصادی علیه کوبا، کره شمالی، ایران و ونزوئلا استفاده کرده است. دولت قبلی آمریکا  علیه بسیاری از کشورها جنگ تجاری به راه انداخت. جیک سالیون، مشاور امنیت ملی آمریکا زمانی نوشت که سیاست دولت قبلی آمریکا علیه ایران تماماً زورگویی بدون دیپلماسی بوده است.»

این خبر را هم ببینید:  ویترین خالی مرغ فروشان/ پای مرغ هم از سفره بوشهری‌ها بریده شد

تنش‌های میان چین و آمریکا به خصوص بعد از شیوع بیماری همه‌گیر جهانی «کووید-۱۹» (بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹) شدت گرفته است.

چند ماه پیش و در حالی که امید می‌رفت که تنش‌ها میان آمریکا و چین کاهش یابد، یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که به جای لغو محدودیت‌های دوره ترامپ، دولت بایدن به دنبال افزودن محدودیت‌های هدفمند جدید علیه صادرات فناوری‌های حساس به چین است.

محدودیت‌های جدید دولت بایدن علیه شرکت هوآوی راستای ادامه تلاش‌ها برای افزایش فشار بر چین قلمداد می‌شود. دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا شرکت‌های فدرال را از استفاده از محصولات شرکت هوآوی و شرکت فناوری زدتی‌ای چین منع کرده بود.

یک سال پیش از آن نیز وزارت بازرگانی آمریکا شرکت هوآوی و شرکت‌های وابسته به آن را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و شرکت‌های فناوری آمریکا را از تعامل با این شرکت بدون اخذ مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی منع کرد. اواخر سال ۲۰۲۰ هم‌ ترامپ دستوری اجرایی را امضا کرد و طی آن شرکت‌ها و افراد آمریکایی را از خرید سهام هوآوی و دیگر شرکت‌هایی که او ادعا می‌کرد با ارتش چین مرتبط هستند منع کرد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها