رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 28 January
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  نباید مسئله پیری جمعیت مورد غفلت قرار گیرد/ لزوم برنامه‌ریزی جدی برای حل مشکل فرناز اینانلو مسئول خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره بحران پیری جمعیت گفت: این روزها مشکلات اقتصادی جزو مهمترین دغدغه ها و مشکلات […]

به گزارش جامعه نیوز:

 نباید مسئله پیری جمعیت مورد غفلت قرار گیرد/ لزوم برنامه‌ریزی جدی برای حل مشکل

فرناز اینانلو مسئول خواهران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره بحران پیری جمعیت گفت: این روزها مشکلات اقتصادی جزو مهمترین دغدغه ها و مشکلات جامعه به حساب می آید و زندگی مردم هر کدام به نسبتی با این مسائل درگیر شده است. اگرچه نمی‌توان به هیچ عنوان نافی مشکلات معیشتی شد، اما از طرفی نباید چشم بر روی مسائل دیگر بست؛ به خصوص آنها که آینده‌دار و نیازمند برنامه‌های چندین و چندساله است.

وی ادامه داد: بحران جمعیت یکی از این دست مسائل است که متاسفانه عوامل متعددی سبب شده تا ایران نیز از جمله کشورهایی باشد که خطر پیری جمعیت را پیش رو دارد. به نظر بنده امنیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی-نظامی سه محور اصلی است که با بحران جمعیت در آنها به مشکل خواهیم خورد.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: به طور خلاصه کاهش جمعیت و به عبارت دیگر کاهش تعداد جوانان، در دراز مدت تاثیر مستقیم بر کمبود نیروی کار توانمند و خلاق در حوزه تولید و اشتغال دارد. در حالی که تعداد سالمندان افزایش پیدا می‌کند و ما نیازمند خدمات درمانی و بیمه ای بیشتر در قبال رشد اقتصادی کمتر خواهیم بود.

وی افزود: کمبود نشاط، کاهش سرمایه اجتماعی و ایجاد شکاف نسلی از دیگر مسائلی است که کشور در حوزه فرهنگی با آن مبتلا خواهد شد. یکی از سیاست‌هایی که کشورها با بحران جمعیت در پیش می‌گیرند، ایجاد تسهیلات برای جذب مهاجرین (خصوصا افراد مستعد فعالیت و مناسب برای نیروی کار) است تا با کمک آن بتوانند بخشی از مشکلات به وجود آمده در حوزه اقتصادی را برطرف کنند. اگرچه شاید در نگاه اول راه حل موقتی مناسبی به نظر بیاید و کمک حال مسائل تولید و معیشتی باشد، اما خود در درازمدت آسیب زا و مولد مشکلات بسیاری از جمله، تغییر فرهنگ و نظام تربیتی آن کشور خواهد شد.

این خبر را هم ببینید:  مره‌صدق: باید تحریم دارویی ایران از نظر حقوقی مورد پیگیری قرار گیرد

اینانلو تصریح کرد: مورد دیگر در حوزه امنیت سیاسی- نظامی است. کاهش جمعیت برابر نیروی دفاعی کمتر و از دست دادن سرمایه اجتماعی را پشتوانه اجتماعی- مردمی مساوی با کم شدن قدرت سیاسی و دست برتر در تعاملات جهانی است.

وی گفت: متاسفانه در سال های اخیر با ضعف جدی نهادهای مسئول در حوزه های قانون گذاری و اجرایی رو به رو بوده ایم که پیچیدگی و حل این بحران را سخت تر کرده است. عدم توجه و اولویت نبودن این حوزه سبب شده تا شیب نمودار کاهش جمعیت به سرعت بیشتر شده تا جایی که طبق نظر کارشناسان اگر نتوانیم در چند سال آینده برنامه ای برای تغییر شرایط موجود پیدا کنیم وارد سیاهچاله جمعیتی می شویم. آن زمان است که حل این مشکل بیشت از ۱۵۰ سال زمان نیاز دارد.

این فعال دانشجویی یادآور شد: از این رو ما معتقد هستیم به هیچ عنوان نباید این مسئله در کنار پرداختن به مشکلات و مسائل روز جامعه مورد غفلت قرار گیرد. به خصوص که آسیب و نتیجه این بحران سال‌های طولانی گریبان‌گیر اقتصاد، سیاست و فرهنگ کشور خواهد بود.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها