پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
نباید هویت مجلس پشت‌سر نماینده گم شود/ برخی کارشناسان وزارتخانه‌ها، نمایندگان را تحقیر می‌کنند - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

نباید هویت مجلس پشت‌سر نماینده گم شود/ برخی کارشناسان وزارتخانه‌ها، نمایندگان را تحقیر می‌کنند

به گزارش جامعه نیوز:

 نباید هویت مجلس پشت‌سر نماینده گم شود/ برخی کارشناسان وزارتخانه‌ها، نمایندگان را تحقیر می‌کنند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سارا فلاحی نماینده مردم ایلام و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی (دوشنبه ۲ تیر) در نشست خبری بررسی ابعاد مختلف اصلاح ساختار مجلس یازدهم که در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم معتقدند که باید متفاوت عمل کرده و با آنکه در مجالس قبل با تورم قانون مواجه بودیم و با وجود اینکه زحمات زیادی برای تصویب آن کشیده بود اما فقط ۵۰ درصد از قوانین اجرایی شد؛ دلیل این موضوع آن است که این قوانین فاقد اولویت بودند و وظایف نظارتی مجلس نسبت به بُعد قانون‌گذاری آن در حاشیه قرار گرفته بود.

** باید هم قانون خوب نوشت و هم نظارت عالی داشت

وی افزود: قانون این وجاهت را قرار داده که مجلس می‌تواند درباره همه موارد تحقیق و تفحص کند و با آنکه بسیاری از قوانین تصویب شده اما در مقام اجرا خوب نبوده لذا باید هم قانون خوب نوشت و هم نظارت عالی داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: مجلس یازدهم باید قوانین قبلی را اصلاح کرده و به سمت تصویب قوانینی برویم که شرایط را در کشور تسهیل کند.

فلاحی خاطرنشان کرد: طرح ساختاری اصلاح مجلس و تحول در آن یکی از دغدغه‌های نمایندگان است ضمن اینکه هیأت رئیسه با برپایی جلسه غیرعلنی این موضوع را دنبال کرده و به همراه همه نمایندگان تلاش داریم تا ساختارهای مجلس را اصلاح کنیم و باید بکوشیم مجلس به رأس امور بازگردانیم.

** نباید هویت مجلس پشت‌سر نماینده گم شود 

وی افزود: به دنبال آن هستیم که هرآنچه به مجلس و زیرمجموعه آن بازمی‌گردد اصلاح شده و کاری کنیم تا مجلس به جایگاه اصلی‌اش در کشور بازگردد.

13990402000859 Test NewPhotoFree - نباید هویت مجلس پشت‌سر نماینده گم شود/ برخی کارشناسان وزارتخانه‌ها، نمایندگان را تحقیر می‌کنند

 

این خبر را هم ببینید:  پیگیری موثر بسیج دانشجویی برای ترخیص کالا از گمرک/ حرف تُند استاندار به دانشجویان

نماینده ایلام گفت: یکی از مواردی که باعث می‌شود جایگاه نمایندگان تنزل پیدا کند لابی‌گری و رایزنی برخی نمایندگان با دولتی‌هاست؛ متأسفانه مسائل حوزه انتخابیه در لابی‌های درون مجلس گم شده است؛ نباید کاری کنیم که هویت مجلس پشت‌سر نماینده گم شود هرچند که می‌دانیم یک نماینده توانایی مدیریت یک وزارتخانه و یا حتی چند وزارتخانه را ندارد.

فلاحی گفت: حضور وزرا در مجلس بسیار مهم است و به جای آنکه نماینده دائم از این وزارتخانه به وزارتخانه دیگر برود باید تلاش کنیم وزرا و دولتمردان در مجلس حضور داشته و لابی‌گری‌های آنها با نمایندگان را مدیریت کرده و از بین ببریم و بر همین اساس است که هیأت رئیسه مجلس به دنبال آن است یک روز در هفته را برای حضور وزرا در صحن علنی در نظر بگیرد.

**تضییع حق حوزه‌های انتخابیه کوچکتر توسط حوزه‌های انتخابیه پر نماینده

وی افزود: براساس طرح ساختار مجلس کلیت پارلمان به رهبری هیأت رئیسه پشت‌سر مشکلات برای رفع آن قرار خواهند گرفت تا کارهای تمامی حوزه‌های انتخابیه یکسان پیگیری شده و رفع شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: حذف لابی‌گری و اقدامات مخفیانه نمایندگان با دولت در طرح اصلاح ساختاری مجلس دنبال خواهد شد ضمن اینکه باید اولویت‌های حوزه‌های انتخابیه پشت‌سر اولویت‌های اصلی کشور قرار بگیرد که در آن صورت هم مشکلات کشور رفع خواهد شد و هم مشکلات حوزه‌های انتخابیه؛ اولویت‌های اصلی کشور یعنی منافع عمومی که باید بر منافع دیگران ترجیح داده شود.

فلاحی افزود: در طرح اصلاح ساختاری مجلس حق حوزه‌های انتخابیه کوچکتر توسط حوزه‌های انتخابیه پر نماینده ضایع نخواهد شد و یا اینکه در این طرح باید بکوشیم که حوزه‌های انتخابیه همسایه نتوانند به همسایگان کوچک‌تر خود زور بگویند.

** برخی کارشناسان وزارتخانه‌ها، نمایندگان مجلس را تحقیر می‌کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: وقتی نماینده‌ای پشت درب وزیر معطل می‌شود یعنی اینکه کل ملت منتظر هستند در حالیکه ما شاهد آن هستیم که برخی کارشناسان وزارتخانه‌ها نمایندگان مجلس را تحقیر کرده و آرای نمایندگان را با لطافت‌الحیلی از آن خود می‌کنند.

وی تصریح کرد: منصوبین دولت قرار است در خدمت وکیل مردم در مجلس باشند نه اینکه نمایندگان با آرای‌شان به آنها خدمت کنند. 

ادامه دارد …