رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  نامه دانشجویان به روحانی | چنبره تحریم‌های آمریکا بر سازوکارهای بین‌المللی؛ از واکسن کرونا تا FATF به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی خبرگزاری فارس، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی(ره) در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: در صورت پیوستن به معاهدات CFT و پالرمو، تراکنش‌های مالی باید تنها از بستر رسمی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 نامه دانشجویان به روحانی | چنبره تحریم‌های آمریکا بر سازوکارهای بین‌المللی؛ از واکسن کرونا تا FATF

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی خبرگزاری فارس، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبائی(ره) در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: در صورت پیوستن به معاهدات CFT و پالرمو، تراکنش‌های مالی باید تنها از بستر رسمی انجام شود؛ در این صورت کشور در یک بن‌بست قرار می‌گیرد که از یکسو، تحریم‌ها مسیر تبادلات رسمی را مسدود می‌کند و از سوی دیگر، ایران برای مبادلات غیررسمی نیز توسط FATF مجازات می‌شود و این یک بازی دو سر باخت است.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای روحانی

ریاست محترم جمهور

سلام علیکم

روز گذشته آقای ربیعی، سخنگوی دولت، نپذیرفتن استانداردهای FATF را مانعی بر سر راه خرید واکسن کرونا معرفی کرد. این در حالی است که وزیر امور خارجه پیش‌تر اعلام کرده که هیچ تضمینی برای بهبود اوضاع درصورت پذیرش FATF وجود ندارد. همچنین طبق اظهارات سال گذشته دکتر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، اغلب بانک‌های خارجی به دلیل «تشدید تحریم‌های آمریکا»، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و در این شرایط خارج شدن از فهرست کشورهای غیر همکار نیاز به اقدام متقابل FATF، تأثیر قابل توجهی بر تجارت خارجی کشور نخواهد داشت. علاوه‌براین،‌ جنابعالی نیز در اسفند سال ۹۸، محدودیت تحریم‌های آمریکا را شدیدتر از محدودیت‌های FATF دانستید.

در برجام علاوه بر تداوم تحریم‌های اولیه، تحریم چرخه دلار (U-TURN) مسکوت باقی مانده و با خروج آمریکا از برجام، همه تحریم‌های ثانویه مجدداً اعمال شده است. نادیده گرفتن نقش اعمال مجدد تحریم‌های ثانویه آمریکا و در عوض، معرفی FATF به عنوان مانع اصلی تجارت خارجی، آدرس غلطی است که زمینه را برای تکمیل پازل تحریم‌ها فراهم می‌نماید.

این خبر را هم ببینید:  ۲۵۰ هزار حکم قلع بنا در سراسر کشور اجرایی نشده است

سازوکار بین‌المللی کواکس (COVAX) توسط سازمان بهداشت جهانی، با هدف توزیع عادلانه واکسن کرونا ایجاد شده و ایران با نیت دریافت سهمیه واکسن خود، به این سازوکار پیوسته است. بنا به مواضع اخیر رئیس بانک مرکزی، خرید واکسن از کواکس باید از “مسیر رسمی” صورت گیرد و دقیقاً به همین دلیل، تحریم‌های غیرانسانی آمریکا، هر تلاشی برای پرداخت هزینه واکسن را با مانع مواجه ساخته است.

ممنوعیت استفاده ایران از حق خرید واکسن، نمونه واضحی از تأثیر تحریم‌های آمریکا بر مبادلات تجاری رسمی است. در صورت پیوستن به معاهدات CFT و پالرمو، تراکنش‌های مالی باید تنها از بستر رسمی انجام شود؛ در این صورت کشور در یک بن‌بست قرار می‌گیرد که از یکسو، تحریم‌ها مسیر تبادلات رسمی را مسدود می‌کند و از سوی دیگر، ایران برای مبادلات غیررسمی نیز توسط FATF مجازات می‌شود و این یک بازی دو سر باخت است.

شاهدیم که علی‌رغم تأکیدات مقام معظم رهبری بر پیگیری راهبرد خنثی‌سازی تحریم‌ها، جریان تحریف با دستاویز قرار دادن واکسن به دنبال تصویب لوایح استعماری است. سراب FATF نه تنها فشار تحریم‌ها را کم نمی‌کند، بلکه با اشراف اطلاعاتی دشمن بر گردش مالی کشور، تحریم‌های اقتصادی را نقطه‌زن می‌سازد.

به عبارت دیگر همانطور که تحریم‌های آمریکا، دریافت واکسن از سازوکار بین‌المللیِ کواکس را مختل کرد، تلاش ایران برای انتقال پول در قالب FATF را نیز با مشکل مواجه خواهد نمود. پیوستن به FATF بدون عبرت‌گیری از تجربه‌ی پیوستن به سازوکارهای رسمی بین‌المللی مانند کواکس پیامی جز بی‌تدبیری و ناکارآمدی دولت نخواهد داشت.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها