رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 100 خبر


  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
  • الأحد ۲ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Sunday 20 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  نامه عضو هیأت رئیسه مجلس به وزیر نفت درباره قراردادهای نفتی به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس در نامه‌ای خطاب به بیژن نامدار زنگنه ایرادات و اشکالات قراردادهای نفتی، گازی و پتروشیمی کشورمان با دیگر کشورها را متذکر و خواستار رفع این ایرادات شد. […]

به گزارش جامعه نیوز:

 نامه عضو هیأت رئیسه مجلس به وزیر نفت درباره قراردادهای نفتی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس در نامه‌ای خطاب به بیژن نامدار زنگنه ایرادات و اشکالات قراردادهای نفتی، گازی و پتروشیمی کشورمان با دیگر کشورها را متذکر و خواستار رفع این ایرادات شد.

متن کامل نامه عضو هیات رئیسه مجلس به وزیر نفت به شرح زیر است:

جناب آقای مهندس بیژن زنگنه
وزیر محترم نفت سلام علیکم؛

ضمن تشکر از همکاری حضرتعالی در بررسی ابعاد فنی قرارداد گازی ترکمنستان پیرو سوال مطروحه اینجانب پیرامون قرارداد گازی شرکت ملی گاز ایران و ترکمن‌گاز و پس از استماع سخنان جنابعالی در کمیسیون انرژی بنا شد مستندات کاملی از سوی مدیران و کارشناسان وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران ارائه شود که پس از برگزاری جلسه‌ای با حضور این کارشناسان، نکات زیر به عنوان جمع بندی احصا شد:

۱. غفلت و واهمه شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت در ادوار مختلف طی سال‌های ۱۳۸۴ لغایت ۱۳۹۲ به منظور مستندسازی تخلفات ترکمن گاز در قطع گاز در برهه‌های سرد سال و عدم نامه نگاری و اخطار به طرف ترکمن مطابق متن قرارداد طی این سال ها، موجب شده تا در دعوی مطرح شده در دیوان، ادله لازم برای گرفتن خسارت‌های بی‌شماری که ملت ایران متحمل شده اند در دست نباشد. در حالی که ما با مستندسازی تخلفات ترکمن گاز، امکان ادعا و اخذ خسارت بسیار زیادی داشتیم.

۲. علت دیگری که ایران را در ادعای خسارت واقعی قطع گاز ناکام گذاشت، نبود ساختار مستقل از وزارت نفت در شرکت ملی گاز ایران است که به علت ضوابط غلط حاکم بر نظامات قراردادی دولتی به خصوص در نفت و گاز و نبود قرارداد بین وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران عملا در مذاکرات بین المللی، شرکت ملی گاز ایران به مثابه دولت تلقی شده و از ادعای بسیاری از خسارت‌های وارده، محروم گردیده است. به زبان ساده چون شرکت ملی گاز ایران، مستقل از وزارت نفت و دولت تعریف نشده امکان ادعای خسارت به خاطر اجرا نشدن تعهدات برای طرف ایرانی میسر نبوده است. در صورتی که اگر میان شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت قرارداد خرید و فروش گاز منعقد شده بود و به لحاظ ساختار مالی مستقل بودند، پس از هر نوبت قطع گاز، وزارت نفت شرکت ملی گاز ایران را محکوم به پرداخت خسارت می‌کرد و شرکت ملی گاز ایران به سادگی می‌توانست علیه ترکمن گاز در داوری دیوان، ادعای خسارت کند. لذا ضروری است ساختار مالی، قراردادی و مناسبتی شرکت‌های تابع وزارت نفت هر چه سریع تر اصلاح گردد و در وزارت نفت پیرامون ساماندهی نظامات قراردادی منعقده میان شرکتهای دولتی و این وزارتخانه، اقدام و مشروح این تصمیمات و تغییرات را به نمایندگان مجلس اعلام کنید.

٣. به علت جایگاه ویژه و استراتژیک ترکمنستان در مناسبات گازی منطقه، لازم است روابط حسنه در مناسبات گازی با این کشور از سر گرفته شود. گرچه بنا بر ادعای مدیران وزارت نفت، برخی مذاکرات میان شرکت‌های خصوصی و ترکمن گاز صورت گرفته، لکن از سال ۱۳۹۷ با درخواست جنابعالی، آقای واعظی به عنوان نماینده ویژه ایران در مذاکره با ترکمنستان انتخاب شده و پیگیری به عهده ایشان است که هنوز اقدام عملی و جدی در این زمینه مشاهده نشده است و به نظر می‌رسد دولت محترم اهتمام لازم را ندارد. لازم است در بازه زمانی سه ماهه نسبت به پیگیری و حصول نتیجه در این زمینه اقدام و گزارش آن به نمایندگان مجلس تقدیم کنید. همچنین لازم است توجه کنید پس از شروع مذاکرات و انعقاد قراردادهای جدید گازی و تجاری با ترکمنستان، ضروری است بدهی ایران را در قالب قرارداد جدید، حل و فصل و از محل صادرات کالا و خدمات به عنوان بخشی از توافق جدید با ترکمنستان تسویه گردد.

در پایان، مستدعی است با توجه به اولویت منافع ملی و لزوم صیانت از حقوق عامه مردم، دستورات لازم جهت اقدامات مقتضی و حراست از بیت المال، در اسرع وقت ابلاغ گردد و نتیجه به اطلاع مجلس شورای اسلامی برسد.

سید محسن دهنوی
نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

13990627000316 Test NewPhotoFree - نامه عضو هیأت رئیسه مجلس به وزیر نفت درباره قراردادهای نفتی

13990627000318 Test NewPhotoFree - نامه عضو هیأت رئیسه مجلس به وزیر نفت درباره قراردادهای نفتی

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها