رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۷ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Friday 25 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  مردم می‌دانند عامل اصلی مشکلات کنونی چه کسانی هستند/ کم‌کاری‌ها را گردن تحریم‌ها‌ نیندازیم علی شماعی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم گفت: مسئول اصلی این اوضاع اقتصادی، اجتماعی و مدیریت کشور کیست؟  اختیارات قانونی به چه افراد […]

به گزارش جامعه نیوز:

 مردم می‌دانند عامل اصلی مشکلات کنونی چه کسانی هستند/ کم‌کاری‌ها را گردن تحریم‌ها‌ نیندازیم

علی شماعی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم گفت: مسئول اصلی این اوضاع اقتصادی، اجتماعی و مدیریت کشور کیست؟  اختیارات قانونی به چه افراد و سازمان هایی داده شده که برای آبادانی و عمران و تولید و توسعه تلاش کنند؟ 

وی ادامه داد: بیشترین بودجه، امکانات و منابع طبیعی و انسانی یا سرمایه های کشور در اختیار چه سازمان‌ها و کسانی است که با تصمیمات خود می‌توانند تولید ثروت و درآمد و اقتصاد را هدایت کرده و توسعه دهند؟  چه کسانی و سازمان هایی باید احساس مسئولیت داشته باشند و این اوضاع را مدیریت کنند و با تولید با کیفیت  شرایط توسعه را فراهم سازند؟ 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: نباید کم‌کاری، خرابکاری‌ها و مشکلات را به گردن دیگران و تحریم‌ها‌ بیاندازند. مسئولین اجرایی و دولت حتی می توانند با لوایحی که به مجلس می‌برند قوه مقننه را به فعالیت و هماهنگ با رشد و توسعه کنند، نقش و جایگاه دولت بسیار مهم و  موثر در تولید و توسعه است و دولتمردان با سیاست گذاری و برنامه‌ریزی های مناسب می توانند هر اوضاع و شرایطی را به سامان و پیشرفت برسانند. 

شماعی ادامه داد: واقعیت هر چند برای بعضی ها تلخ است، ولی این را همه می دانند که عوامل اصلی این مشکلات چه کسانی هستند. می‌دانند این مشکلات به دلیل وجود برخی از مدیران ناکارآمد، بی لیاقت، فرصت طلب، خود باخته و رانت خواری است که مدیریت و مسئولیت برنامه‌ریزی و بودجه کشور را در اختیار داشته و با قبول مسئولیت و با سوء استفاده، انحصار طلبی و باندبازی به جای خدمت به مردم و کشور به فکر سوءاستفاده و جیب خود و اطرافیان و جناح خود بودند. و آنهایی که مسئولیت و مدیریت را برای دنبال کردن منافع شخصی و برای خانواده و دوستان و آشنایان خود دنبال می کردند،  می گویند تحریم است و نمی‌گذارند و نمی‌شود! 

وی تاکید کرد: جالب این است که این افراد برای گرفتن پست و مسئولیت و مدیریت سر و دست می شکنند و بعد حالا بهانه می آورند که ما اختیار نداریم! ما کاره ای نیستم! از بالا نمی گذارند! و….،  اگر چنین است خب صراحتاً و شفاف اعلام کنید!

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این افراد وقتی کارشناس و مدیر می شوند، مسائل و نیازهای مهم را مورد توجه قرار نمی دهند یا صورت مساله را پاک می‌کنند، چون بلد نیستند و یا ناکارامدی خودشان را به گردن دیگران می اندازند و یا می گویند، نمی‌شود!

شماعی اضافه کرد: حاصل  سیستم و ساختار اداری ناکارآمد، غیر متخصص، نامتناسب و پر خرج و برج و حاصل کم کاری، نا کارآمدی و عدم شایسته سالاری در این سیستم همین می‌شود که مشاهده می کنید. مشخص است عدم شایسته سالاری و کم کاری، خرابکاری و باند بازی، دزدی و اختلاس نتیجه ای غیر از این نمی‌دهد و  هر آنچه کاشتی همان را درو خواهی کرد.

وی تصریح کرد: اینها با تصمیمات غلط و نادرست و با طرح ها و پروژه های عمرانی ضعیف و بی‌کیفیت، سرمایه های مادی و معنوی کشور را هدر می‌دهند و با اقدامات نارسا نه تولید درآمد و ثروت می کنند، بلکه با اختلاس و حیف و میل کردن سرمایه های ملی این شرایط را بوجود آورده و حاصل آن کاملاً واضح است. 

این استاد دانشگاه افزود: کم کاری، خرابکاری و  بکار نگرفتن افراد لایق و توانمند ساختار ناکارآمدی را شکل داده است که تولید ثروت و درآمد کشور کاهش یافته است، سپس حل مسائل و مشکلات مردم را به گردن دیگران می اندازند.

شماعی گفت: دولتمردان و مدیران در سطوح مختلف با همکاری و هماهنگی گروها باید با استفاده از افراد نخبه و کاردان و با نظارت دلسوزانه و با تصمیمات درست کار و تولید را پیگیری و صورت دهند، اگر اینطور عمل کردیم کشور ما مثل جوامع توسعه یافته از جمله ژاپن یا سایر کشورهای توسعه یافته خواهد شد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها