رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: نقدینگی موجود در بازار بورس صرف سفته بازی می‌شود به گزارش خبرگزاری فارس، محمد نوعی کارشناس بازار سرمایه، دیشب در برنامه «پایش» که با موضوع «فرصت های عرضه های اولیه» پخش شد، با اشاره به بهترین اتفاق اقتصاد کشور در سال ۹۹، گفت: نقدینگی به جای درست خود هدایت شده است، […]

به گزارش جامعه نیوز:

نقدینگی موجود در بازار بورس صرف سفته بازی می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد نوعی کارشناس بازار سرمایه، دیشب در برنامه «پایش» که با موضوع «فرصت های عرضه های اولیه» پخش شد، با اشاره به بهترین اتفاق اقتصاد کشور در سال ۹۹، گفت: نقدینگی به جای درست خود هدایت شده است، باید مسیرهای سفته بازی را بست، روزانه ۲۵ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان در بازار بورس معامله می شود و بخشی از این پول به تولید سرازیر می شود.

وی ادامه داد: در خرداد ۹۷، حدود ۱۰۰ هزار کد بورسی در عرضه های اولیه مشارکت داشتند که این رقم در حال حاضر به بیش از پنج میلیون و دویست هزار کد رسیده است، باید در سیاست عرضه های اولیه تجدید نظر شود و حداقل ۴۰ درصد شرکت ها عرضه اولیه شود تا برای شرکت کنندگان توجیه داشته باشد.

نوعی افزود: نقدینگی موجود در بازار بورس ورودی به تولید ندارد بلکه صرف سفته بازی می شود، نقدینگی موجود در بازار باید وارد تولید شود، تعداد عرضه های اولیه باید افزایش یابد، صندوق های پروژه باید در بازار عرضه شود تا کسری بودجه دولت نیز برطرف گردد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: تعداد مشارکت کننده در عرضه های اولیه ۵۰ برابر شده است، باید سرعت پذیرش شرکت‌ها در بورس افزایش یابد. باید تعداد سهام در عرضه اولیه افزایش یابد تا دچار حباب قیمتی نشویم.

وی ادامه داد: عرضه های اولیه در سال ۹۷، حدود ۸۰۰ درصد بازدهی داشته، در سال های ۹۸ و ۹۹ نیز بیش از ۳۰۰ درصد بازدهی دارد، طی سال های ۹۷ تا ۹۹ در قبال سرمایه گذاری ۲۱ میلیون تومانی، سرمایه گذار در حال حاضر بیش از ۱۲۰ میلیون تومان دارایی دارد.

نوعی با بیان اینکه ریسک عرضه های اولیه صفر است، گفت: بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال طی سه سال اخیر جذب عرضه‌های اولیه شده است، عرضه اولیه با شکل فعلی توان رو به رو شدن با خیل کثیر سرمایه گذاران را ندارد، ضمن اینکه زیرساخت ها نیز آماده نیست.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: هسته معاملات نیز باید اصلاح شود، چراکه به عدم شفافیت بازار کمک کرده است، دولیت نیز باید به بازار سرمایه کمک کند، شرکت های تولیدی که از ابتدای سال ۹۷ راه تامین مالی از طریق بازار سرمایه را انتخاب کرده اند، تا الان به طور متوسط، از ۴ تا ۲۵ برابر ارزش بازار آن افزایش یافته است، این راه عالی برای شرکت های خصوصی باز است و باید ورود آنها تسهیل شود.

این خبر را هم ببینید:  قالیباف: بودجه 1400 مطلوب مجلس نیست/ ظرفیت‌های تغییر ریل بودجه‌ریزی در کشور فراهم شده

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها