رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

به گزارش جامعه نیوز:  پورابراهیمی:‌ تعلیق تحریم‌ها به‌جای لغو آن، اقتصاد کشور را دچار چالش می‌کند/ ظریف باید پاسخگوی کمیسیون اقتصادی باشد به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر گفت‌وگویی با محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه آمده است. تعلیق تحریم‌ها ابزاری […]

به گزارش جامعه نیوز:

 پورابراهیمی:‌ تعلیق تحریم‌ها به‌جای لغو آن، اقتصاد کشور را دچار چالش می‌کند/ ظریف باید پاسخگوی کمیسیون اقتصادی باشد

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر گفت‌وگویی با محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه آمده است.

تعلیق تحریم‌ها ابزاری در دست دشمن برای مدیریت مذاکرات آتی است

– آمریکا با تعلیق تحریم‌ها عملاً می‌خواهد فرمان تصمیمات آتی در برجام را در دست بگیرد.

– به عبارت دیگر آمریکایی‌ها در آینده زمان و شرایط تمدید تعلیق تحریم‌ها را تعیین می‌کنند و عملاً مشخص نیست تعلیق تحریم‌ها در هر دوره زمانی استمرار پیدا می‌کند یا خیر و آیا ابزارهای فشار به جز موضوعات هسته‌ای در دستور کار آمریکا در دوره‌های مختلف قرار خواهد گرفت یا خیر.

– هر گونه توافق با آمریکایی‌ها که به جای رفع تحریم‌ها موجب تعلیق تحریم‌ها شود ابزاری در دست دشمن برای مدیریت مذاکرات آتی است که قطعاً زیر پا گذاشتن منافع ملی می‌باشد.

تعلیق تحریم‌ها امکان تصمیم‌گیری بلندمدت در اقتصاد کشور را از بین می‌برد

– وقتی صحبت از تعلیق تحریم‌ها می‌شود اساساً امکان تصمیم گیری در اقتصاد کشور از بین می‌رود.

– نگه داشتن کشور در شرایطی که نه می‌تواند برنامه ریزی بلند مدت کند و نه تصمیم کوتاه مدت بگیرد موجب می‌شود اقتصاد ایران تبدیل به اقتصاد غیرراهبردی شود که فقط قادر به اتخاذ تصمیمات کوتاه مدت و مقطعی است و دیگر امکان تدوین و تصویب تصمیمات بلند مدت وجود ندارد.

– در صورتی که جمهوری اسلامی ایران تعلیق تحریم‌ها را به جای لغو تحریم‌ها بپذیرد کل اقتصاد کشور با تصمیمات کوتاه مدت گره می‌خورد و امکان تصمیم گیری راهبردی و بلندمدت وجود ندارد.

این خبر را هم ببینید:  رگبار باران و رعد و برق از ۷ اردیبهشت در اغلب استان‌ها/کاهش دما تا ۱۰ درجه در شمال شرق و خزر

آمریکایی‌ها به دنبال تغییر مفاد برجام هستند

– آمریکایی‌ها به دنبال تغییر مفاد برجام که تعهدات قطعی آنها بوده است، هستند.

– اگر جمهوری اسلامی فقط یک بند از تغییرات برجام را بپذیرد، فروپاشی توافق برجام در خصوص توافق طرفین مبنی بر لغو تحریم‌ها آغاز می‌شود و این به ضرر ایران است.

با تعلیق تحریم‌ها در مذاکرات مقابل دشمنان بی سلاح خواهیم شد

– در حالت تعلیق تحریم‌ها ابزار قدرتمند جمهوری اسلامی ایران در وادار کردن دشمن از دست ایران خارج می‌شود و ایران در مذاکرات مقابل دشمنان بی سلاح خواهد بود. چنین توافقی زیر سوال بردن منافع ملی است.

– مجلس عملکرد دولت در مذاکرات را زیر نظر دارد، دولت نمی‌تواند خارج از تعهدات برجامی، تعهد جدیدی را بپذیرد یا تغییر تعهدات طرف مقابل را بپذیرد.

ظریف باید پاسخگوی کمیسیون اقتصادی باشد

– وزیر امور خارجه برای ارائه توضیحات در خصوص مذاکرات وین به کمیسیون اقتصادی دعوت خواهد شد.

– کمیسیون اقتصادی ذره‌ای از منافع ملی در لغو کامل تحریم‌های اقتصادی کوتاه نخواهد آمد.

– در صورت هر گونه اقدام مغایر با تعهدات طرف مقابل در لغو تحریم‌های اقتصادی برای حل مشکلات کشور، وزیر امور خارجه باید پاسخگو باشد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها