رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹
  • الإثنين ۱۰ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Monday 28 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  پژمان‌فر: رئیس مجلس در جلسات سران قوا نظرات نمایندگان را بیان کند/ قاضی‌زاده: قالیباف مخالفت مجلس با پیش‌فروش نفت را اعلام کرد به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۶ مرداد) در تذکر در دستور روز اظهار داشت: […]

به گزارش جامعه نیوز:

 پژمان‌فر: رئیس مجلس در جلسات سران قوا نظرات نمایندگان را بیان کند/ قاضی‌زاده: قالیباف مخالفت مجلس با پیش‌فروش نفت را اعلام کرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۶ مرداد) در تذکر در دستور روز اظهار داشت: جلسه‌ای به عنوان شورای هماهنگی سران قوا تشکیل می‌شود و روشن است که همه مسائل نباید در این جلسه مطرح شود بلکه باید یک سری مسائل خاص باشد.

وی افزود: یکی از موضوعات امروز جامعه انتشار اوراق سلف نفتی است که باید طبق روال در مجلس مطرح شود. این در حالی است که این اقدام خلاف قانون بوده و موجب تضییع اصل ۵۲ قانون اساسی است.

وی گفت:‌ ما قبلا در مجلس دهم این تذکر را داده بودیم که رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه وقتی در جلسه‌ای شرکت می‌کنند می‌توانند نظرات شخصی‌شان را مطرح کنند اما اگر رئیس قوه مقننه در جلسه‌ای شرکت می‌کند، باید نظر نمایندگان را اعلام کند و نباید نظر شخصی خود را مطرح کند. 

پژمان‌فر گفت:‌ در مجالس گذشته این تداعی که رئیس مجلس خود را بالاتر از نمایندگان می‌دانست نبایستی در این مجلس تکرار شود که این کار تداعی خوبی نیست.

وی گفت: طرح پیش فروش اوراق سلف نفتی ضمن اشکال به قانون اساسی ایرادات دیگر که دارد که طبق نظر بانک مرکزی مبنی بر اینکه فروش اوراق ۵۲ هزار میلیارد تومانی و عرضه صندوق ای‌تی‌اف ناشی از کمبود بودجه نیست اما به نظر می‌رسد این کار بهانه‌ای برای به هم ریختگی نظام و کشور است، لذا انتظارمان این است که این موضوع به مجلس بازگردد. 

وی گفت: هفته گذشته جلسه‌ای بین کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با رئیس قوه قضائیه برگزار شد و مقرر شد که این کمیسیون پل ارتباطی با قوه قضائیه باشد تا از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنیم. 

وی با اشاره به افت شاخص بورس گفت: متأسفانه شاخص بورس از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد به یک میلیون و ۸۴۰ هزار واحد رسیده است که این افت منجر به تزلزل مجلس و متضرر شدن مردم شده است. در حالی که دولت به جای آنکه در بورس دخالت کند و منجر به ضرر و زیان مردم شود، بهتر است به جای دخالت‌ها و ورود نابجای برخی دولتمردان پایان دهد. لذا به دولت توصیه می‌کنم کنار رفته و در کار مردم دخالت نکند.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نائب رئیس مجلس در پاسخ به پژمان‌فر گفت: ‌دلسوزان و اقتصاددانان کشور در مورد عملکرد سازمان بورس تذکرات متعددی دادند. ضمن اینکه طرح دوفوریتی مجلس به دنبال ساماندهی بورس است. 

نائب رئیس مجلس افزود: شورای هماهنگی سران قوا قانونی است و اختیارات مشخصی دارد ضمن اینکه در جاهایی که گردش کار با مجلس است مانند اصلاح بودجه باید این گردش کار توسط مجلس صورت گیرد و دبیرخانه این شورا هم به جای طرح این موضوع بهتر است کار را از طریق مجلس پیگیری کند.

وی درباره نظرات رئیس مجلس در شورای سران قوا گفت: من گواهی می‌دهم آقای قالیباف نشست‌های متعددی را با رؤسای کمیسیون مجلس و جمعی از اقتصاددانان مجلس برگزار کرده است. همچنین در موضوع اخیر مطلع هستم نظر مجلس چون همراه با مخالفت بوده است همین موضوع بیان شده و رؤسای کمیسیون‌های برنامه و اقتصاد هم در جلسه شورای هماهنگی حاضر بودند که با نحوه تصویب، اجرا و ابلاغ اوراق سلف نفتی اعتراض کردند. 

وی در پایان گفت: لازم است کمیسیون‌های مربوطه ورود کرده و با کسب نظرات متخصصان کار را پیش ببرند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها