رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۷ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 19 May

به گزارش جامعه نیوز:  نشانی از کریم اهل بیت(ع) در گنجینه رضوی به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از آستان نیوز، موزه قرآن بخشی از این گنجینه باشکوه به شمار می‌رود که به قرآن‌های منسوب با دست خط ائمه معصوم(ع) زینت یافت است. یکی از این قرآن‌های خطی  نفیس که با خط کوفی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 نشانی از کریم اهل بیت(ع) در گنجینه رضوی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از آستان نیوز، موزه قرآن بخشی از این گنجینه باشکوه به شمار می‌رود که به قرآن‌های منسوب با دست خط ائمه معصوم(ع) زینت یافت است.

یکی از این قرآن‌های خطی  نفیس که با خط کوفی بر روی پوست آهو کتابت شده، منسوب به دستخط مبارک امام حسن مجتبی(ع) است که از جذاب‎ترین و دیدنی‌ترین آثار تاریخی، فرهنگی و معنوی گنجینۀ قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی به شمار می‌رود.

این قرآن خطی که مورد توجه و استقبال فراوان زائران و مجاوران  بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) قرار گرفته است سوره‌های یس تا فصلت(جزء ۲۳ تا ۲۴ قرآن) را شامل می شود که در ۱۲۲ ورق بر روی پوست آهو در اندازه ۱۶.۵ در ۱۱.۵ سانتی‌متر به خط کوفی هفت سطری کتابت شده است.

این اثر نفیس در سال ۱۰۰۸ هجری قمری به دست شاه عباس اول صفوی وقف آستان مقدس امام رضا(ع) شده است. در صفحه نخست این قرآن وقف‌نامۀ شاه عباس اول صفوی به خط و امضای شیخ بهایی به چشم می‌خورد و در صفحۀ آخر،‌ ترقیمۀ «کتبه حسن بن علی ابن ابیطالب فی سنه احدی اربعین» قابل مشاهده است.

 در وقف‌نامه این قرآن نیز چنین آمده است: «این جزء قرآن مجید را که به خط شریف حضرت امام همام سبط الرسول و قرّه عین الوصی والبتول ابی محمد الحسن علیه الصوه والسّلم است، وقف نمود بر روضه منوره مطهره سدره مرتبه رضیّه رضویّه علی صاحبها الف الف سلام و تحیّه، پادشاه اسلام پناه ظل الله خاک آستانه خیر البشر مروّج مذهب حق ائمه اثنی عشر، غلام باخلاص امیرالمؤمنین حیدر ابوالمظفر شاه عباس الحسینی الموسوی الصّفوی بهادرخان خلدالله تعالی ملکه و سلطانه و افاض علی العالمین برّه و عدله و احسانه به حق محمد وآله الطاهرین آمین رب العالمین، حررّه الداعی بهاءالدین محمد العاملی».

این خبر را هم ببینید:  ۳۰ زندانی جرائم غیرعمد ماه رمضان در کرمانشاه آزاد می‌شوند

مرکز اسناد، بخش دیگری از گنجینه رضوی به شمار می‌رود که در آن اسناد تاریخی که از برگزاری مراسم جشن و سرور شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) روایت می‌کند جمع‌آوری شده است.

 بر پایی جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع) در نیمه ماه رمضان سنتی بوده که در حرم ملائک پاسبان رضوی انجام می‌گرفته است.

این مراسم که در ایوان طلای مبارک صحن قدیم (صحن انقلاب ) و پس از اذان مغرب دایر می‌شده شامل پذیرایی از مهمانان با شربت و شیرینی بوده است.

چراغانی صحن‌های حرم در شب میلاد امام دوم شیعیان از دیگر برنامه‌هایی بوده که طی این ایام در حرم مطهر رضوی به اجرا درمی‌آمده است.

در سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار برگ سند تاریخی، ۲ میلیون نشریات ادواری، هزاران اثر موزه‌ای، ۶۵ هزار کتاب چاپ سنگی و ۱۰۶ هزار نسخه خطی نفیس و تاریخی نگهداری می‌شود که در طی مدت عمر این کتابخانه که قدمتی به بلندای تاریخ اسلام دارد، جمع‌آوری شده است.

انتهای پیام/۷۰۰۶۸

 


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها