پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
چگونه پادشاه سعودی خادم حرمین شریفین شد/ امام جماعت سهمیه‌ای در حج تمتع! - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

چگونه پادشاه سعودی خادم حرمین شریفین شد/ امام جماعت سهمیه‌ای در حج تمتع!

به گزارش جامعه نیوز:

چگونه پادشاه سعودی خادم حرمین شریفین شد/ امام جماعت سهمیه‌ای در حج تمتع!

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در حج و زیارت با حضور در برنامه گفت‌وگوی سیاسی با اشاره به تغییر نگرش دنیا به دین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: با رهبری حضرت امام (ره) و اجابت مردم و نیز همکاری جامعه، دین جایگاه خود را پیدا کرد و گرایش به دین فزونی یافت.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی حج جایگاه اصلی خود را به دست آورد و لذا پادشاه سعودی از آن پس خود را خادم حرمین شریفین نامید، افزود: بر اساس حرکت حضرت امام (ره) نگاه جهانی به حج تغییر کرد؛ تا جایی که عربستان امسال اعلام کرده است در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۵ میلیون زائر در عمره و حج خواهیم داشت.

حجت الاسلام نواب همچنین توجه جامعه ایرانی به حج را پس از انقلاب اسلامی ناظر بر همگرایی و ارتباطات گسترده جهانی دانست و گفت: زوار ایرانی در نمازهای جماعت شرکت نمی‌کردند، ولی بعد از انقلاب زوار ایرانی در جای جای مساجد در مکه و مدینه حضور داشته و حتی در نامه‌هایی که به ما می‌نویسند، از ارتباطات‌شان با سایر مسلمین جهان سخن به میان می‌آورند.

حج آمیخته با دشمن شناسی است

وی حج جمهوری اسلامی را آمیخته با دشمن شناسی و دشمن ستیزی دانست و گفت: حج جمهوری اسلامی دارای برائتی است که بیداری را در سایر مسلمین ایجاد می‌کند و این تاثیر برآمده از نظام جمهوری اسلامی در حج است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب کشورهای همسو با جمهوری اسلای ایران را تاثیر پذیر از این نوع حج دانست و سایرین را نیز ملزم به بردن نام نیک از جمهوری اسلامی خواند و افزود: اینکه مردم یک کشور پرچم خود را آتش بزنند، یعنی نافرمانی ملی از حرکات و وضعیت [تماما غلط] موجود و لذا امروز آمریکا ستیزی در جامعه امریکایی رواج یافته است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به این سوال که آیا برائت در مقوله حج در زیر مجموعه اسلام سیاسی جای می‌گیرد یا خیر گفت: ما اسلام سیاسی و غیر سیاسی نداریم؛ اسلام یک مجموعه برآمده از مباحث سیاسی، عقیدتی، اجتماعی و… است.

این خبر را هم ببینید:  منتظری: واژه تدبیر و امید قربانی ضعف مدیریت دولت فعلی شد

حج بی‌برائت حج نیست

حجت الاسلام والمسلمین نواب خاطرنشان کرد: حضرت امام (ره) فرمودند که حج بی‌برائت حج نیست و در حقیقت روش و سنت پیامبر (ص) را دنبال می‌کند؛ حال آنکه در آیات برائت از شرک و استکبار تنفر و بیزاری جوییدند و ما نیز در برائت حج، از دنیای استکبار برائت می‌جوییم.

وی پیام امام (ره) و رهبری برای حج ابراهیمی را برآمده از ۴ عنصر اصلی دانست و گفت: نخستین پیام دعوت مردم به وحدت و شالوده اصلی پیام هاست.

حجت الاسلام والمسلمین نواب استکبار ستیزی و روشن سازی، بیان خطرات استکبار، وضع مردم فلسطین و از یاد نبردن آن و وضعیت کلی مسلمانان را سه عنصر دیگر در قالب پیام بنیانگذار کبیر انقلاب و رهبری معظم عنوان کرد.

 امام جماعتِ سهمیه‌ای

وی با بیان اینکه جمعیت مردم در حج اگر یکدل و یک زبان باشند، تاثیری شگرف خواهند داشت و حتی در کشورهای خود قادر به ایجاد موج آفرینی خواهند بود، تصریح کرد: برخی افراد اجازه نمی‌دهند این فریاد از جان انسان‌ها برخاسته و عمق استکبار ستیزی آن نمایان شود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب فعالیت کشورهای همسو در طول سال در راستای پتانسیل‌های حج را متذکر شد و افزود: روحانی کاروان پر نقش‌ترین فرد در کاروان است، ولی برخی کشورها چنین فردی را به عنوان امام جماعتِ سهمیه‌ای در نظر می‌گیرند! این فرد با کدام علم و دانش سرپرستی حجاج را بر عهده گرفته و راهنمای آنان است؟ 

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه ایران ابتدا ضمن برگزاری آزمون از دانش آموختگان برتر حوزه، افرادی را انتخاب و در دوره کارآموزی شرکت می‌دهد، گفت: این افراد ابتدا به عنوان روحانی عمره انتخاب شده و بعد از چند سفر، نوبتِ نفر-دوم روحانی کاروان به آن‌ها می‌رسد.

حج ذاتا سیاسی است

حجت الاسلام والمسلمین نواب در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی با اشاره به اینکه فطرت انسان با روحیه استکبار همسو نیست، اظهار کرد: حج مقوله‌ای سیاسی است؛ این پدیده در بستری انجام می‌شود که سیاست را [بالقوه] درون خود داراست. حال عده‌ای [که بخشی از آل سعود هستند] سیاسی بودن حج را قیچی می‌کنند ولی این مسیر در آینده قطعا پیوند یافته و جریان می‌یابد.

این خبر را هم ببینید:  قالیباف: مسائل بورس، هسته‌ای و کرونا هفته آینده در مجلس پیگیری می‌شود

وی با اشاره به رفتارهای غیر انسانی وهابی که قصد دامن زدن به حجِ سیاسی [که به زعم آن‌ها مقوله‌ای اشتباه است] را داشتند و امروز این قبیل اعمال رنگ باخته است، گفت: هرچه ارتباط کشوری با میزبان کمتر باشد، قطعا فشارها بیشتر می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان این مطلب به رفتارهای نوکرمآبانه عربستان در منطقه بر اساس منافع امریکا و لابی عبری گفت: آن‌ها با ایران مخالفند چراکه جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد به خواسته‌های خود برسند که اگر این خواسته‌ها توسط دین مورد تایید بود، ایران قطعا با آن همراه می‌شد.

ایران یک تنه هزینه اسلام را می‌پردازد

وی خاطرنشان کرد: این‌ها اگر هوشمندانه به مسائل بنگرند، خواهند فهمید که ایران بهترین یار برای آن هاست؛ چراکه ایران هزینه همه کشورها اسلامی را می‌پردازد. تحریم‌های سنگین علیه ما، هزینه آزاد بودن دیگر کشورهای اسلامی است و وقتی برای از دست نرفتن سوریه، عراق و یمن جان خود را مقابل بلا قرار می‌دهیم، در حقیقت اقتدار جهان اسلام را تامین می‌کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با هم بودن کشورهای اسلامی را موجب اقتدار اسلامی و سود بردن همگان دانست و جدا بودن این کشورها را نیز موجب تفرقه دانست و گفت: دیپلماسی عمومی حج نه فقط برای جمهوری اسلامی بلکه برای سایر کشورها باید الگو قرار گیرد تا به عنوان مشت واحدی در برابر استکبار باشند!

تمدن ایران بزرگ از حج ابراهیمی می‌گذرد

حجت الاسلام والمسلمین نواب در خصوص نقش حج ابراهیمی در مسیر شکل گیری تمدن نوین [ایران بزرگ] گفت: تمام انسان‌ها بر اساس فطرت و عقل در برابر اخلاق تعظیم می‌کنند؛ بنابراین امروز حتی سفیدان غربی نسبت به نژاد پرستی معترضند ولی استکبار غربی زانو بر گردن یک سیاه پوست می‌گذارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین به ویژگی خاص حج۹۹ که همراه با ویروس جدید است، اشاره کرد و گفت: بعید می‌دانم عربستان بتواند فضایی [امن] را ایجاد کند؛ البته امکان دارد برنامه‌ای در نظر گیرد تا تعطیل شدن حج ابراهیمی در تاریخ ثبت نشود.

این خبر را هم ببینید:  ممنوعیت واردات لوازم کُره‌ای، فرصت طلایی برای تولیدکنندگان است/ 2 طرح مهم اقتصادی در راه صحن مجلس

عربستان، تعطیلی حج را برنمی‌تابد/ مدیون زواری هستیم که قسط اول خود را پرداخته‌اند

حجت الاسلام نواب با تاکید بر اینکه عربستان تعطیل شدن حج را برنمی تابد و این مسئله را یک لکه ننگ برای خود می‌داند، حج امسال را از نظر سعودی‌ها روغنی بر چراغ کسری بودجه آل سعود عنوان کرد و گفت: بهتر بود وزیر حج عربستان درباره این وضعیت خاص –شیوع بیماری- اطلاع رسانی می‌کرد.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: ما مدیون زواری هستیم که قسط اول خود را پرداخته‌اند؛ اولویت با تمام زوار است که اگر انصراف دهند، قسط اول به آن‌ها پرداخته شده و مجدد در نوبت قرار می‌گیرند و برای حج آتی، با نرخ جدید ثبت نام می‌شوند.

همچنان پیگیر حقوق شهدای منا هستیم

حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین بر تاکیدات رهبری نسبت به رعایت اخلاق اشاره کرد و گفت: گاه برخی زوار دلهره‌های شخصی را به مدیران کاروان منتقل می‌نمایند؛ خاصه در وضعیت بحرانی که فرد را از کوره به در می‌کند. درحالیکه این زوار مهمان خدا و مدیران کاروان خادمین‌اند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به فاجعه منا که شرایط سختی را برای زوار بیت الله الحرام پدید آورد، افزود: «هم اتاقی بنده ، امام جماعت صحن رضوی انسانی بسیار ارزشمند بود که ما شخصا دنبال کار ایشان بودیم. گاه خانواده زوار تماس می‌گرفتند و رهبری همواره سفارش می‌کردند اخلاق، برخورد مهربانانه، رسیدگی به زائر و هر آنچه در روایات از آن به عنوان خدمت یاد می‌شود، [رعایت شود].

حجت الاسلام والمسلمین نواب در خصوص اقدامات پیشگیرانه از وقوع فجایایی مشابه از سوی وهابی‌ها گفت: هرچه ما پیگیری می‌کنیم، اعلام می‌کنند در حال تحقیق هستیم و بنده در آخرین نامه از وزیر حج رسیدگی سریعتر به وضعیت حقوقی خانواده‌های منا را درخواست کردم، ولی آن‌ها قصد ندارند قدمی بردارند. اگر این‌ها دیه زوار ایرانی را بپردازند، برای سایر کشورها نیز باید اقدام کنند و امیدواریم روزی برسد که حقوق این بندگان خدا را [احیا] کنیم.

انتهای پیام/