پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

مذاکره را نفی نمی‌کنیم اما برجام نباید هدف ما باشد/ لزوم بهره گیری از از ظرفیت شانگهای

به گزارش جامعه نیوز:

 مذاکره را نفی نمی‌کنیم اما برجام نباید هدف ما باشد/ لزوم بهره گیری از از ظرفیت شانگهای

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، حلقه اقتصاد تحریم مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع)، در ادامه سلسله جلسات خبرگانی « راهبردهای احتمالی ایالات متحده در قبال تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران» با ابوالفضل ظهره‌وند، معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی به گفت و گو نشست.

ظهره‌وند در این نشست تصریح کرد: برجام نباید هدف ما باشد. اما مذاکره را نفی نمی‌کنیم.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: در شرایط فعلی بستن باب مذاکره به صلاح ایران نیست. اما دنبال کردن راهبرد مذاکره برای مذاکره امری خطاست.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که باید در بحث مذاکرات پیگیری کنیم، شفافیت است. محرمانه بودن پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات وین امری خطاست. هر چقدر مذاکرات شفاف تر باشد، همراهی سایر کشورها را جلب خواهیم کرد.

ظهره‌وند گفت: آمریکایی‌ها برای بازگشت به برجام تمایلی ندارند، ولی اگر به برجام بازگردند، می توانند اجماع سازی کنند. به همین جهت اگر قرار است مذاکره کنیم باید حق اجماع را از آمریکایی‌ها بگیریم.

وی در ارتباط با اهداف مذاکرات افزود: باید با هدف لغو تمامی تحریم‌‌ها مذاکره کرده و از طرفی دیگر با بهره گیری از فرصت پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای و پیگیری اصلاحات اقتصادی از این وضعیت خارج شویم.

وی درباره اهمیت مذاکرات افزود: یکی از مزایای مذاکره برای ما، فرصت پیام رسانی است. باید از فرصت برگزاری نشست‌ها استفاده رسانه‌ای کنیم. در شرایط فعلی شکاف میان گروه‌های آنگلوساکسون و کشورهای اروپایی در حال زیاد شدن است اگر قدرتمند بازی کنیم، خود به خود از تفکر تحریم خارج می‌شویم.

این خبر را هم ببینید:  آیین نامه مجلس برای تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی اصلاح شد

سفیر سابق ایران در افغانستان در ارتباط با پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: یکی از مواردی که برای ما ایجاد مشکل می‌کرد، تنهایی استراتژیک بود. اما با عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای این امر برطرف شد. بهره گیری از ظرفیت سازمان همکاری‌های شانگهای به ما کمک خواهد کرد تا از ژئوپلیتیک خودمان صیانت کنیم.

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *