پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
چرا وزیر آموزش و پرورش در افتتاح مجتمع پتروشیمی حضور داشت؟/ سرمایه 10 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

چرا وزیر آموزش و پرورش در افتتاح مجتمع پتروشیمی حضور داشت؟/ سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان

به گزارش جامعه نیوز:

 چرا وزیر آموزش و پرورش در افتتاح مجتمع پتروشیمی حضور داشت؟/ سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،  محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاح مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان که صبح امروز با حضور رئیس جمهور و تعدادی از اعضای هیأت دولت از شبکه خبر پخش شد، اظهار کرد: می‌خواهم به این سوال پاسخ دهم که چرا وزیر آموزش و پرورش در یک افتتاح مجتمع پتروشیمی و صنعت حضور دارد در حالی که ماموریت او چیز دیگری است و سهم او در این کار بزرگ با مجموعه عظیم فرهنگی کشور چیست؟

وی ادامه داد: ارتقای معیشت فرهنگیان و تشکیل سرمایه برای دوره بازنشستگی آنان یک تکلیف قانونی و جز مأموریت‌های مهم وزیر آموزش و پرورش است.

حاجی میرزایی ضمن تشکر از رئیس جمهور به دلیل اهتمام بسیار تأیرگذار دولت یازدهم و دوازدهم برای ارتقای معیشت معلمان گفت: ۲۵ سال پیش به حکم قانون، صندوقی شکل گرفت که فرهنگیان بین یک تا ۵ درصد حقوق خود را در آن پس‌انداز می‌کنند و دولت نیز معادلی از آن را در این صندوق قرار دهد و از طریق این سرمایه تشکیل شده یک بنگاه اقتصادی تحت عنوان صندوق ذخیره فرهنگیان شکل می‌گیرد که سود حاصل از فعالیت آن در دوره بازنشستگی، به بازنشستگان فرهنگی تعلق می‌گیرد. از این طریق به بهبود زندگی آنان و ارتقای سطح معیشت شان کمک می‌‌شود.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: بعد از ۲۵ سال فعالیت، ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه ایجاد شده که حاصل سپرده فرهنگیان، آورده دولت و سود حاصل از فعالیت‌ها است که ۳ هزار و۶۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ تاکنون بین فرهنگیان بازنشسته توزیع شده است.

این خبر را هم ببینید:  نظر برخی نمایندگان مجلس درباره نقش آفرینی رسانه ملی در محرم

وی ادامه داد:  از ابتدا تشکیل صندوق یک و نیم میلیون فرهنگی عضو صندوق ذخیره فرهنگیان شدند که ۸۳۰ هزار نفر آنها بازنشسته شدند و ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بین این ۸۳۰ هزار نفر توزیع شده است‌ و اکنون حدود ۸۰ درصد از فرهنگیان کشور عضو این صندوق هستند.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه این صندوق فعالیت‌های اقتصادی خود را برای فرهنگیان در چهار گروه اقتصادی متمرکز کرده است، گفت: گروه سرمایه گذاری و مالی، پتروشیمی و انرژی، ساختمان، خدمات در این چهار گروه هستند که حدود ۸۰ درصد این سرمایه‌گذاری مربوط به دو گروه اول است؛ در طول این مدت بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان فراهم کرده و ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد سود حاصل از عملیاتی است که صندوق در طول این مدت انجام داده است.

وی بیان کرد: پروژه‌ای که امروز افتتاح می‌شود مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه است که در زمینه تولید متانول فعالیت می‌کند و امیدواریم که فرهنگیان نیز از آن بهره‌مند شوند. من به عنوان امین فرهنگیان و رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تصمیماتی گرفتم و صندوق را موظف کردم به اینکه ارزش افزوده سرمایه‌ها و دارایی‌های صندوق را که متعلق به همه فرهنگیان است بین فرهنگیان توزیع کند.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: با تهمید سازوکارهای قانونی زمینه عرضه هولدینگ‌های وابسته به صندوق در بورس فراهم می شود تا زمینه مداخله بیشتر سهام داران، شفافیت بیشتر عملکردی و اصلاح فرایند سرمایه گذاری و نظارت بیشتر شود.

وی تصریح کرد: این پروژه یکی از هلدینگ‌های وابسته به صندوق است تا زمینه مداخله بیشتر سهامداران، شفافیت بیشتر عملکرد و اصلاح فرایند سرمایه‌گذاری و نظارت موثرتر شود. در مورد سهم دولت اخیراً ۴۴۰ میلیارد تومان از سهم دولت از طریق تهاتر بدهی‌ها به صندوق واریز شده که گام بسیار مهمی برای حمایت از صندوق بوده است.

این خبر را هم ببینید:  زاهدی: وعده‌های توخالی روحانی به مردم باعث شد تا از رفتنش مردم خوشحال شوند

حاجی‌میرزایی ادامه داد: صندوق اکنون در مرحله رسیدن به یک بلوغ اقتصادی و تکامل است که می‌تواند با حمایت فرهنگیان آینده درخشانی را برای آنان موجب شود لذا تلاش می‌کنیم اعتماد فرهنگیان را به نهادی که متعلق به خودشان است احیا کنیم. همچنین همه فرهنگیان حق دارند عضو صندوق باشند.

مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه از زیر مجموعه هلدینگ پتروفرهنگ است، از سال ۱۳۹۴آغاز شد و با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰هزار تن متانول به تولید رسید.

انتهای پیام/