رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  وزیر کشور: مشکل خاصی برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیک نداریم به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، نشست مشترک هماهنگی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا عصر سه شنبه دوم دی ماه با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور و چند تن از اعضای هیات […]

به گزارش جامعه نیوز:

 وزیر کشور: مشکل خاصی برای برگزاری انتخابات تمام الکترونیک نداریم

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، نشست مشترک هماهنگی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا عصر سه شنبه دوم دی ماه با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور و چند تن از اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شد.

این نشست مشترک به منظور ایجاد هماهنگی های لازم میان ستاد انتخابات و وزارت کشور با هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، بررسی روند انتخابات گذشته و بررسی برخی موضوعات برای ممانعت از بروز مشکلات در اجرا، در راستای اتخاذ سیاست واحد از سوی این هیات و وزارت کشور برگزار شد.

رحمانی فضلی وزیر کشور پس از شنیدن نظرات اعضای حاضر در جلسه هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در خصوص برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی گفت: پیش از این در ۱۳۹ شهر انتخابات کاملا الکترونیکی برگزار کرده ایم و در انتخابات پیش رو هم می توانیم از این امکان استفاده کنیم.

وی افزود: انتخابات تمام الکترونیک در دوره های قبل در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، شورایاری ها، اصناف و حتی انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است و در این مسیر مشکل خاصی نداریم.

وزیرکشور همچنین عنوان کرد: هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا می تواند با جلب نظرات مشورتی ستاد انتخابات کشور، دستورالعملی در چارچوب قانون برای نظارت بر انتخابات شوراها تنظیم کند تا بر مبنای آن عمل شود.

این خبر را هم ببینید:  سردار اشتری و رزم حسینی هفته آینده به مجلس می‌آیند

رحمانی فضلی تصریح کرد: امیدواریم هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا طوری برنامه ریزی کند که با زمان‌بندی مناسب، پیش از آغاز زمان تبلیغات، بررسی صلاحیتها نهایی و اعلام شود.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت مشارکت فراگیر مردم در انتخابات گفت: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فضایی برای حضور همه مردم در عرصه است و این انتخابات احساس ملموس تری در مردم در راستای سهیم بودن در انتخابات ایجاد می کند، لذا باید تلاش کنیم مردم برای حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همانند سالهای گذشته شور و نشاط مضاعفی داشته باشند، بسترهای لازم را ایجاد کنیم تا مردم فعال شوند و همه اقشار وارد عرصه انتخابات شوند.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به همزمانی انتخابات شوراها با ریاست جمهوری گفت: با توجه به اینکه از ابتدا در جریان سیاست گذاری های مرتبط با انتخابات و برگزاری انتخابات ها بوده ام، باید بگویم ایده برگزاری همزمان چند انتخابات در راستای صرفه جویی اقتصادی کلان کشور، جلوگیری از درگیری کشور در دوره های مختلف با موضوع انتخابات و چالش های ناشی از آن و پیشگیری از اتلاف وقت و منابع شکل گرفت، لذا هر نوع تغییر در قوانین برگزاری انتخابات باید از تمامی جوانب سنجیده شود تا اخلالی در فرایند برگزاری انتخابات ایجاد نشود.

حمیدرضا کاظمی رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراها در این نشست مشترک ضمن طرح دیدگاه ها، نقطه نظرات و درخواست های هیأت، محورهایی از جمله تلاش در جهت الکترونیکی کردن اخذ و شمارش آرا در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، شرایط ناظرین و ترکیب هیاتهای نظارت بر انتخابات شوراها در استانها، ثبت مهر هیئت نظارت در تعرفه های اخذ رای، کمک استانداری ها، فرمانداری ها و بخشداری ها برای تامین تجهیزات هیات های نظارت استانها، هماهنگی به منظور قراردادن پرونده داوطلبان و استعلامات هیات اجرایی در اختیار هیاتهای نظارت در راستای جلوگیری از دوباره کاری و طولانی شدن بررسی صلاحیتها و همچنین بررسی اعتبارات در نظر گرفته شده برای برگزاری این انتخابات از سوی اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را مطرح کرد که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این خبر را هم ببینید:  هاشمی: احساس من این هست که برجام چیز خوبی است/ رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی فاجعه بود

در نشست مشترک امروز، مسئولان ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه در این دوره از انتخابات، ثبت نام به صورت الکترونیکی خواهد بود، بر ترجیح استفاده از صندوق های اخذ رای الکترونیکی در کلانشهرها، لزوم ایجاد بسترهای لازم برای ثبت نام الکترونیکی انتخابات، پیش بینی هزینه ها و منابع لازم در جهت به کارگیری نیروهای مورد نیاز در شعب اخذ رای، هماهنگی تیم های فنی مجلس شورای اسلامی با تیم فنی ستاد انتخابات کشور تأکید کردند.

همچنین اعلام شد؛ در صورتی که با هماهنگی هیات نظارت شورای نگهبان و هیات نظارت مجلس شورای اسلامی، معتمدین هیاتها یکسان شود، روند اجرای انتخابات، تسهیل خواهد شد.

در این جلسه با اشاره به اینکه تمامی فرایندهای انتخابات به جز دو فرایند اخذ و شمارش آرا، الکترونیکی شده است، یادآوری شد: در انتخابات دور قبل شوراهای اسلامی شهر و روستا؛ در ۱۳۹ شهر، در ۲۸ استان اخذ و شمارش الکترونیکی آراء اجرایی شد که ۹۶۴۴ شعبه مجهز شد و ۸ میلیون و ۶۰ هزار نفر از این طریق رای دادند و در مجموع حدود ۲۰ درصد آرای دور قبل انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت الکترونیکی اخذ و شمارش شد. 

گفتنی است؛ سید نظام‌الدین موسوی، سیدمصطفی میرسلیم، محسن پیرهادی، صالح جوکار و حمیدرضا کاظمی بر اساس رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به عنوان اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب شده اند.

انتهای پیام/
 


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها