رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

به گزارش جامعه نیوز:  واکنش خسروپناه به فایل صوتی ظریف/ این سخنان نه از میدان چیزی باقی می‌گذارد و نه از دیپلماسی به گزارش خبرگزاری فارس، انتشار یک فایل صوتی از مصاحبه جواد ظریف، وزیر امور خارجه بازتاب‌های مختلفی را در فضای رسانه‌ای و عمومی کشور به همراه داشت. همچنین بسیاری از چهره‌های سیاسی، رسانه‌ای […]

به گزارش جامعه نیوز:

 واکنش خسروپناه به فایل صوتی ظریف/ این سخنان نه از میدان چیزی باقی می‌گذارد و نه از دیپلماسی

به گزارش خبرگزاری فارس، انتشار یک فایل صوتی از مصاحبه جواد ظریف، وزیر امور خارجه بازتاب‌های مختلفی را در فضای رسانه‌ای و عمومی کشور به همراه داشت. همچنین بسیاری از چهره‌های سیاسی، رسانه‌ای و فرهنگی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس شورای اندیشه‌ورز سازمان فرهنگی هنری و فرهنگسرای اندیشه درخصوص انتشار این فایل صوتی و صحبت‌های وزیر امور خارجه یادداشتی را با عنوان «پارادوکس دیپلماسی با سخنان ظریف» نوشته است.

متن این یادداشت به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم 
«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَهً مِّن دُونِکُمْ لَا یَأْلُونَکُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ إِن کُنتُمْ تَعْقِلُونَ»
«ﺍی ﺍﻫﻞ ﺍﻳﻤﺎﻥ، ﺍﺯ ﻏﻴﺮ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﺑﺮﺍی ﺧﻮﺩ ﻣﺤﺮم ﺭﺍﺯ ﻧﮕﻴﺮﻳﺪ؛ ﺁﻧﺎﻥ ﺍﺯ ﻫﻴﭻ ﺗﻮﻃﺌﻪ ﻭ ﻓﺴﺎﺩی ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺷﻤﺎ ﻛﻮﺗﺎهی ﻧﻤﻰﻛﻨﻨﺪ؛ ﺷﺪﺕ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭی ﻭ ﺭﻧﺞ ﻭ ﺯﻳﺎﻥ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ؛ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎً دشمنی [ﺑﺎ ﺍﺳﻠﺎم ﻭ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ] ﺍﺯ ﻟﺎﺑﻠﺎﻱ ﺳﺨﻨﺎﻧﺸﺎﻥ ﭘﺪﻳﺪﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺁﻧﭽﻪ ﺳﻴﻨﻪ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ [ﺍﺯ ﻛﻴﻨﻪ ﻭ ﻧﻔﺮﺕ] ﭘﻨﻬﺎﻥ ﻣﻰﺩﺍﺭﺩ ﺑﺰﺭﮒ‌ﺗﺮ ﺍﺳﺖ. ﻣﺎ ﻧﺸﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ [ی دشمنی ﻭ ﻛﻴﻨﻪ ﺁﻧﺎﻥ] ﺭﺍ ﺍﮔﺮ ﻣﻰ‌ﺍﻧﺪﻳﺸﻴﺪ ﺑﺮﺍی ﺷﻤﺎ ﺭﻭﺷﻦ ﺳﺎﺧﺘﻴﻢ.»

وقتی سخنان غیرفنی دکتر ظریف را گوش دادم تعجب کردم و باورم نشد یک دیپلمات و وزیر خارجه کشوری این‌گونه خودزنی کند و تخریب سردار دلها را آغاز سازد و با اینکه حاج قاسم تصریح کردند که هر تصمیمی در عرصه نظامی و امنیتی در راستای مصالح ملی بوده؛ تصمیم‌ او را غیردیپلماتیک بخواند.

این خبر را هم ببینید:  ژاوی: فولاد ما را در بازی رفت به دردسر انداخت/دیدار با شاگردان نکونام یک فینال است

 وزیر خارجه درباره این نفس زکیه و شهید مقاومت به گونه‌ای سخن گفت که وهابیت عربستانی و استعمار پیر انگلیس و منافقان را شادمان کرد.

دکتر ظریف! خطاب این مسکین با شماست و الا حساب میزبان سخنان شما یعنی مرکز بررسی‌های استراتژیک و منتشرکنندگان این سخنان (از هر جناح سیاسی که باشند) با کرام الکاتبین است.
وزیر محترم، لطفا آیات قرآن درباره ولایت‌مداری دوست و‌ دشمن را بخوانید و سخنان خود را با این آیات بسنجید تا بفهمید چه کردید؟!

جناب وزیر، سخنان امنیت‌ستیزانه و ضددیپلماسی شما، خطای بزرگی است که نه از میدان چیزی می‌گذارد و نه از دیپلماسی.
سوال بنده این است که غرض سخنان ضد دیپلماسی ظریف چیست؟ آیا برای کسب اجماع اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ است تا او را جسور و هنجارشکن بدانند؟

وزیر محترم، شما پرسش‌های زیادی را باید پاسخ دهید اما سراغ پاسخ‌های بی‌پرسش می‌روید. شما از مانع تراشی روسیه نسبت به برجام سخن گفتید؛ اما پرسش از چرایی خروج آمریکا از برجام و تخلف اتحادیه اروپا از مصوبات برجام را پاسخ ندادید؟ ظاهراً در پارادایم غرب گرایی شما پاسخی به این پرسش‌ها یافت نمی‌شود. 

وزارت خارجه شما همه تخم‌های دیپلماسی خود را در سبد غرب نهاد و هیچ جوجه‌ای برداشت نکرد. اما اجازه بدهید نظر کارشناسان برجام را درباره نافرجامی برجام بگویم. برجام شکست خورد چون به آیه فوق عمل نشد و هشدارهای واقع بینانه رهبری جدی گرفته نشد و جنایت‌های تاریخی و معاصر آمریکا و اروپا دیده نشد.

نگارنده مخالف مذاکره و ارتباط با کشورهای مختلف نیست؛ اما مذاکره و ارتباط وقتی موفق است که با قدرت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی داخلی انجام شود؛ اما متاسفانه با بی تدبیری این قدرت به نازل ترین مرحله خود رسیده است؛ نزولی که نه زاییده تدبیر بود و نه امیدی برای مردم باقی گذاشته است.

این خبر را هم ببینید:  افراد دارای اولویت در تزریق واکسن تعلل نکنند

جناب ظریف! آری روسیه کارشکنی کرد؛ اما فراری دادن چین از همکاری با ایران بعد از برجام چه توجیهی داشت؟

دکتر ظریف، منصفانه نبود که اینگونه درباره برجام، ناعادلانه سخن بگویید و بر شهید دلها، بتازید و عملکرد ناصواب پارادایم غرب‌گرایی خود در سیاست خارجه را با پرواز ایران ایر به سوریه، پرده پوشی کنید.

خداوند، عاقبت شما و ما را ختم به خیر کند و آنچه می‌گوییم و می‌نویسیم مرضی رضای حق تعالی باشد.

سردار دلها، ما را ببخش

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
عبدالحسین خسروپناه
طلبه حوزه علمیه قم

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها