رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

به گزارش جامعه نیوز:  پارلمان‌ترکیه: بیانیه بایدن درباره ارامنه تحریف تاریخ با انگیزه سیاسی است به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پارلمان ترکیه روز سه‌شنبه اقدام «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ را محکوم کرد. در بیانیه مشترک که توسط احزاب سیاسی پارلمان ترکیه صادر شده، آمده […]

به گزارش جامعه نیوز:

 پارلمان‌ترکیه: بیانیه بایدن درباره ارامنه تحریف تاریخ با انگیزه سیاسی است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پارلمان ترکیه روز سه‌شنبه اقدام «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ را محکوم کرد.

در بیانیه مشترک که توسط احزاب سیاسی پارلمان ترکیه صادر شده، آمده است: «به عنوان مجمع ملی ترکیه، ما با تاسف و قویا اظهارات رئیس جمهور آمریکا در بیانیه تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۲۱ درباره حوادث ۱۹۱۵ را محکوم می‌کنیم».

در این بیانیه آمده است: «ما قویا این اتهامات بی‌اساس را که تحریف تاریخ با انگیزه‌های سیاسی است رد می‌کنیم».

پارلمان ترکیه بایدن را فراخواند تا اشتباه خود را با تغییر اظهاراتش درباره حوادث ۱۹۱۵ تغییر دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما بایدن را فرامی‌خوانیم تا از زندگی در صلح، ثبات و امنیت مردم تُرک و ارامنه حمایت کند».

رئیس جمهور آمریکا شامگاه یکشنبه (به وقت تهران) نسل کشی ارامنه در دوران حکومت عثمانی را برسمیت شناخت.

بایدن در بیانیه خود گفت: «هر سال در این روز،‌ ما کسانی که در نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی کشته شدند را یادآوری می‌کنیم تا بار دیگر بر تعهد خود برای جلوگیری از چنین رویدادی تاکید کنیم».

رئیس جمهور آمریکا در ادامه بیانیه خود نوشت که در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵، یک میلیون و پانصد هزار ارمنی توسط امپراطوری عثمانی قتل عام شدند.

برخی کشورها در سال‌های گذشته، ادعا کرده‌اند که امپراطوری عثمانی در جنگ اول جهانی مرتکب کشتار ارامنه شده و از آن بعنوان نسل‌کشی یاد کرده‌اند. این در حالی است که ترکیه قویا هرگونه ادعای نسل‌کشی ارامنه را رد کرده و برسمیت شناختن این موضوع را خصمانه دانسته است.

این خبر را هم ببینید:  تجلیل از خانواده شهدای معلم و روحانی در همدان

ترکیه که یکی از متحدان اصلی آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می‌آید، بارها به واشنگتن درباره برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه هشدار داده و اعلام کرده که این حادثه بخشی از درگیری‌ها در جریان جنگ جهانی اول بوده است.

بایدن در بیانیه شب گذشته خود از لفظ نسل‌کشی برای این رویداد استفاده کرده است، عبارتی که رؤسای جمهور سابق آمریکا از آن استفاده نکرده بودند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز روز گذشته پس از نشست کابینه در واکنش به اقدام روز شنبه رئیس جمهور آمریکا در برسمیت شناختن نسل کشی ارامنه گفت: «اگر شما می‌خواهید نسل کشی را ببینید، فقط به آینده نگاه کنید. شما آذربایجانی‌ها را در قره‌باغ از اشغالگری ارمنی‌ها نجات ندادید. من حتی به آن چیزی که برای بومی‌های آمریکا روی داد اشاره نمی‌کنم».

اردوغان افزود: «اگر اتحادیه اروپا و آمریکا می‌خواهند درباره این موضوع با یکدیگر رقابت کنند، آنها قادر نخواهند بود که در عموم ظاهر شوند. گروه‌های ارمنی در آن زمان، میلیون‌ها کُرد و تُرک را به قتل رساندند».

وی با انتقاد شدید از رئیس جمهور آمریکا گفت: «بایدن از گفتار ناعادلانه، نامناسب و غلطی استفاده کرد. این کلمات که هیچ اساس تاریخی و قانونی ندارد باعث ناخرسندی ما شد».

اردوغان گفت: «اجازه دهید با یکدیگر به آرشیوها نگاه کنیم. ما آرشیوهای خود را باز کردیم. آیا آمریکا و اتحادیه اروپا نیز آرشیوهای خود را باز می‌کنند. ما پیشنهاد تشکیل کمیسیون تاریخی مشترکی را درباره این موضوع داده‌ایم. آرشیوهای ما باز هستند».

اردوغان اضافه کرد: «نسل کشی اعلام کردن حوادث سال ۱۹۱۵ باعث ناراحتی ترکیه شد. بیانیه بایدن برای روابط دوجانبه مخرب بود. تنها تاریخ‌دانان می‌توانند چنین حوادثی را روشن کنند. ما هیچ پاسخی از ارمنستان درباره پیشنهاد برای تشکیل کمیسیون تاریخی مشترک دریافت نکردیم».

این خبر را هم ببینید:  موسوی: باید با آسیب‌شناسی دوره‌های قبل به انتخابات ورود پیدا کنیم/ کاندیداها عناصر کلیدی دولت خود را معرفی کنند

انتهای پیام/ص


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها