رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

به گزارش جامعه نیوز:  وبگاه صهیونیستی: گانتز تشکیل کابینه با نتانیاهو را مشروط کرد به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع صهیونیستی، امروز (پنجشنبه)، گزارش دادند که «بنی گانتز»‌ وزیر جنگ و دادگستری این رژیم پیشنهاد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی درباره تشکیل مجدد کابینه با ریاست چرخشی را مشروط کرده است. روزنامه «العربی الجدید» به […]

به گزارش جامعه نیوز:

 وبگاه صهیونیستی: گانتز تشکیل کابینه با نتانیاهو را مشروط کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع صهیونیستی، امروز (پنجشنبه)، گزارش دادند که «بنی گانتز»‌ وزیر جنگ و دادگستری این رژیم پیشنهاد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی درباره تشکیل مجدد کابینه با ریاست چرخشی را مشروط کرده است.

روزنامه «العربی الجدید» به نقل از وبگاه عبری‌‌زبان «والا» در این خصوص گزارش داد که بنی گانتز رهبر ائتلاف «آبی-سفید» ایده تشکیل کابینه نوبتی با نتانیاهو را رد نکرده است؛ اما با این حال برداشتن این گام را مشروط کرده است.

بر اساس این گزارش، گانتز شرط گذاشته است که وزرای حزب او در هر گونه تصمیمی که از سوی کابینه اتخاذ می‌شود و حزب «لیکود» (حزب نتانیاهو)‌ آن را نمی‌پذیرد، حق وتو داشته باشند.

والا در ادامه این گزارش خاطر نشان می‌کند که لیکود به ائتلاف آبی-سفید پیشنهاد کرده که گانتز ریاست کابینه آتی را در سال اول و چهارم برعهده داشته باشد و نتانیاهو در سال دوم و سوم نخست‌وزیر باشد.

در ادامه همچنین آمده است که گانتز و نتانیاهو در این هفته برای بررسی پیشنهاد کابینه چرخشی با یکدیگر چند بار دیدار کرده‌اند.

العربی الجدید در ادامه می‌افزاید که در پی شکست دو طرف در توافق بر سر شروط تشکیل کابینه جدید، گانتز در مصاحبه دیشب خود با کانال ۱۳ گفته است که نتانیاهو همچنان به فرستادن نمایندگان خود به نزد من ادامه می‌دهد؛ «اما از نظر من او دیگر پُست خود را به عنوان رئیس کابینه به پایان رسانده است».

طبق گزارش والا، احزابی که با ادامه نخست‌وزیری نتانیاهو مخالف هستند، بیم آن دارند که گانتز همچنان علاقمند به تشکیل کابینه چرخشی با نتانیاهو باشد.

این خبر را هم ببینید:  احتمال اعلام شرایط اورژانسی در تربت‌حیدریه/ فوت مادر باردار در مه‌ولات به‌دلیل کرونا

این گزارش در حالی منتشر شده است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، روز گذشته و تنها چند ساعت مانده به رأی دیوان عالی، با انتصاب بنی گانتز به عنوان وزیر دادگستری، همزمان با حفظ سمت وزارت جنگ، موافقت کرد.

رژیم صهیونیستی در دو سال گذشته چهار انتخابات متوالی بی‌نتیجه را در میانه بحران سیاسی طولانی مدت که عمدتاً ناشی از جلسات محاکمه نتانیاهو و تلاش وی برای مسدود کردن آن‌ها بوده، برگزار کرده است. چهارمین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در پنجم فروردین‌ماه اعلام شد؛ انتخاباتی که همچنان از ادامه بن‌بست سیاسی در سرزمین‌های اشغالی حکایت داشت.

کمیسیون انتخابات رژیم صهیونیستی پنجم فروردین‌ماه اعلام کرد حزب راست‌گرای «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» و احزابی که متحد ذاتی‌اش محسوب می‌شوند مجموعاً ۵۲ کرسی از میان ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را به دست آوردند.

مجموعه‌ دیگر احزاب، با تفکرات مختلف که در تلاش برای عزل نتانیاهو از قدرت هستند نیز ۵۷ کرسی به دست آوردند. با این تفاصیل، هیچ‌یک از دو طرف از ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل کابینه برخوردار نبودند.

چنانچه هیچ یک از دو طرف قادر به ایجاد ائتلافی متشکل از ۶۱ کرسی نباشند، رژیم صهیونیستی در رویدادی بی‌سابقه مجبور به برگزاری انتخابات برای پنجمین بار ظرف ۲ سال گذشته خواهد بود.

رأی‌گیری اخیر چهارمین رأی‌گیری محسوب می‌شود و در فلسطین اشغالی تا اندازه زیادی معنای همه‌پرسی بر سر صلاحیت نتانیاهو برای باقی ماندن در قدرت، حین طرح اتهام علیه او در چند پرونده فساد یافته بود.

نتانیاهو در سه پرونده فساد به فریبکاری،سوءاستفاده از اعتماد عمومی و پذیرفتن رشوه متهم شده است. او اتهامات مطرح‌شده علیه خودش را رد کرده و دستگاه‌های مجری قانون و رسانه‌ها را به ضدیت با خودش متهم کرده است.

این خبر را هم ببینید:  کاهش ساعت کار کارمندان سمنانی پیگیری می‌شود/ افزایش ۸۰ درصدی مصرف برق در ادارات سمنان!

در اولین جلسه دادگاه نتانیاهو در پرونده «فساد ۴۰۰۰» که اخیرا برگزار شد. نتانیاهو بعد از آن جلسه، محاکمه‌اش را «تلاش برای کودتا» توصیف کرد.

انتهای پیام/ص


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها