پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
پورابراهیمی: آیین‌نامه جدید رمز ارزها به زودی به فعالان اقتصادی ابلاغ می‌شود - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

پورابراهیمی: آیین‌نامه جدید رمز ارزها به زودی به فعالان اقتصادی ابلاغ می‌شود

به گزارش جامعه نیوز:

 پورابراهیمی: آیین‌نامه جدید رمز ارزها به زودی به فعالان اقتصادی ابلاغ می‌شود

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، در تشریح نشست امروز این کمیسیون با همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت: بحث مدیریت منابع ارزی کشور در نشست امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و براساس گزارش‌های آقای همتی، منابع قابل توجهی از متعلقات ارزی مربوط به جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر وجود دارد که باید ساز و کارهای جدیدی را برای دسترسی به این منابع در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از منابع ارزی ما در کشورهای آسیایی، همسایه و عربی وجود دارد، اظهار کرد: به موجب گزارش رئیس کل بانک مرکزی نحوه دسترسی به این منابع تشریح شد و پیشنهاد ما در این مورد، تدوین یک ساز و کار جدید بود تا در شرایط نیاز کنونی کشور به منابع ارزی، دسترسی ما امکان‌پذیر شود.

پورابراهیمی تقویت طرف عرضه را یکی دیگر از محورهای مهم مورد بحث در این جلسه عنوان کرد و افزود: استفاده از ظرفیت‌های جدید یکی از راهکارهایی است که می‌تواند کار را برای ما امکان‌پذیر کند. همچنین استفاده از رمز ارزها از یک سو منابع ارزی را تقویت و تحریم‌ها را به شکلی بی‌اثر می‌کند و از سوی دیگر موجب تقویت مدیریت حوزه اقتصادی می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه به زودی آیین‌نامه جدید رمز ارزها از سوی بانک مرکزی به فعالان اقتصادی ابلاغ می‌شود، بیان کرد: حجم بسیار زیادی از سرمایه‌گذاری در کشور متوقف شده، آن هم در شرایطی که ما به حجم عظیمی از منابع باید دسترسی پیدا کنیم که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

این خبر را هم ببینید:  بازیافت منابع درآمد عمومی دولت

وی با اشاره به طرح موضوع اجلاس پیمان‌های پولی در جلسه امروز هم گفت: برای استفاده از این ظرفیت، گزارشی توسط رئیس کل بانک مرکزی و معاونان وی ارائه شد، از نگاه ما اجرای این وضعیت با توجه به همکاری‌های مشترک کشورهای همراه با ایران در حوزه سیاست‌ها و مسائل اجرایی امکان‌پذیر است.برای ما قابل قبول نیست که بخشی از حوزه‌ پیمان‌های پولی هنوز عملیاتی نشده است هر چند محدودیت‌های ایجاد شده در بحث ارزی ناشی از این مسائل نیز است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: افزودن ظرفیت‌ پیام‌رسان‌ها در مبادلات مالی و ارزی یکی از موضوعات مهم دیگر در این جلسه بود که آقای همتی اعلام کرد، دو کشور بحث پیام‌رسان‌ها را پذیرفته‌اند. خروج از بحث سوئیفت به دلیل آنکه باید تمام نقل و انتقالات مرتبط با دلار از کانال بانک مرکزی آمریکا عبور می‌کرد و عملاً این موضوع نظارت آمریکا را بر کلیه مبادلات تجاری ما فراهم می‌کرد. کاملاً بدیهی بود که خوشبختانه موضوع پیام‌رسان‌های مالی خارج از سوئیفت با کشورهایی که با ما تبادلات تجاری و سیاسی دارند، در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه ضمن تاکید بر تسهیل روند صادرات در کشور گفت: هیچ‌ راهی جز تقویت بخش صادرات در کشور برای رفع مشکلات اقتصادی وجود ندارد، بخشی از محدودیت‌های ایجاد شده در حوزه صادرات از نظر ما قابل قبول نیست زیرا بخشی از آن مرتبط با بانک مرکزی بوده و بخش دیگر به سایر دستگاه‌ها مرتبط است.

پورابراهیمی ادامه داد: در این نشست قرار شد، برنامه جامعی برای تقویت صادرات با نگاه و منظر تقویت ارزی تدوین شود. همچنین مقرر شد، کارگروه مشترکی میان کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی تشکیل و به صورت مستمر و هفتگی تمام مسائل اقتصادی و ارزی را رصد و بررسی کرده و جمع‌بندی نهایی را به مجلس ارائه کند.

این خبر را هم ببینید:  برنامه‌های هفته حقوق بشر آمریکایی فردا اعلام می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه فضای موجود در بازار ارز با واقعیت‌های اقتصادی ایران همخوانی ندارد، اظهار کرد: بیشتر مسائل پیش آمده در بحث ارز جنبه روانی دارد البته حضور و فعال بودن بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز در این میان بسیار تأثیرگذار خواهد بود و باید بیشتر تقویت شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه سیاست‌های بانک مرکزی، مدیریت و کنترل تراکنش‌های ریالی و ساماندهی نظام ارزی کشور باید تقویت شود، افزود: بانک مرکزی توان لازم و فراتر از آن اقتصاد کشور ظرفیت‌های بسیاری را در بحث منابع و مصارف ارزی در کشور دارد که امکان مدیریت ارز را فراهم می‌کند البته نقاط ضعف باید برطرف و نقاط قوت تقویت شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی در اولین جلسه خود در مجلس یازدهم با توجه به اهمیت موضوع ارز در کشور به این موضوع ورود کرد، ما با تمام توان در خصوص مسائل ارزی موضوعات را به صورت روزانه رصد کرده و تلاش می‌کنیم تا به حل مشکلات کمک کنیم البته انتقاداتی به نحوه عملکرد دولت وجود دارد که در این جلسه مطرح کردیم و بخشی از آن مورد تأیید آقای همتی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بر اساس گزارش رئیس کل بانک مرکزی خوشبختانه از خرداد ماه یک فضای رونقی در بحث صادرات در کشور شکل گرفته و منابع ارزی خوبی از اردیبهشت ماه به کشور وارد شده است و در صورت رفع موانع بخش صادرات و ورود و تقویت بخش خصوصی و اتاق بازرگانی بزودی مشکلات حوزه ارزی حل خواهد شد.

وی اظهار داشت: قرار است، جلساتی را در روزهای آینده با فعالان بخش خصوصی که متولیان امر صادرات هستند، برگزار کنیم تا از نگاه آنها هم این مسائل بررسی شود.

این خبر را هم ببینید:  برنامه مسجد جمکران در دهه ولایت

پورابراهیمی گفت: تقریبا تراز تجاری صادرات غیرنفتی تقریبا با میزان واردات برابری کرد و قطعاً برای ۹ ماه آینده برنامه خواهیم داشت و امیدواریم خروجی این برنامه‌ریزی‌ها ایجاد یک فضای مثبت در حوزه اقتصادی باشد.

انتهای پیام/