رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۳ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 1 October
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  هیچ پرنده‌ای جرئت تعرض به ایران را ندارد/ رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه صبح‌نو گفت‌وگویی با امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش انجام داده است که بخش‌های مهم آن را در ادامه می‌خوانید. تاریخچه و کارکرد پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 هیچ پرنده‌ای جرئت تعرض به ایران را ندارد/ رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه صبح‌نو گفت‌وگویی با امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش انجام داده است که بخش‌های مهم آن را در ادامه می‌خوانید.

تاریخچه و کارکرد پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران 

– پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، قدمتی در حدود ۱۰۲‌سال دارد. این نیرو در پایان جنگ جهانی اول، ابتدا در نیروی زمینی تشکیل و به‌دلیل اهمیت بالا و پیچیده شدن تجهیزات، بعداً به نیروی هوایی منتقل شد.

– پدافند هوایی، اولین یگان صاحب فرماندهی و کنترل در کشور است که کلیه عملیات‌های پدافند در زمان صلح و جنگ را مدیریت و هدایت می‌کند و هر پرنده‌ای که قصد پرواز، ورود و خروج از فضای جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، الزاماً باید توسط پدافند هوایی شناسایی شود.

– حدود پروازهای امروز ما که بین ۳۰۰ تا هزار مورد است به صورت شبانه‌روزی است، باید در لحظه و با دقت، در داخل فضای کشور و حتی صدها کیلومتر خارج از مرزها توسط مجموعه تیم پدافند هوایی کشور، شناسایی و رصد شود.

13990131000691637229087489707539 51196 PhotoL - هیچ پرنده‌ای جرئت تعرض به ایران را ندارد/  رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست

متناسب با سرعت تغییر تهدیدات، روزآمد می‌شویم 

– پدافند هوایی چون همواره تجهیزات محور بوده، متناسب با تغییر تهدیدات مجبور به روزآمدی بوده است. اگر سرعت تهدیدات که از نوع هوافضایی هستند، زیاد می‌شده، ما هم باید با همان سرعت، تجهیزات خود را تغییر می‌دادیم.

– وقتی تهدیدات، افزایش برد پیدا می‌کنند، مجبور می‌شویم که دید خود را دورتر و بر برد آشکارسازی خود، اضافه کنیم.

– پدافند هوایی شاخص‌ها و تفاوت‌هایی با دیگر نیروها دارد. تهدیدات در حوزه نیروی زمینی و دریایی به‌گونه‌ای هستند که زمان لازم برای پاسخ و واکنش به آن‌ها وجود دارد اما تهدیدات در پدافند، دارای سرعت بسیار بالایی است بنابراین زمان تصمیم مغزافزارهای پدافند باید بسیار کوتاه باشد که این امر، به قوه متفکر بسیار قوی و تجهیزات به روز نیاز دارد.

پدافند هوایی امروز در لب تکنولوژی روز دنیا قرار دارد

– نیروی پدافند در دوازده سال اخیر و به خصوص از ۱۰‌شهریور سال‌۸۷ که به‌عنوان نیرویی مستقل و تمام عیار از نیروی هوایی ارتش جدا شد، در حوزه تجهیزات، به جهشی فوق‌العاده دست یافته و فناوری تجهیزات آن، امروز در لب تکنولوژی روز دنیا قرار دارد.

13990330000207637281718755027878 64888 PhotoL - هیچ پرنده‌ای جرئت تعرض به ایران را ندارد/  رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست

برای پدافند هوایی ارتش، هیچ تهدیدی غیر قابل کشف نیست 

– پدافند ارتش خود را برای مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای آماده کرده است. امروز برای پدافند هوایی هیچ هدف و تهدیدی، غیرقابل کشف نیست. رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست و برد کشف ما به بیش از سه هزار کیلومتر رسیده است. پدافند هوایی صاحب یکی از برترین شبکه‌های امن ارتباطی و فناوری اطلاعات، حداقل در منطقه است و در جنگ الکترونیک و هوافضا نیز حرف برای گفتن دارد.

بعضی از تجهیزات پدافند ارتش، امروز در سطح دنیا گزارش نشده است. فردا(چهارشنبه) از ۲۷‌دستاورد امسال پدافند هوایی رونمایی خواهیم کرد که دو تا از آن‌ها را به‌طور ویژه و مفصل برای خبرنگاران، تشریح خواهیم کرد.

– پدافند هوایی ایران در حوزه‌های پهپاد، فرماندهی کنترل و شبیه سازها، نه تنها به خودکفایی کامل رسیده، بلکه از کشورهای دوست هم تقاضا دارد. 

هیچ پرنده‌ای جرئت تعرض به ایران را ندارد 

– ما با دو مفهوم یکی تخلف و دیگری تجاوز، سر و کار داریم که کاملاً با یکدیگر، متفاوتند. تجاوز یعنی یک مسیر جنگنده دارای تهدید یا هر شی پرنده‌ای که حامل تهدید است، به‌طور آگاهانه وارد حریم هوایی ایران شود. تا الان هیچ پرنده‌ای از سوی هیچ کشوری، جرئت نکرده به این شکل، کشور را مورد تعرض و تجاوز خود قرار بدهد و هر پرنده‌ای مثل پهپاد که چنین کرده، سریعاً منهدم شده است. 

– اخطارهای هوایی ما به تخلفات غیرعمدی که به برخی مرزهای دریایی یا زمینی ایران نزدیک می‌شوند و بلافاصله اخطار می‌گیرند، شاید روزانه به بالای‌۱۵ تا ۲۰ برسند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها