رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 81 خبر


  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 25 November
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  نقش موثر مرحوم اژه‌ای در رساندن نامه‌های رهبر انقلاب به جوانان اروپایی/ جلوگیری از رخنه عناصر ضدانقلاب در بین دانشجویان شهاب نوروزیان‌ دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا در گفت‌گو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، پی درگذشت حجت‌الاسلام اژه‌ای نماینده رهبر معظم انقلاب در امور دانشجویانی اروپا و آمریکا نوشت: مهمترین […]

به گزارش جامعه نیوز:

 نقش موثر مرحوم اژه‌ای در رساندن نامه‌های رهبر انقلاب به جوانان اروپایی/ جلوگیری از رخنه عناصر ضدانقلاب در بین دانشجویان

شهاب نوروزیان‌ دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا در گفت‌گو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، پی درگذشت حجت‌الاسلام اژه‌ای نماینده رهبر معظم انقلاب در امور دانشجویانی اروپا و آمریکا نوشت: مهمترین ثمره بیش از ۳۰ سال حضور و سکانداری مرحوم اژه‌ای در انجمن‌های اسلامی اروپا، ثبات و قوام این شجره طیبه بوده است.

وی گفت: مرحوم اژه‌ای پس از بیش از ۵۰ سال حضور و تلاش مجاهدانه در عرصه‌های علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی در حالی دار فانی را وداع گفت که یکی از بارزترین اثرات این حضور پر ثمر در انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا جلوه می‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: مرحوم اژه‌ای به دلیل ارتباط نزدیکی که با شهیدبهشتی داشت، از بدو شروع فعالیت‌های انجمن اسلامی اروپا و فعالیت‌های ضد طاغوتی آن زمان به صورت پر رنگ حضور داشته و پس از شهادت شهید مظلوم نیز در واقع میراث‌دار این شجره طیبه بودند، شجره طیبه‌ای که شهید بهشتی نهال آن را کاشت و امروز اثرات آن را در اروپا می‌بینم. سکانداری و راهبری بیش از ۳۰ ساله مرحوم اژه‌ای در انجمن‌های اسلامی در اروپا جایگاه پدارانه‌ای را برای ایشان در نزد اعضا ایجاد کرده بود که این فقدان را بسیار سخت می‌کند.

وی ادامه داد:‌ از مهمترین ثمرات حضور ایشان در اتحادیه را می‌توان تداوم و ثبات فعالیت انجمن‌های اسلامی و مصون نگه داشتن انجمن ها از گزند آسیبها و خطراتی که همواره در کمین انجمن‌ها بوده، دانست. خطراتی نظیر نفوذ عناصری که در ضدیت با آرمان‌های جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند و حتی و بعضا تلاش‌های عناصر مرتبط با گروهک‌های ضد انقلاب جهت رخنه و منحرف کردن این تشکیلات انقلابی‌.

نوروزیان تاکید کرد: اهمیت و حساسیت این ثبات و قوام از آنجایی مشخص می‌شود که از گستردگی جغرافیایی و حتی رویکردی اعضای انجمن از غرب اروپا در ایرلند و انگلیس تا شرق اروپا در روسیه آگاه باشیم.

دبیر اسبق اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا بیان داشت: از ابعاد شخصیتی مرحوم اژه‌ای نیز می توان به گشاده رویی و ارتباط مستقیم با تک تک اعضای انجمن اشاره کرد که عمدتا ناشی از استفاده از ابزارهای روانشناسانه ایشان جهت ارتباط هرچه بیشتر و بهتر با افراد بود.

نوروزیان اظهار داشت: با توجه به تجربه حضورم در انجمن‌های اسلامی اروپا در کسوت‌های مختلفی از عضو عادی و مسئولیت علمی تا دبیری اتحادیه، می‌توانم به فعالیت‌های اثرگذار متعددی در طی سال های اخیر اشاره کنم. از جمله این فعالیت ها، تشکیل یک شبکه علمی منسجم و متشکل از دانشجویان، دانش آموختگان و متخصصان ایرانی در سراسر اروپا و پخش گسترده نامه‌های رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی بود که به جرات می توان گفت بار اصلی پخش این نامه به صورت میدانی به دوش اعضای انجمن‌های اسلامی در اروپا بود.

وی گفت: از دیگر فعالیت های میدانی که در راستای معرفی قیام عاشورا و اشاعه فرهنگ حسینی (ع) در اروپا که به ابتکار انجمن‌های اسلامی شکل گرفت، راه اندازی کارزار و کمپین “عاشورا” بود که در این حرکت علاوه بر انجام راهپیمایی در شهرهای مختلف اروپایی، به تبیین چهره به چهره قیام عاشورا پرداخته می شود.

دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان  اروپا گفت: این ها مثال‌هایی است از فعالیت‌های علمی، فرهنگی و مذهبی که در اروپا شکل گرفته که علاوه بر به میدان آوردن نیروهای متعهد هموطن، باعث ارتباط گیری مستقیم و جذب مسلمانان و بخصوص شیعیان بومی و مقیم مقیم اروپا شده و ظرفیت عظیمی را ایجاد کرده که می‌تواند به صورت بالقوه در راستای اهداف عالیه جمهوری اسلامی ایران بکار گرفته شود. ظرفیت هایی که به نظر بنده گرچه بسیاری از آن ها (همانطور که گفته شد) فعال شده اند ولی قطعا همچنان امکان ها و ظرفیت های بالقوه بسیار بیشتری وجود دارد که در صورت به فعلیت در آمدن می توانند انرژی و نیروی محرکه قوی برای اسلام و انقلاب اسلامی باشند.

وی اظهار داشت: به فعلیت رسیدن این قوای محرکه نیازمند توجه ویژه به این ظرفیت و ادامه راهی است که به نظر در ابتدای آن هستیم. بخصوص با شرایط رو به زوال گفتمان لیبرال غربی (به روایت و شهادت بسیاری از منقدین و تحلیل گران غربی و شرقی) و فرصتی تاریخی که در اختیار گفتمان انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

وی درباره راهکارهایی که می توان در این راستا پیشنهاد داد، افزود: انسجام هرچه بیشتر فعالیت های تشکیلاتی در اروپا، تلاش در جهت هویت بخشی نظام مند و ساختارمند به این تشکیلات، استفاده از این ظرفیت جهت ب الا بردن تعاملات علمی، فناوری با مراکز علمی و پژوهشی، ارتباط مستمر، هدفمند و پایدار با بدنه انجمن های اسلامی در اروپا بعنوان سفیران و رایزنان اقتصادی غیر رسمی و استفاده از ظرفیت دیپلماسی عمومی و ارتباط مردمی و چهره به چهره با بدنه جامعه غربی جهت تاثیرگذاری فرهنگی و اجتماعی، که قطعا مثمرثمرتر از ارتباط های رسمی دولت ها خواهد بود، بخشی از این راهکارهای.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: درگذشت مرحوم مغفور دکتر اژه‌ای را خدمت مقام معظم رهبری، خانواده معزز و بخصوص اعضا و فعالین انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا تسلیت می‌گویم و علو درجات و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و صبر جزیل برای اهل بیت محترم (بخصوص همسر مکرمه) از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

انتهای پیام/
 


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها