رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۷ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 19 May

به گزارش جامعه نیوز:  پایان حیات‌سیاسی ظریف به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، محسن مهدیان، تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: فایل‌صوتی منتشرشده آقای‌ظریف را می‌توان از دو جنبه موردبحث و بررسی قرار داد؛جهت اول این‌که ما در گذشته شناختی نسبت به گرایش اعتقادی و عملکردی آقای‌ظریف و همچنین دستگاه‌دیپلماسی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 پایان حیات‌سیاسی ظریف

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، محسن مهدیان، تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت:

فایل‌صوتی منتشرشده آقای‌ظریف را می‌توان از دو جنبه موردبحث و بررسی قرار داد؛جهت اول این‌که ما در گذشته شناختی نسبت به گرایش اعتقادی و عملکردی آقای‌ظریف و همچنین دستگاه‌دیپلماسی داشتیم که این فایل‌صوتی به جهات متعهد به عنوان شواهدی بر آن شناخت محسوب می‌شود. مطالب اخیر وزیرخارجه دقیقا و به صورت مستند نوع نگاه او را نسبت به غرب، شرق، چین و روسیه و همچنین منطقه و حتی امنیت کشور نشان می‌دهد. از سویی دیگر موضوع اختلاف او با حاج‌قاسم را هم از جنبه‌های معرفتی می‌توان دریافت. به عبارت دیگر این شواهد نشان می‌دهد بحث‌های منتقدان درباره آقای‌ظریف و تیم مذاکره‌کننده درست بوده‌است.

نکته دوم تحلیل فرامتنی این فایل‌صوتی است. در یک تحلیل کلی باید انتشار این فایل را به ضرر آقای ظریف دانست چون هر کسی در جامعه بخواهد یک دو قطبی و تقابلی را با حاج‌قاسم شکل دهد به طور طبیعی از طرف مردم حذف خواهدشد و دیگر نمی‌تواند مورد اقبال و محبوبیت مردم قرار گیرد. از این رو به گمانم پس از انتشار این فایل‌صوتی، وزیرخارجه حیات‌سیاسی خود را از دست داده‌است.

البته ممکن است کسی گمان کند مثلا تقابل مذاکره و مقاومت و این‌گونه دوقطبی‌سازی‌ها بتواند برای آقای ظریف در انتخابات آورده‌ای داشته‌باشد اما باید دانست تقابل میان آقای ظریف و حاج‌قاسم به از بین رفتن حیات‌سیاسی او منجر خواهدشد و حتی بر این باورم که انتشار این فایل برای جریان سیاسی اصلاحات و همچنین جریان اعتدالی و دولتی هم آورده‌ای نخواهدداشت چون به صورت تقابل با حاج قاسم جلوه خواهدکرد و به‌شدت محبوبیت‌زداست. از سویی دیگر بایداز منظر دیگری هم به قضیه نگاه کرد. به هر صورت این فایل‌صوتی از سوی رسانه‌ای به نام ایران اینترنشنال منتشر شده و به نظر می‌رسد منتشرکنندگان هدف‌گذاری بالاتری را مد نظر داشتند و آن هم رساندن مخاطب به این نقطه است که تغییر از طریق صندوق رای انجام نخواهدشد.

این خبر را هم ببینید:  به روزرسانی| غفوری: الاهلی از ما بهتر بازی کرد

کلیدواژه آقای‌ظریف در این فایل‌صوتی، میدان یا به عبارت دیگر مدیریت نظامی از سوی جمهوری اسلامی ایران است. به این معنا که اگر مشکلاتی مثلا در برجام وجود دارد ناشی از مدیریت مبتنی بر میدان است. به صورت خلاصه می‌توان گفت این فایل‌صوتی سه‌ساعته با ساختن دوگانه دیپلماسی و میدان می‌خواهد بگوید که در تحولات کشور رئیس‌جمهوری و دستگاه سیاست خارجی کاره‌ای نیستند و بلکه میدان‌دار اصلی، جریان نظامی است؛ بنابراین حضور در صندوق رای در صورتی که رئیس‌جمهوری اختیاری ندارد، فاقد ارزش است. از این رو هدف اصلی از انتشار این فایل‌صوتی، بی‌اعتمادی به صندوق رای است.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها