پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

مهار کرونا و اقتصاد نابسامان؛ ۲ اولویت اول دولت سیزدهم

به گزارش جامعه نیوز:

 مهار کرونا و اقتصاد نابسامان؛ ۲ اولویت اول دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن گرامیداشت دولت، درباره اولویت‌های کوتاه مدت دولت سیزدهم به برنامه ی سعادت آباد رادیو تهران گفت: من هم مانند بسیاری از مردم به صورت دورادور از طریق رسانه های عمومی به ویژه رسانه ملی با برنامه‌های دولت سیزدهم و وزرای پیشنهادی آشنا شده‌ام و نمی‌توانم در مورد برنامه‌های دولتی که در آن عضو نیستم سخنی بگویم اما برایشان دعا می کنم. اما از روز اول که آقای رئیسی وارد عرصه انتخابات شدند؛ عقیده داشتند برخی مسائل بر روی زمین مانده است که باید حل شوند و برخلاف برخی که ناامیدانه می‌کوشیدند تا به نیروهای بیرونی برای حل مشکلات متوسل شوند؛ ایشان عقیده دارند که بسیاری از این مشکلات بدون توسل به نیروهای بیرونی قابل رفع است که برخی از آنها طراحی هم شده اند.

وی تاکید کرد: آنچه که از خلال صحبت‌های وزرای پیشنهادی شنیده شد به نظر می رسد اغلب آنها به ویژه وزارتخانه‌هایی که مسائل روزمره مردم در گرو عمل درست آنها است به تاثیر برنامه‌ها و عمل خود ایمان دارند و راه حل‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت را ۶ ماه آینده تدارک دیده اند و پاسخگو خواهند بود. مهمترین موضوع در حال حاضر کرونا است که تمام جهان برای مهار آن در تکاپو است و ما هم مبارزه با این ویروس را شروع کردیم اما ظرفیت مقابله ما با این ویروس مهلک می‌توانست بیشتر باشد و دولت با نشاط جدید می‌تواند اصلی‌ترین موضوع خود را در کنار دیگر مسائل، مواجهه با کرونا قرار دهد.

این خبر را هم ببینید:  رئیس‌جمهور درگذشت مادر شهیدان موسوی را تسلیت گفت

صفارهرندی افزود: تدارکات دولت آینده ذهنی و خیالی نیست بلکه مبتنی بر امکاناتی است که امیدواریم مردم آثار خیر آن را به سرعت ببینند. 

وی اقتصاد نابسامان را دومین موضوعی دانست که در اثر اقدامات و تصمیمات نابجای مسئولان در سال‌های اخیر، تلخی را به کام مردم نشانده است گفت: به نظر می‌رسد تیم ویژه پیشنهادی رئیس جمهور در بخش اقتصادی برای مقابله و مهار نابسامانی‌ها برنامه دارد. خاطره خوشی از این تیم در حالیکه مسئولیت حکومتی و دولتی در سطح بالا هم نداشته اند در خاطرات ما وجود داشته است.می توانیم به کارایی این تیم امیدوار باشیم.

صفارهرندی تلفیق ظرفیت رسمی حکومتی و ظرفیت جنبی نهادهای مردمی را نکته طلایی دولت سیزدهم خواند و اظهار داشت: نهادهای مردمی و انقلابی توانستند در این دولت مسئولیت بپذیرند و به نظر می‌رسد هم افزایی برنامه‌های نهادهای دولتی و مردمی بتواند ثمره شیرینی را نصیب مردم کند. مردم می‌دانند ما دچار تحریم و تبعات حاصل از آن هستیم ولی این را هم می‌دانند که ظرفیت‌های درونی و بیرونی وجود دارد که دولت پیشین، خود را از ظرفیت‌های درونی محروم کرد و تمرکز خود را بر روی نقطه ای سخت و غیرقابل حل متمرکز کرد اما دولت فعلی گرایش دارد تا مسائل را از راه های آسانتر حل کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی دولت جدید اظهار داشت: سیاست‌های کلی نظام در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی مشخص است چون این سیاست‌ها از طرف مقام معظم رهبری به دولت ابلاغ می‌شود. در آستانه شکل گیری دوره اول یا دوم دولت آقای روحانی رهبر انقلاب ۶ بند را به دولت ابلاغ کردند که یکی از آنها تعامل گسترده با جهان بود. اگرچه ما به طور کلی رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم و با برخی هم بواسطه ظلمی که به کشور ما روا داشته اند ترجیح می دهیم ارتباط مستقیمی نداشته باشیم. دنیا ۲۰۰ کشور دارد اما این توهم ایجاد شده بود که اگر دم کدخدا را نبینیم، هیچ کاری از ما ساخته نیست.

این خبر را هم ببینید:  حکم خلع ید «معدن قزل قیه» کردستان اجرا شد

وزیر پیشنهادی وزارت امورخارجه در دولت سیزدهم از قدیم با این عرصه آشنا است و در سیاست خارجی از پله های اول گام برداشته اند به عنوان مثال در زمانی که سفیر ایران در بحرین بوده و یا زمانیکه معاون وزارت امورر خارجه بودند؛ با اقتدار و تسلط عمل می کردند. جای امیدواری دارد که وی بتواند نگاه جامع نسبت به دیپلماسی را اجرایی کند. قرن پیش روی ما به عنوان قرن آسیایی نامگذاری شده و به معنی این است که بخش عمده ای از سیاست جهانی در این قاره که قدرت‌های بزرگی در آن وجود دارند که ما هم جزو این مجموعه هستیم؛ رخ خواهد داد. ما هم علامت‌های خوبی از کشورهایی در آسیا دریافت کرده ایم که پیش از این تصور می‌کردند؛ ترجیح می‌دهیم بیشتر با کشورهای غربی ارتباط داشته باشیم و حال چون دیده اند که ما سیاستی متوازن داریم و بر اساس منافع ملی تصمیم می گیریم به نظر می‌رسد ؛ چشم انداز روشنی پیش روی ما است.

انتهای پیام/ 


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *