رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  وتوی توافق ۲ وزیر توسط روحانی و افزایش قیمت مرغ و گوشت/ تأمین و توزیع نهاده‌ها در اختیار جهاد کشاورزی باشد علی جدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به تداوم مشکلات حوزه تنظیم بازار به ویژه در زمینه قیمت مرغ و گوشت در آستانه سال جدید اظهار […]

به گزارش جامعه نیوز:

 وتوی توافق ۲ وزیر توسط روحانی و افزایش قیمت مرغ و گوشت/ تأمین و توزیع نهاده‌ها در اختیار جهاد کشاورزی باشد

علی جدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به تداوم مشکلات حوزه تنظیم بازار به ویژه در زمینه قیمت مرغ و گوشت در آستانه سال جدید اظهار داشت: مشکلات تنظیم بازار در حوزه کالاهای اساسی مصرفی، تا حد زیادی ناشی از عدم هماهنگی و ضعف اراده در داخل دولت است.

وی در توضیح این نکته گفت: تاکنون چندین بار در کمیسیون صنایع و معادن این موضوع را مطرح کرده‌ایم و البته وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت (صمت) و جهاد کشاورزی هم با یکدیگر توافق کردند که زنجیره تولید و توزیع با هم هماهنگ باشند و این مسأله را مدیریت کنند اما دخالت‌هایی که در ادامه در کار وزرا صورت گرفت، باعث بروز مشکلات فعلی شده است.

توافق ۲ وزیر برای مدیریت بازار و وتوی روحانی/ نبود وزارت بازرگانی، بهانه است

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: وضعیت قیمت مرغ به قیمت نهاده‌ها مربوط است که وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت باید آن را از خارج تأمین و وزارت جهاد کشاورزی آن را توزیع کند؛ در واقع تنظیم بازار مرغ را وزارت صمت انجام می‌دهد در حالی که توزیع نهاده‌ها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و این ناهماهنگی باعث بروز مشکل شده است.

جدی خاطرنشان کرد: قرار شده بود فرایند تأمین نهاده‌ها و ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شود و این کار به صورت یکپارچه انجام و مدیریت شود و دو وزیر هم با هم در این زمینه توافق کرده بودند، اما مخالفت رئیس‌جمهور باعث شد که این تدبیر منتفی شود و وضعیت فعلی را در زمینه قیمت مرغ و تشکیل صف‌های مرغ شاهد باشیم.

این خبر را هم ببینید:  ترجمه خاطرات شهید مدافع حرم در ترکیه و لبنان

وی درباره علت مخالفت رئیس‌جمهور و وتوی توافق دو وزیر گفت: آقای روحانی از قبل اصرار داشته و دارد که وزارت بازرگانی تشکیل شود تا همه این کارها به این وزارتخانه منتقل شود، اما دو بار در مجلس قبلی و مجلس فعلی با این درخواست مخالفت شد؛ چرا که در همان زمان ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنعت در سال‌های گذشته نیز این ادغام عمدتا با نظر دولت و بدنه اجرایی بوده است اما حالا دولت می‌خواهد همه مشکلات مربوط به قیمت مرغ و گوشت را به گردن نبودن وزارت بازرگانی بیندازد و این هم یک بهانه است.

زنجیره تامین نهاده‌ها تا توزیع، باید در اختیار جهاد کشاورزی قرار بگیرد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: در خصوص کمبود نهاده‌های مرغ و گوشت، نرخ ارز هم تأثیر داشته اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی همان ناهماهنگی میان زنجیره تأمین نهاده‌ها از خارج و توزیع آن در داخل است. در واقع زنجیره تولید مرغ به غیر از تأمین نهاده‌ها، عمدتا در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و پیشنهاد عملی ما این است که کل این زنجیره در اختیار این وزارتخانه قرار بگیرد و جزیره‌ای عمل نکنند.

جدی با اشاره به دو راهکار اصلی دولت در هفته‌های اخیر برای کاهش قیمت مرغ عنوان کرد: این دو راهکار شامل واردات ۵۰ هزار تن مرغ و نیز استفاده از ذخایر موجود در انبارها بوده تا با عرضه بیشتر، قیمت شکسته شود اما این اتفاق به طور کامل نیفتاده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان دولتی درباره قیمت فعلی مرغ می‌گویند که هجوم مردم و افزایش تقاضا باعث بالا رفتن قیمت شده است در حالی که این بهانه است و مردم هم مرغ را انبار نمی‌کنند و در حد نیازشان می‌خرند؛ مشکل اصلی همان عدم عرضه کافی به بازار است.

این خبر را هم ببینید:  امثال «سروش» حلاوت روضه را نمی‌فهمند/ روضه‌خوانی که بدنش در قبر نبود!

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر تقویت ابزارهای نظارتی در بازار، به نقش دلال‌ها در این زمینه هم اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی مرغ و گوشت از مسیر قانونی توزیع نشود، قطعا دلال‌ها آن را از مسیر دیگری و با قیمت بالاتر در اختیار مردم قرار می‌دهند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها