پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
واگذاری 60 بنای تاریخی به بخش خصوصی تا یک‌ ماه آینده - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

واگذاری ۶۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی تا یک‌ ماه آینده

به گزارش جامعه نیوز:

 واگذاری ۶۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی تا یک‌ ماه آینده

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، هادی میرزایی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی، فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور  گفت: حدود یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی در سطح کشور داریم  و ۸۰۰ بنا به صندوق حفظ و احیا واگذار شده است. در گام اول ۹۷ بنا را به بخش غیردولتی واگذار کردیم که خانه باقری‌ها در گرگان یکی از نمونه‌های موفق در این اعتماد به بخش غیردولتی است.

وی اضافه کرد: در گام بعدی، طی یک ماه آینده مقدمات واگذاری ۶۰ بنا به بخش خصوصی با استفاده از بخش غیردولتی تحقق خواهد یافت.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: تخریب بناهای تاریخی برای ایجاد ارزش افزوده، ایجاد زمینه‌ها اقتصادی و ندیدن اقتصاد در حوزه میراث‌فرهنگی منجر به تخریب بخش‌های عمده‌ای از آثار ارزشمند ما در ادوار مختلف شده است.

وی با بیان این‌که قاجاریه دوره افول آثار تاریخی بود، گفت: در این دوره بسیاری از آثار تاریخی به‌ویژه آثار دوره صفویه و قبل از آن با نگاه به معماری قبلی تخریب شد.

میرزایی گفت: در دوره پهلوی نیز این روند و تقلید کورکورانه از معماری و سبک زندگی غربی شدت گرفت؛ فرم‌ها و هویت معماری در بناها تغییر کرد و خانواده‌ها در بناهای خیلی کوچک که هیچ سنخیتی با سبک زندگی ایرانی ندارد، ساکن شدند.

وب با تأکید بر حفاظت آثار تاریخی بیان کرد: «منابع برای حفاظت آثار تاریخی در تمامی ادوار محدود بوده و در تمام دنیا هم به این‌گونه است که نمی‌توان با منابع ملی مواریث تاریخی را حفظ کرد.

این خبر را هم ببینید:  طرح مجلس برای منع جذب معلم به‌صورت خرید خدمات آموزشی

صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به باززنده‌سازی آثار تاریخی اضافه کرد: طرح پردیسان در دهه‌های گذشته برای حفاظت، مرمت و احیای آثار تاریخی و تبدیل آن به مراکز گردشگری در دستور کار قرار گرفت. با این‌حال  نیازمند آموزش و تربیت نیروهایی هستیم که بتوانند این طرح را اجرا کنند.

وی ادامه داد: به استناد قانون برنامه چهارم توسعه، صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تأسیس شد و ۲۶۹ بنا در سه مصوبه دولت طی سال ۸۷ به صندوق دولت منتقل شد اما در واگذاری این آثار تاریخی موضوعاتی بود که باید برطرف می‌شد. برای همین در سال ۸۹ آیین نامه‌ای تدوین شد که در مسیر حفاظت از بناهای تاریخی قرار داشت.

میرزایی بیان کرد: در سال ۹۵ و در استمرار این مسیر ۴۰۰ بنا به صندوق واگذار شد تا فرآیند واگذاری به بخش غیردولتی تسهیل شود. در سال ۹۶ بخشنامه‌ای عمومی صادر شد تا محدودیت‌ها در واگذاری برداشته شود. برهمین اساس بناهایی که قابلیت واگذاری به بخش غیردولتی را دارد به صندوق معرفی شده تا روند واگذاری تسهیل شود.

وی گفت: پس از این بود که در راستای حمایت از فعالان، هنرمندان و استادکاران صنایع‌دستی، قانون ما را ملزم به ایجاد صندوق کرده بود برای همین عنوان صندوق به توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیای اماکن و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تغییر یافت.

صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی بیان کرد: براساس آمار غیررسمی یک میلیون اثر واجد ارزش تاریخی وجود دارد که از این تعداد طبق مطالعات صورت‌گرفته حدود ۵۰۰ بنای واجد ارزش فقط در شهر گرگان واقع شده است که اگر به فکر ایجاد ارزش افزوده و ایجاد کاربری برای این آثار نباشیم ممکن است در معرض تخریب قرار بگیرد.

این خبر را هم ببینید:  سلب صلاحیت نماینده مجلس؛ سکوت تاریخی قانون در آستانه شکستن

میرزایی با اشاره به اینکه قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی در سال ۹۸ در مجلس تصویب شده است، گفت: مأموریت ما در صندوق این است با رصد کلی بتوانیم کاربری مناسب و طرح احیایی مناسب در راستای حمایت از آثار تاریخی در کشور تهیه کنیم. همچنین براساس این قانون هیچ دستگاهی مجاز به واگذاری بناهای تاریخی به غیر نیست که منطبق بر اصل حفاظت بوده و نگاه درستی است.

انتهای پیام/