رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 156 خبر


  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۰ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 12 May

به گزارش جامعه نیوز:  میراث فرهنگی نمی‌تواند برای ابنیه اوقافی هزینه کند سیدمصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، با بیان این‌که اوقافی بودن بسیاری از ابنیه بافت تاریخی یک خلأ قانونی در حوزه میراث‌فرهنگی و تاریخی شهر یزد است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از آثار تاریخی واقع […]

به گزارش جامعه نیوز:

 میراث فرهنگی نمی‌تواند برای ابنیه اوقافی هزینه کند

سیدمصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد، با بیان این‌که اوقافی بودن بسیاری از ابنیه بافت تاریخی یک خلأ قانونی در حوزه میراث‌فرهنگی و تاریخی شهر یزد است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از آثار تاریخی واقع در بافت تاریخی یزد در مالکیت اداره اوقاف و امور خیریه استان قرار دارد که نگهداری و حراست از آنان نیز برعهده همین اداره کل است.

وی با اشاره به محدودیت‌های بودجه‌ای اداره اوقاف و امور خیریه، افزود: این هزینه کرد برای حوزه میراث‌فرهنگی استان نیز غیرممکن است چراکه قانون حمایت از میراث‌فرهنگی مصوب سال ۹۸ اعلام کرده که هر دستگاه اجرایی متولی اماکنی است که در مالکیت خود دارد؛ چنانچه دستگاه‌های دیگر بخواهند در این اماکن هزینه کنند از ردیف بودجه حذف خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یزد در ادامه با اشاره به تلاش‌های این اداره کل در راستای تأمین بودجه برای حراست از ابنیه های تاریخی یزد، افزود: سال گذشته ۹۴۷ طرح مرمتی در ۲۰ کارگاه پویای مرمتی استان انجام شده که از این تعداد ۱۹۶ طرح توسط اداره کل میراث‌فرهنگی یزد و مابقی طرح‌ها توسط بخش خصوصی و سایر دستگاه‌ها انجام شده به عبارتی در طول سال‌های گذشته این حجم از رسیدگی به میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی در کشور بی‌سابقه است.

فاطمی تصریح کرد: اما تاکنون چندین بار برای املاک اوقافی نیز بودجه اختصاص دادیم اما بعد از بازدید مسئولان و کارشناسان وزارت میراث‌فرهنگی و مشخص‌شدن مالکیت وقفی اثر، از اولویت بودجه حذف شد و برگشت خورد و در واقع نتوانستیم هزینه‌ای انجام دهیم. چون سازمان میراث‌فرهنگی اختصاص بودجه برای بناهای وقفی را نمی‌پذیرد.

این خبر را هم ببینید:  ترکیب السد برای بازی برگشت با فولاد اعلام شد

اما معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد معتقد است که وظیفه اصلی مرمت و احیای میراث‌فرهنگی به عهده سازمان میراث‌فرهنگی است و همانند بناهای وقفی مطرح دیگری چون بقعه شیخ سلطان بندر آباد، بقعه کمالیه، زندان اسکندر و مسجد جامع یزد که برای حفظ این آثار هزینه می‌کند برای سایرین نیز ردیف بودجه اختصاص دهد.

علی پورسلمان در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در یزد در ادامه تصریح کرد: مشکل اماکن موقوفه‌ای این است که طبق قانون اوقاف تنها ناظر بر اجرای نیات واقفان است و باید از درآمدهای موقوفه برای این آثار و اماکن هزینه کند.برای همین اداره اوقاف نمی‌تواند در اماکنی که درآمدی ندارند هزینه کند. 

انتهای پیام/ج


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها