رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 109 خبر


  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Tuesday 1 December
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  نظام سلطه به‌دنبال از بین بردن ماهیت نظام اسلامی است به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، حجت‌اسلام عبدالله محمدی استاد حوزه و دانشگاه و استادیار موسسه فلسفه و حکمت ایران در نشست جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران گفت: عمل از ذات و شاکله هر فرد ناشی می شود. شاکله افراد […]

به گزارش جامعه نیوز:

 نظام سلطه به‌دنبال از بین بردن ماهیت نظام اسلامی است

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، حجت‌اسلام عبدالله محمدی استاد حوزه و دانشگاه و استادیار موسسه فلسفه و حکمت ایران در نشست جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران گفت: عمل از ذات و شاکله هر فرد ناشی می شود. شاکله افراد را نیز، ملکات می‌سازند و ملکات نیز بر اساس نوع نگاه انسان ها به هستی ایجاد می شود. پایه ی ملکات، عقاید و باورها هستند. و مجموعه ملکه و عقاید ریشه‌ای برای عمل خواهند بود.

وی اظهار داشت: عمل انسان‌ها محصول نگاه آنها به هستی است و انسان کاری را انجام می دهد که به او نفع برسد و در حقیقت بر اساس حب به ذات عمل می کنند. اگر این منفعت طلبی در نگاه مادی و حیوانی باشد، ارزش گذاری می شود و می توان نسبت های خوب و بد را برای منافع به کار برد.

استادیار موسسه فلسفه و حکمت ایران تصریح کرد: در تصحیح رفتارهای دینی افراد، اول می بایست باورهای آنان تصحیح و اصلاح شود. رفتار هم بر باور تاثیر گذار است و گاه افرادی که دچار انحراف عقیدتی می شوند، به این دلیل است که گناه زیادی را انجام داده اند. به دلیل تاثیر متقابلی که عمل و باور دارند، زمانی که اعمال تاریک شوند، باورها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و افراد به دنبال باورهایی می روند که با رفتارشان متناسب باشد.

وی گفت: جنگ نرم یعنی توانایی در تغییر ترجیحات و انتخابات دیگران. قدرتی که قصد جنگ نرم دارد، کارش این است که بر روی اذهان جامعه هدف به گونه ای سرمایه گذاری کند که نظام ترجیحات و اولویت های آنان را به نفع خود تغییر دهد.

حجت الاسلام محمدی تصریح کرد: در گام اول تلاش می شود که در حوزه باورها و ارزش ها نفوذ کنند، زیرا تغییر در این حوزه منجر به تغییر در رفتارها نیز می شود. تغییر در باورها و ارزش ها به دنبال خود تغییر در ساختارهای سیاسی و اجتماعی را به دنبال دارند.

وی افزود: نظام سلطه به دنبال این است که مردم به این نتیجه برسند که حکومت دینی را نخواهند، به این برسند که حجاب داشتن یا نداشتن تفاوتی نمی‌کند و تفاوت در سلیقه است. تفاوتی هم ندارد که با آمریکا مذاکره کنیم یا خیر!

این حوزه اظهار داشت: یکی از تحلیل گران آمریکایی در ابتدای مذاکرات برجام بیان کرده بود که حداقل دستاورد ما از این مذاکرات این خواهد بود که مردم ایران، آمریکا را از یک دشمن به یک مخالف تغییر می دهند.

وی گفت: نظام سلطه برای تغییر لایه های بنیادی ترین ارزش ها و باورهای مردم و جامعه، دو طرح برای دو گروه را دنبال می کند. برای گروه نخست که قشر نخبگان جامعه هستند، برنامه‌ای متفاوت تر از قشر دیگر که عوام مردم هستند، طراحی و اجرا می‌شود.
در لایه ی نخبگان، فضا بسیار مساعد است که بتوان پایه های تمدن غربی را به صراحت و یک به یک در ذهن مخاطب نهادینه کرد. 

حجت الاسلام محمدی اضافه کرد: یکی از مبانی تفکر غرب، بحث نگاه به واقع است. واقعیت هایی اعم از اینکه من هستم که خوب و بد را می فهمم، من هستم که جایگاه انسان را تعیین می کنم. خود و بد وابسته به ذهن ماست و واقعیتی مستقل ندارد. ارزش ها و حتی خدا، واقعیتی مستقل ندارد. واقعیتی مثل خدا تبدیل به امر ذهنی می شود. واقعیتی چون معاد مطرح نمی شود. و ارزش های اخلاقی به سلیقه افراد بستگی دارد و نمی توان آنها ارزش گذاری کرد.

وی گفت: جریان نظام سلطه به دنبال این است که نشان دهد چیزی به نام واقعیت مستقل از انسان نداریم. تصور افراد از عبادت و پرستش نیز متفاوت می شود. در نگاه واقع گرا بیان می شود که خدا و معادی است. اعمال موجب تکامل ما خواهند بود. عبادات و گناهان درجات آدمی را تغییر می دهد. در حالی که در نگاه غیر واقع گرا که همه چزی ذهنی است، اگر پرستشی توسط فرد صورت ب گیرد به این دلیل است که احساس خوبی پیدا می کند.

محمدی یادآور شد: در این نوع نگاه، مفاهیم غیر مادی، پوچ و بیهوده هستند و اعتقاد به خدا در حد خرافه های انسان های بی سواد، تنزل پیدا می کند. نظام سلطه به دنبال این است که چهارچوب و صورت جمهوری اسلامس و تمدن الهی را نگه دارد و ماهیت و محتوای آن را پوچ کند.

این استاد حوزه اظهار داشت: منتقدین مدرنتیه بیان می کردند که خطر کمیت گرایی برای بشر، خطرناک تر از بم اتم است. نگاه بشر، نگاه محاسبه گرا است و بشر تبدیل به موجود محاسبه گر و کاسب می شود. اگر به کسی محبت و کمکی می کند، به این دلیل است که از او محبت و کم دریافت کند. و در تصمیم های خود سود و منفعت مادی را در نظر می گیرد.

وی گفت: در سبک زندگی غربی این هدف پیگیری می‌شود که تدریجا رفتارهای مردم جامعه متناسب با رفتار بشر رنسانسی شود و تعریفش از انسان و خدا، مطابق با نظام سلطه باشد. و هدف اصلی سبک زندگی غربی این است که به دنبال تغییر رفتارهای مردم، باورهای آنان نیز تغییر یابد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها