رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۷ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 19 May

به گزارش جامعه نیوز:  هلال| دلیل روشن بودن مشعلی برفراز خانه امام حسن/ رسم اهل بیت در پاسخ به محبت دیگران به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، ویژه‌برنامه هلال به مناسبت ماه رمضان در قالب سخنرانی‌های کوتاه به صورت روزانه در خروجی‌های خبرگزاری فارس برای مخاطبان منتشر خواهد شد. حجت‌الاسلام احسان بی‌آزار تهرانی، سخنران […]

به گزارش جامعه نیوز:

 هلال| دلیل روشن بودن مشعلی برفراز خانه امام حسن/ رسم اهل بیت در پاسخ به محبت دیگران

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، ویژه‌برنامه هلال به مناسبت ماه رمضان در قالب سخنرانی‌های کوتاه به صورت روزانه در خروجی‌های خبرگزاری فارس برای مخاطبان منتشر خواهد شد.

حجت‌الاسلام احسان بی‌آزار تهرانی، سخنران مذهبی در فصل سوم این برنامه با موضوع «مواسات و همدلی با دیگران» به سخنرانی می‌پردازد که در قسمت پانزدهم این برنامه ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع) اظهار داشت: «نا اهلم و سزای نوازش نیم ولی/ نا اهل و اهل نزد کریمان برابرند» در جلسات گذشته در خصوص اصل دیگرخواهی و خدمت رسانی به دیگران و مردم سخن گفتیم که مصداق تمام، کمال و آیینه تمام نمای وجود نبی مکرم اسلام در این زمینه، حضرت مجتبی(ع) است. ما از این امور دم می‌زنیم اما امام حسن که بارها پیاده به حج رفت، در این زمینه قدم‌های سنگین برداشته است.

وی با اشاره به اینکه امام حسن(ع) براساس روایات، بارها تمام مال و زندگی خود را با فقرا تقسیم کردند، گفت: ما نمی‌گوییم هرچه داریم را انفاق کنیم اما براساس آیات قرآن و روایات در زمان انفاق کردن، آنچه را به کار می‌آید و دوست داریم را انفاق کنیم. ما نباید انفاق و از مال گذشتنمان در جشن عاطفه‌ها و ماه رمضان مشابه انبار گردانی باشد و تمام اجناس دست دوم و از کار افتاده‌مان که در انبارها خاک می‌خورد را انفاق کنیم، این مدل خوب نیست بلکه باید از چیزی که دوست داریم احسان کنیم.

این خبر را هم ببینید:  آخرین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری آغاز شد

بی‌آزار تهرانی با بیان اینکه اگر کسی به ما احسانی کرد به احسن وجه جبران کنیم، افزود: در روایت داریم کنیزی یک شاخه گل به امام حسن داد، حضرت در حال وضو گرفتن بودند، زمانی که گل را دیدند، فرمودند برو تو را آزاد کردم. از حضرت سوال کردند او فقط یک شاخه گل به شما داد چرا او را آزاد کردید؟ ایشان پاسخ داد ما بچه‌های حضرت زهرا اینگونه تربیت شدیم که اگر کسی به ما محبتی کند، سنگین جبران می‌کنیم.

تولیت آستان مقدس امامزاده صالح(ع) ادامه داد: ما گاهی یک هزار تومانی چروک و پاره را برای صدقه می‌دهیم و در قبالش از خدا درخواست‌های بسیاری داریم. این افراد حاضرند هزار رکعت نماز بخوانند اما حاضر نیستند هزار تومانی در راه خدا انفاق کنند یعنی پولشان به جانشان بسته است. خداوند در قرآن می‌فرماید: «اِنَّ اللّهَ اشتَری مِنَ المُؤمِنینَ اَنفُسَهُم وَ اَموالَهُم» یعنی مال را خداوند در کنار جان آورده است.

وی با بیان اینکه امام حسن برای کمک رساندن دیگران، مردم را معطل نمی‌گذاشت، گفت: «ندهد فرصت گفتار به محتاج کریم گوش/ گوش این طایفه آواز گدا نشنیده» اگر می‌خواهیم در این روز عیدی بگیریم باید شباهتی با ایشان ایجاد کنیم و همسو ایشان شویم. مشعلی بالای خانه امام حسن ۲۴ ساعته روشن بود تا هرکسی از دور آمد و چشمش به آن افتاد بتواند به آن مراجعه کند. افراد در هرساعتی با هر آیین و دینی و با هر تعداد و کیفیتی در طول شبانه‌روز به خانه ایشان می‌رفتند و دست خالی باز نمی‌گشتند.

بی آزار تهرانی گفت: با دیگران مهربان و خدمت رسان باشیم. امام حسن می‌فرماید: « إنَّ أَحسَنَ الحَسَنِ الخُلُقُ الحَسَنِ؛ نیکوترین نیکو، خُلق نیکو است» انسان در این اخلاق باید مراوده خود را با دیگران در آن اصل دیگرخواهی افزایش دهد.

این خبر را هم ببینید:  جهاد اسلامی: نبرد زمینی، سرنوشتی جز کشته یا اسیر شدن برای نظامیان صهیونیست نخواهد داشت

فیلم این برنامه را اینجا ببینید:

 

 

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها