پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

مدیرکل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل‌ها: مرز برنامه‌ریزی در کشور ما سیاسی است/ هر سال یک سد کرج را خاک می‌کنیم!

به گزارش جامعه نیوز:

 مدیرکل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل‌ها: مرز برنامه‌ریزی در کشور ما سیاسی است/ هر سال یک سد کرج را خاک می‌کنیم!

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه جام‌جم گفت‌وگویی با هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید. 

سه برابر متوسط‌جهانی تبخیر آب داریم

– ما تقریبا سه برابر متوسط‌جهانی تبخیر آب داریم. بنابراین حجم قابل‌توجهی از بارش‌های ما به واسطه تبخیر از بین می‌رود.

– بخش دیگری از این بارش‌ها هم به علت استفاده نادرست به صورت سیلاب به دریاها و اقیانوس‌ها می‌رود؛ در حالی که ما می‌توانیم بهره‌برداری بهتری از منابع آب سطحی‌مان داشته‌باشیم.

– وزارت نیرو مخالف این نظر است و ادعا دارد حجم تبخیری که از مخزن آبی سدها صورت می‌گیرد از متوسط جهانی کمتر است!

هر سال یک سد کرج را خاک می‌کنیم!

– ما هزینه‌ بسیاری برای سدسازی انجام می‌دهیم، هدف از این کار هم تجمیع منابع آبی در پشت سدها، گرفتن انرژی برق از آنها و البته استفاده از این منابع برای آب آشامیدنی و کشاورزی عنوان می‌شود.

– در حال حاضر نزدیک به ۸۵درصد منابع آبی ما صرف کشاورزی می‌شود. ما به جای پر کردن مخازن سدها با آب، داریم با خاک پر می‌کنیم! به این مفهوم که فرسایش خاک ما در سال آنقدر زیاد است که رسوبات وارد مخازن سدها می‌شود.

– ۲۵۰میلیون مترمکعب خاک در سال وارد مخازن سدها می‌شود. حجم مخزن سد امیرکبیر ( سد کرج) ۲۰۴میلیون متر مکعب است. به این مفهوم که ما هر سال یک سد کرج را از دست می‌دهیم.

این خبر را هم ببینید:  «دیوار نامرئی» اثری از محبوبه نجف‌خانی منتشر شد

«قنات» شاهکار ایرانی‌ها در مدیریت حوضه آبخیز بود

– در کشور گرم و خشکی مثل ما که همیشه با خشکسالی دست به گریبان بوده بهتر است که ما برای همه حوضه آبخیز برنامه داشته باشیم.

– ما در قدیم قنات داشتیم، قنات یک نوع مدیریت حوضه آبخیز بود چرا که آب را استحصال می‌کرد و زیر زمین نگه می‌داشت و در زمان مناسب این آب قابلیت استفاده داشت، کیفیت آب خوب بوده و تبخیر هم نمی‌شد و به نوعی شاهکار ایرانی‌ها در شرایط اقلیمی ما بوده‌است.

با آبخیزداری عدالت بهره‌برداری در تمام حوضه آبخیز اتفاق می‌افتد

– حرف این است که نباید آب را در یک محدوده مثل یک سد بزرگ آن هم در پایین‌دست جمع کنیم.

– با آبخیزداری عدالت بهره‌برداری در تمام حوضه آبخیز اتفاق می‌افتد.

– اگر شما سدی مثل کرخه را احداث کنید فقط پایین‌دست آن امکان استفاده را دارد ولی وقتی آبخیزداری در حوضه کرخه مربوط به هفت استان را انجام بدهیم یعنی امکان استفاده از تک‌تک چشمه‌ها و قنوات آن وجود دارد، به این مفهوم که همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

مرز برنامه‌ریزی در کشور ما سیاسی است

– مساله اساسی ما در مدیریت آب، خاک و مهم‌تر از آن پوشش گیاهی است که حفظ آب و خاک را به‌عهده می‌گیرد.

– مرز برنامه‌ریزی در کشور ما سیاسی است. آمایش‌های حال حاضر ما استانی است و رقابت مدیران دولتی و استان‌ها بر سر تصاحب منابع طبیعی آن‌قدر شدید است که برای بالا بردن آمار اشتغال، تولید و صنعت هیچ توجهی به پایین دست خود ندارند.

این خبر را هم ببینید:  انتشار تصویری از دوران جوانی شهید رجایی برای اولین‌بار

هر دستگاهی یک حصار دور خودش کشیده و اجازه مشاوره به کسی نمی‌دهد

– ما پروژه‌های بین‌المللی‌ای داریم که بر اساس مدیریت جامع حوضه آبخیزداری بنا گذاشته شده است و نتایج خوبی هم به همراه داشته و دستگاه‌های مختلف هم از آن راضی بودند.

– موضوع این است که ما از دانش و تجربه بومی خودمان نمی‌خواهیم استفاده کنیم. هر دستگاهی یک حصار دور خودش کشیده و اجازه مشاوره به کسی نمی‌دهد.

تشکل‌‌ و صنف‌های مردمی منسجمی نداریم

– ما انسجام سازمانی برای مدیریت حوضه آبخیز نداریم. درواقع ما حتی مردم را هم در کنار خودمان نداریم.

– وقتی مشارکت مردم پایین است استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی رواج پیدا می‌کند به اندازه‌ای که حالا نزدیک به ۱۲۰ برابر مقدار آبی که به زمین نفوذ می‌کند برداشت می‌شود.

– همه اینها ناشی از این است که جایگاه مناسبی برای مردم در نظام برنامه‌ریزی در نظر نگرفته‌ایم. به عبارت دیگر تشکل‌‌و صنف‌های مردمی منسجمی نداریم.

باید در مقابل‌ اقدامات مخرب و کوتاه‌مدت برخی از مسئولان ایستاد

– هرکدام از نمایندگان محترم، استانداران و فرمانداران ما در حوضه‌های بالادست برای رضایت دل مردم می‌خواهند سدسازی کنند و بندهای بلند بسازند و کشاورزی را توسعه دهند.

– اصلا به این موضوع فکر نمی‌کنند که دارند آب پایه و زیستی یک محدوده بزرگ را به مخاطره می‌اندازند. باید در مقابل‌ این اقدامات مخرب و کوتاه‌مدت ایستاد.

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *