پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسؤولان مملکت بگذاریم؟ - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسؤولان مملکت بگذاریم؟

به گزارش جامعه نیوز:

چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسؤولان مملکت بگذاریم؟

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس، نشست تشریح برنامه‌ها و جزئیات اولین کنگره ملی شعر امر به معروف و نهی از منکر صبح امروز شنبه ۲۱ شهریورماه با حضور حجت‌الاسلام روح‌الله مختاری، امام جمعه شهرستان ساوجبلاغ و رئیس کنگره و حجت‌الاسلام حسین علاءالدین دبیر کنگره در خبرگزاری فارس برگزار شد.

تفاوت امر به معروف و نهی از منکر با دیگر فرایض

حجت‌الاسلام روح‌الله مختاری در این مراسم به اشاره به اینکه در میان فرائض امر به معروف و نهی از منکر از تأکید بسیار بالایی برخوردار است، اظهار داشت: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند مابقی فرایض در برابر امر به معروف و نهی از منکر مثل کف آبی از دریاست که نشانه اثرگذاری این فریضه به ویژه در جامعه‌سازی است.

13990622000345 Test NewPhotoFree - چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسؤولان مملکت بگذاریم؟

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران با هدف بسترسازی برای ظهور امام زمان (عج) شکل گرفته است که این مهم از طریق جامعه‌سازی محقق می‌شود و در غیر این‌صورت، تمدن نوین الهی و بسترسازی برای ظهور میسر نخواهد بود.

مختاری با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از مترقی‌ترین و دلپذیرترین احکام الهی است، تصریح کرد: پایه دعوت به خوبی‌ها و نهی از بدی‌ها، محبت و علاقه‌مندی است؛ یعنی انسان کسی را که دوست دارد، به خوبی توصیه می‌کند. بنابراین، این فریضه موجب توسعه محبت مدنی در جامعه می‌شود.

امر به معروف و نهی از منکر، نشانه‌ای از مسئولیت اجتماعی است

امام‌جمعه ساوجبلاغ با بیان اینکه انسان ذاتاً اهل خانواده، نزدیکان و دوستان خود را دوست دارد، افزود: زمانی که انسان مسلمان می‌شود، دل به خداوند می‌دهد. بنابراین باید عاشق تمام موجودات و انسان‌های دیگر باشد که این دومین مؤلفه امر به معروف و نهی از منکر یعنی مسؤولیت اجتماعی را رقم می‌زند که احساس مسؤولیت نسبت به دیگر ارکان جامعه را در انسان ایجاد می‌کند.

این خبر را هم ببینید:  روح الامینی: سراب 1+5 را کنار بگذارید

چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسئولین بگذاریم؟

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات جدی کشور مطالبه نکردن نسبت به وظایف مسؤولین است. چرا یک مسؤول با زندگی عادی، بعد از گذشت دوسال از پذیرش مسؤولیت، زندگی‌اش تغییر جدی می‌کند، اما هیچ یک از مردم از او سؤال نمی‌کنند این املاک و دارایی‌ها را از کجا آورده است؟ اگر امر به معروف و نهی از منکر در کشور نهادینه شود، مسؤولین در کشور احساس می‌کنند ۸۰ میلیون به‌پا دارند بنابر این مراقب عملکرد خود خواهند بود.

13990622000348 Test NewPhotoFree - چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسؤولان مملکت بگذاریم؟

هدف از برگزاری اولین کنگره ملی شعر امر به معروف و نهی از منکر

رئیس اولین کنگره ملی شعر امر به معروف و نهی از منکر افزود: برای پرداختن به این اهمیت‌ها و ضرورت‌ها به سمت برگزاری اولین کنگره شعر در حوزه امر به معروف و نهی از منکر رفتیم تا به وسیله زبان هنر،‌ معارف و منویات این فریضه را در جامعه تبیین کنیم؛ زیرا جامعه فرهیخته کشور با شعر و ادبیات انس بیش‌تری دارد و می‌توان از این طریق گارد موجود در جامعه نسبت به این فریضه را شکست.

چرا جامعه نسبت به امر به معروف گارد دارد؟

وی گفت: جامعه نسبت به امر به معروف و نهی از منکر دارای یک گارد است که دلیل اول آن تبیین نکردن حقیقت ناب این فریضه و در گام دوم، بد اجرا شدن این فریضه توسط مجریان است که می‌توانیم با زبان هنر شعر این امر را تغییر دهیم.

تفاوت امر به معروف با افشاگری عدالتخواهان

مختاری در پاسخ به این سوال که مطالبه‌گری از مسؤولین با افشاگری‌های اخیر کشور در فضای مجازی چه تفاوت‌هایی دارد، ‌افزود: امر به معروف و نهی از منکر بر پایه محبت است؛ بنابراین اول باید به فرد به صورت خصوصی تذکر داده شود؛ زیرا می‌خواهیم او اعمال خود را اصلاح کند. در گام بعدی بر اساس دستورات اسلام و هر جایی که اجازه داده شده بود باید افشاگری کنیم.

این خبر را هم ببینید:  تغییرات کانون مداحان با انتخابات ۳ مرداد/ جدایی شاعر از مداح

13990622000346 Test NewPhotoFree - چگونه ۸۰ میلیون بپا برای مسؤولان مملکت بگذاریم؟

شاعران تا ۱۵ آبان‌ماه فرصت ارسال آثار به دبیرخانه کنگره را دارند

حجت‌الاسلام حسین علاءالدین، دبیر اولین کنگره ملی شعر امر به معروف و نهی از منکر نیز در این نشست اظهار داشت: فراخوان این کنگره در دهه اول ماه محرم که به نام امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است، اعلام شد و مراسم افتتاحیه آن نیز با پیام آیت‌الله نوری همدانی به میزبانی استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ و به همت دفتر امام‌جمعه این شهرستان برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه شعر کلاسیک، نو، آذری، کودک و نوجوان و سرود و ترانه ۵ بخش در نظر گرفته شده برای این کنگره هستند، گفت: موضوعات این کنگره شامل نگاه نو و متفاوت به امر به معروف و نهی از منکر، کارکردهای اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر، پاسداشت آمران به معروف و ناهیان از منکر، امر به معروف و نهی از منکر در سیمای عاشورا و مصادیق عملی امر به معروف و نهی از منکر با زبان شعر است و بخش ویژه‌ای نیز با عنوان امر به معروف و نهی از منکر در سیمای جبهه مقاومت و شهید حاج‌ قاسم سلیمانی در نظر گرفته شده که شاعران تا ۱۵ آبان ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

وی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به نشانی اینترنتی www.kheimegah.com/amrebomaroof یا صفحه اینستاگرام ghalamsa2 و یا اکانت تلگرامی ghalamsa ارسال کنند.

علاءالدین با بیان اینکه این کنگره کاملا مردمی و با کمک‌های دفتر امام جمعه شهرستان برگزار می‌شود و هیچ حمایتی از سوی دولت صورت نگرفته است، گفت: در هر بخش به سه نفر از برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد که اختتامیه این کنگره آبان ماه سال جاری در ساوجبلاغ برگزار خواهد شد.

این خبر را هم ببینید:  جلسه علنی امروز مجلس آغاز شد/ بررسی طرح اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان

برنامه نشست‌های جانبی در این کنگره

دبیر این کنگره با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است، تصریح کرد: در قالب این کنگره دو نشست تخصصی و ادبی برگزار خواهد شد که اولین نشست با موضوع امر به معروف و نهی از منکر در شعر حوزه و حوزویان در قم برگزار شد و نشست تخصصی دوم با موضوع امر به معروف و نهی از منکر در شعر پارسی با حضور اساتید برجسته ادبی همچون دکتر سنگری، امیری اسفندقه، علی‌محمد مؤدب، جواد حیدری و محسن عرب‌خالقی برگزار خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه شب شعر امر به معروف و نهی از منکر در سیمای عاشورا در ایام اربعین برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: در قالب این کنگره بناست، پیوست عملی در شهرستان ساوجبلاغ ارائه شود که بسته اجرایی برای تحقق این فریضه با توجه به آخرین سال فعالیت دولت کنونی ارائه خواهد شد تا ان‌شاءالله وجه متمایز این کنگره نسبت به سایر جشنواره‌های دیگر باشد.

انتهای پیام/