پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
آمادگی ظرفیت جامعه اندیشگاهی ایران برای همکاری با مجلس یازدهم - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

جامعه اندیشگاهی ایران
اخبار ویژه اسلاید مهم پیشخوان تیتر روز سیاست

آمادگی ظرفیت جامعه اندیشگاهی ایران برای همکاری با مجلس یازدهم

جامعه اندیشگاهی ایران طی نامه ای به رییس مجلس تأکید کرد:

ضرورت بهره گیری از ظرفیتهای متشکل فکری و جوانان متخصص و دلسوز به عنوان سرمایه ای راهبردی برای پویایی و اثربخشی بیشتر قوه مقننه.

در نامه جامعه اندیشگاهی ایران به رییس مجلس اعلام شد:

آمادگی ظرفیت اندیشگاهی کشور برای همکاری همه جانبه با مجلس یازدهم.

جامعه اندیشگاهی کشور طی نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی که به امضای ۵۱ اندیشکده، پژوهشکده و مؤسسه مطالعات راهبردی رسیده است، بر آمادگی این جامعه برای همکاری همه جانبه با مجلس یازدهم برای تحقق اهداف انقلاب تاکید کرد.

به گزارش جامعه نیوز، اعضای جامعه اندیشگاهی ایران طی نامه ای به محمدباقر قالیباف با تاکید بر وجه ممیزه مجلس یازدهم، که ابتناء به سیاستگذاری برآمده از دین و حفظ و بازگشت به ارزشهای کمرنگ شده در هیاهوی سیاست زدگیهاست، از آمادگی خود برای تعامل با مجلس یازدهم و تلاش برای پویایی و اثربخشی بیشتر این نهاد مردمی و اسلامی خبر دادند.

متن نامه مذکور به شرح ذیل است:

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ایران
جناب آقای دکتر قالیباف

سلام علیکم
ناگفته پیداست که نهاد مجلس در ساختار حکمرانی همه کشورها، محل تبلور اراده مردم در متن زندگی ایشان است. این مهم در کشور ما و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بر پایه نگاه معمار کبیر انقلاب، عمقی راهبردی یافته و نهادی ریشه دار در منظومه تفکر اسلامی و الگوی حکمرانی مبتنی بر دین را پایه گذاری نموده است و توجه به این وجه ممیزه ممتاز، ضرورتی است که در صورت غفلت از آن، هم مسیر پیشرفت و هم دیده بانی سلامت کشور با چالش روبرو خواهد شد و امید به کسب توفیق را به تدریج از منظر مردم و در ادامه، از منظر نخبگان جامعه کمرنگ و کمرنگ تر خواهد ساخت.

این خبر را هم ببینید:  اعلام آمادگی بیش از 2000 پژوهشگر و 43 مرکز تحقیقاتی بسیج دانشجویی برای ادامه راه شهید فخری‌زاده

لذا انتظار می رود مجلسی که قرار است طلیعه دار افق روشن ترسیم شده در گام دوم انقلاب باشد، در نخستین گام، خود را مکلف به تحول بداند تا در ادامه، بتوان به مطالبه و راهبری تحول در سایر ارکان و اجزاء در کشور امید داشت.

اکنون که با حضور جنابعالی که بحمدالله از نیروهای موثر، انقلابی و تحول خواه نظام بوده و ان شاءالله خواهید ماند، و نیز منتخبان مردم که عموماً از نسل جوانان متخصص و دغدغه مند هستند، مجلس یازدهم تشکیل شده است، امید و انتظار به حق جامعه متدین و آرمان خواه، همانا اثبات کارآمدی نظام اسلامی در اداره کشور، سیاستگذاری برآمده از دین و حفظ و بازگشت به ارزش هایی است که در طول سالهای گذشته، به تدریج، در هیاهوی سیاست زدگی جناح های سیاسی، گم شده و یا به انحراف رفته است.

در نخستین گام، ارتقا اندیشه ورزی قوه مقننه به محیطی فراتر از ۲۹۰ نماینده منتخب مردم و توسعه ظرفیت های نخبگانی نهاد قانونگذاری کشور در قالب شبکه ای توانمند از سرمایه های راهبردی، در کنار هسته ای از نمایندگان دلسوز و توانا، می تواند نهاد مجلس را به ظرفیتی بی نظیر از مردم و برای مردم تبدیل کند.

بدیهی است که این امر خطیر جز با بازنمودن آغوش قوه مقننه برای مشورت با خبرگان انقلابی و دلسوز و استفاده از نظرات عالمان دینی ممکن نخواهد بود و اگر جز این پیش آید، مجلس مجدداً بازیچه امواج فکری و رسانه ای شیطان های داخلی و خارجی خواهد شد.

جامعه اندیشگاهی کشور به عنوان تشکلی خودجوش که متشکل از اندیشکده ها، پژوهشکده ها و موسسات مطالعات راهبردی همسو با جبهه انقلاب اسلامی می باشد و به تدریج و در طی دو دهه گذشته پا گرفته  است، نهاد انقلابی مبارکی است که با دغدغه ساخت تمدن نوین اسلامی از طریق تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت شکل گرفته و در طول سال های گذشته توانسته در جذب جوانان متخصص و انقلابی موثر واقع گردد.

این خبر را هم ببینید:  اصلاح قانون خدمات حسابداران، فساد را در نهادهایی که از بیت‌المال بودجه می‌گیرند کاهش می‌دهد

لازم به ذکر است که این تشکل در طول سه سال گذشته توانسته است با یکپارچه سازی و سازماندهی ظرفیت های خود، در مسیر تصمیم سازی های کلان نظام در سطح مراجع قانون گذار کشور از جمله مجلس دهم نقش آفرینی مؤثر داشته باشد که امید است این مسیر با حضور و تدبیر جنابعالی و هیئت رئیسه محترم مجلس یازدهم قوی تر و مؤثرتر ادامه یابد.

جامعه اندیشگاهی کشور ضمن آرزوی توفیق برای جنابعالی و مجلس یازدهم، آمادگی همه جانبه خود را به منظور مشارکت و همراهی با مجلس جدید اعلام می نماید و انتظار دارد که مجلس جدید، برای پرداختن به وظایف سنگین پیش گفته، سازوکار مناسبی را جهت بهره مندی فعال و رسمی از ظرفیت این مجموعه های نوپا و ارزشمند نظام اداره و تدبیر کشور، تدارک ببیند.

بیشک تعامل مجلس با نظام اندیشگاهی کشور هم به رفع نیازهای قانونگذاری و نهادسازی مجلس کمک خواهد کرد و هم به توانمندسازی جامعه اندیشگاهی ایران برای مواجهه با چالش های آینده منجر خواهد شد و تحولی ساختاری است که ثمرات آن نه فقط در این دوره از مجلس، بلکه در ادوار آینده تکرار خواهد شد و مسیر نقش آفرینی جوانان و موسسات غیررسمی متخصص و مردمی را در فرآیند حکمرانی در جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهد کرد.

در پایان از جنابعالی استدعا دارد فرصتی را جهت دیدار با جامعه اندیشگاهی کشور پیش بینی بفرمایید تا ضمن آشنایی هرچه بیشتر با ظرفیت های این مجموعه، راهکارهای عملیاتی این تشکل در خصوص مواردی که اشاره شد به حضورتان ارایه گردد.

جامعه اندیشگاهی ایران

امضاکنندگان:
– اندیشکده آصف
– مرکز پژوهشی آرا
– پژوهشکده آیندگان
– بنیاد توسعه فردا
– پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی
– اندیشکده شفافیت برای ایران
– اندیشکده مهاجر دانشگاه صنعتی شریف
– پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت
– پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری
– اندیشکده اقتصاد مقاومتی
– دفتر بررسی های راهبردی امنیت ملی مجمع تشخیص مصلحت نظام
– اندیشکده اسما؛ سیاست پژوهی منابع انسانی
– اندیشگاه سیاست نگاری ایران (سنا)
– اندیشکده مطالعات علم، فرهنگ و فناوری تداوم
– پژوهشکده نوآوری و فناوری
– موسسه معنا
– اندیشکده مرصاد
– اندیشگاه اندیشه و عمل
– اندیشگاه مِهاد
– مرکز گفتمان انقلاب اسلامی
– اندیشگاه سرو
– اندیشکده سیاستگذاری صنعتی امیرکبیر
– مرکز مطالعات پیشرفت عماد
– اندیشکده حکمت و عرفان
– رسانه دیده بان سیاستگذاری ایران
– اندیشگاه تدبیر فردا
– افرا؛ اندیشکده فرا رویش آرا
– اسرا؛ اندیشکده سیاسی راهبردی آرا
– اندیشکده متنا
– بنیاد خاتم الاوصیاء؛ معاونت راهبردی
– گروه پژوهشی اقتصاد فرهنگ
– اندیشه راهبردی بهار اندیشه بابلسر
– اندیشکده جهادی
– اندیشکده پایا
– سرآمد؛ اندیشکده سیاست های راهبردی اقتصاد و مدیریت آرا
– مرکز پیام رسان حکمت و اندیشه؛ مرکز پژوهشی آرا
– معاونت اندیشه قرارگاه فرهنگی اجتماعی قرب
– اندیشکده برهان انقلاب اسلامی
– اندیشکده ماهر
– اندیشکده صنعت، فناوری و اقتصاد یزد
– پژوهشکده مناطق محروم
– متد؛ مرکز توسعه دانش مساله محور
– شبکه هستههای مساله محور بسیج دانشجویی
– مرکز افکارسنجی دیتاک
– مرکز نوآوری و ایده پردازی در علوم انسانی اسلامی
– موسسه فرهنگی پژوهشی فرهنگ اول
– اندیشکده ممتحن (موسسه مطالعات و تحلیل های نظامی)
– اندیشکده پیشرفت و توسعه آفتاب نایین
– مرکز مطالعات راهبردی و آینده پژوهی شهید وزوایی
– انجمن اندیشه ورز
– مرکز مطالعات راهبردی و گفتمانی ژرفا

این خبر را هم ببینید:  حضرت مَلَک و روز محشر مجلس