پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
نمره مردم یزد به شورای شهر برای درس حقوق شهروندی - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

نمره مردم یزد به شورای شهر برای درس حقوق شهروندی

به گزارش جامعه نیوز:

 نمره مردم یزد به شورای شهر برای درس حقوق شهروندی

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد،  شهرها از جمله مراکز سکونتی هستند که به ایفای نقش‌های افراد متعدد در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و سیاسی نیاز دارند.

 نقش دادن به افراد متفاوت در عرصه‌های مختلف مدیریت شهری یک سری وظایف متقابل و دو سویه بین شهروندان و متولیان اداره شهر و روستا ایجاد می‌کند که هرکدام از طرفین باید با ملاک قرار دادن حقوق شهروندی وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا از جمله نهادهای مدنی هستند که وظیفه تحقق حقوق شهروندی را به عهده داشته و باید در چارچوب و متناسب با نیاز جامعه هدف شرایط زندگی مطلوبی برای شهروندان ایجاد کنند.

در این راستا خبرگزاری فارس سعی دارد با چند مصاحبه میدانی از شهروندان یزدی عملکرد پنجمین دوره شورای اسلامی شهر میراث جهانی یزد را بررسی و به عملکرد مدیریت شهری از طرف مردم نمره بدهد.

فاصله زیاد بین تصویب و اجرا در مدیریت شهری یزد 

دهقانی از وکلای دادگستری استان یزد است که در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، عملکرد دوره پنجم شورای اسلامی شهر یزد در حوزه توجه به حقوق شهروندی را در برخی موارد مطلوب و در برخی هم نادرست دانست و اظهار کرد: طی چهار سال گذشته شاهد انتشار خبرهای مختلف در خصوص خواهرخواندگی یزد با دیگر شهرهای جهان شدیم و ساعت‌ها وقت شورای شهر و مدیران ارشد شهری برای این موضوعات سپری شده ولی تا امروز که حدود سه سال از انتشار این خبرها می‌گذرد هیچ اثر و خروجی مثبتی به نفع مردم یزد مشاهد نمی‌شود.

این خبر را هم ببینید:  از قعرنشینی دور رفت تا صدرنشینی دور برگشت/ماجراجویی‌های محتشم ادامه می‌یابد

وی افزود: این‌که شهرداری و شورای شهر با چشم اندازی طولانی برای توسعه شهر یزد برنامه‌ریزی می‌کنند جای تأمل و البته گلایه دارد، چون ما زمانی می توانیم برای بلند مدت برنامه‌ریزی کنیم که یا قدرت تضمین اجرای برنامه‌ها برای دوران بعد از خود را داشته باشیم و یا به واسطه اهرم های قانونی پای مصوبات دوره مسئولیت خود را آنقدر محکم کنیم که مسئولان بعدی موظف به اجرای دقیق مصوبات و ادامه دهنده راه ما باشند.

این وکیل پایه یک دادگستری نداشتن نظارت کافی و مستمر بر عملکرد یک سری از حوزه‌های مدیریت شهری را از دیگر نواقص این دوره شورای شهر یزد دانست و بیان کرد: در برخی امور شاهد تصویب مصوبات خوبی بودیم ولی متأسفانه در اجرا هیچ خروجی مثبتی در آن پروژه ها حاصل نشده است.

رفع دغدغه مردم باید در اولویت شورای شهر باشد

خانم جعفری یکی از فعالین اجتماعی یزد و فرهنگی بازنشسته نیز با بیان این‌که اعضای شورای شهر باید شورای شهر باشند نه شورای شهرداری، گفت: در بسیاری از امور اعضای شورای شهر بجای توجه به دغدغه مردم نظر شخصی برخی افراد را ملاک تصمیم گیری خود قرار داده و از آن حمایت می‌کنند.

وی افزود: رفع دغدغه شهروندان باید در اولویت اجرایی مدیریت شهری و حمایت شورای شهر قرار گیرد نه نظر برخی از مدیران شهرداری که معلوم نیست با چه هدف و نیتی طرحی را به شورا ارائه و هر طور که دلشان بخواهد اجرایی می‌کنند.

جعفری به خرابی آسفالت معابر، نبود نظارت کافی بر جمع آوری زباله در مناطق مختلف شهری، کثیف بودن پل های عابر پیاده و حفاری‌های پی در پی پیاده رو ها و خیابان‌ها در محلات اشاره کرد و گفت: اعضای شورای شهر باید بیش از پیش به بحث عدالت در توزیع خدمات توجه کنند.

این خبر را هم ببینید:  واکنش الریاضیه به تساوی استقلال / اوج حساسیت برای صعود به مرحله حذفی +عکس

لزوم تداوم طرح های مناسب سازی معابر در یزد

آقای مختاری از ورزشکاران معلول شهر میراث جهانی یزد نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: طی سه سال اخیر اقدامات قابل توجهی از سوی شهرداری برای مناسب سازی معابر شهر یزد انجام شده ولی کافی نیست.

وی با طرح این سئوال که چرا تمام سازمان‌ها و عناصر مدیریت شهری تابع تصمیم واحد در خصوص مناسب‌سازی شهری نیستند، گفت: به نظر می رسد اگر تمام سازمان‌ها و اجزای مدیریت شهری متعهدانه و دلسوزانه وظایف خود را انجام دهند، شاهد این همه تبعیض در ارائه خدمات شهری نخواهیم بود.

مختاری تصریح کرد: معلولین هم شهروندان همین جامعه هستند و حق دارند که از خدمات شهری استفاده کنند، ولی متأسفانه علی رغم اقدامات خوبی که طی یکی دو سال اخیر انجام شده هنوز بسیاری از مدیران شهری این باور را ندارند که شهر باید برای معلولین هم مناسب سازی بشود.

زارع یکی دیگر از شهروندان یزدی شفافیت را از جمله مهمترین مطالبه مردم از اعضای شورای شهر دانست و بیان کرد: مدیران شهری یادشان باشد که منتخب مردم هستند و موظفند عملکرد خود را دقیق و شفاف به مردم گزارش کنند.

گره‌گشایی اولویت شوراهای شهر و روستا باشد

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، هم با بیان این‌که رفع مشکلات مردم باید در اولویت اجرایی مدیریت شهری و شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار بگیرد، اظهار کرد: مردم هم باید در انتخابات به دنبال افرادی باشند که فارغ از حزب و گروه‌بازی فقط به دنبال حل مشکلات مردم و دنبال ترویج فرهنگ دینی و حفظ جایگاه دارالعباده تلاش کنند.

این خبر را هم ببینید:  تولید ۸۶ هزار خبر کرونایی توسط رسانه‌های کهگیلویه و بویراحمد طی ۱۴ ماه

وی  افزود: شورای اسلامی شهرها برای کار و خدمت به فرهنگ و گره‌گشایی از مسایل و مشکلات است و اصلا جای کار سیاسی و دنبال حزب‌گرایی نیست و مردم باید با بینش و بصیرت کامل به افراد مناسب و دلسوز جامعه اسلامی رای دهند.

امام جمعه یزد گفت: افرادی که دلسوز مردم هستند باید وارد عرصه انتخابات شوراهای اسلامی شوند و احساس وظیفه کنند که این موضوع از جمله رسالت های ملی و انقلابی است و همه در قبال مردم و کشور مسوول هستند و بی‌توجهی به آن اصلا پذیرفته نیست .

بر اساس اطلاعات بدست آمده مشخص است که شهروندان یزدی آگاهانه و هوشیارانه عملکرد مدیریت شهری را رصد و ارزیابی می‌کنند و نظرشان در مورد عملکرد پنجمین دوره شورای اسلامی شهر یزد میانیه بوده و آنچنان که باید مطلوب نیست.

این خروجی نتیجه نبود شافیت در ارائه عملکرد و نداشتن توجه لازم به اولویت‌های شهروندان است، لذا فراهم آوردن ساز و کارهای مناسب جهت تحقق بهتر معیارهای ذکر شده در شورای شهر یزد باید در اولویت اجرایی اعضای ششمین دوره شورای اسلامی دارالعباده قرار گیرد تا شاهد نقش آفرینی هر چه بهتر این نهاد در بحث حقوق شهروندی باشیم.

انتهای پیام/الف